Lauder: muž, jenž chce potopit Novu

  • 14
Jestli něco někdejší investor televize Nova Ronald Lauder neumí, pak je to odpouštět. Urputnost, s jakou prosazuje své zájmy a bojuje proti těm, kteří jej v minulosti pokořili, musí nahánět majitelům nejúspěšnější české televize až husí kůži.

Lauderova firma CME sice již vyhrála nad Českou republikou v březnu 10,5 miliardy korun, to však jednomu z nejbohatších Američanů nezabránilo bojovat o další peníze. V nové arbitráži nyní na televizi žádá 31 miliard jako ušlý zisk, když jej v roce 1999 Vladimír Železný odřízl od příjmů Novy.

Lauder se tvrdě ohání. Stejně jako na začátku 90. let, kdy se ucházel o křeslo newyorského starosty. Ani rekordních čtrnáct milionů dolarů vložených do kampaně mu však úspěch nevyneslo. Ve stranických primárkách jej porazil Rudolph Giuliani.

Lauder se však stále populárnějšímu Giulianimu "pomstil". Poslal milion dolarů na konto hnutí, které bojovalo za zákaz výkonu starostovské funkce po více než dvě volební období. Loni se tak i kvůli Lauderovým penězům musel Giuliani se starostováním rozloučit.

Typicky "lauderovské" bylo i jeho chování o dekádu dříve. Koncem 80. let působil jako velvyslanec USA v Rakousku. Jako vrcholný představitel americké židovské obce se odmítl setkat s tehdejším rakouským prezidentem Kurtem Waldheimem, u něhož vyšla najevo jeho nacistická minulost. Lauder opakovaně říkal "ne" nabídkám na schůzku, až situaci vyřešil jeho odchod z postu a následné úmrtní rakouského prezidenta.

Ronald Lauder je podle prestižního časopisu Forbes osmdesátým nejbohatším Američanem a s 2,2 miliardy dolarů majetku obsadil číslo 138 v celosvětovém žebříčku.

Lauder je vlivným republikánem, přítelem amerických i izraelských politických špiček. Založil nadaci, která v 16 státech Evropy podporuje činnost 47 židovských školek, základních a středních škol či klubů. Pražská židovská obec od něj ročně dostává 25 tisíc dolarů.

Podle německého časopisu Welt je v první desítce mezi světovými investory, kteří kupují umělecká díla. Miluje zejména obrazy Egona Schieleho. Ten první koupil již ve třinácti letech za 10 tisíc dolarů.

Spolu se svým ještě o něco bohatším bratrem Leonardem vlastní jednu s nejúspěšnějších kosmetických firem na světě Estée Lauder, založenou v roce 1946 jejich matkou, emigrantkou z Maďarska. Zatímco o jedenáct let starší Leonard je i jejím výkonným šéfem, osmapadesátiletý Ronald do chodu Estée Lauder hovoří jen minimálně.

Podle Forbesu Estée Lauder kontroluje 46 procent amerického trhu se značkovou kosmetikou a v posledních letech jako jedna z mála značek zlepšuje své hospodaření. Zatím poslední čtvrtletní výsledek firmy hovoří o zisku 109 milionů dolarů a tržbách 1,41 miliardy.

O takových číslech si jeho televizní společnost CME mohla dlouhou dobu nechat jen zdát. Lauder ji založil začátkem devadesátých let a postupně získal podíl v sedmi televizích ve střední a východní Evropě.

Jenže jedinou výnosnou investicí byla Nova a po rozchodu s původním partnerem Vladimírem Železným se CME dostala do potíží. Ty odvrátila až vyhraná arbitráž s českým státem. Proto když nyní Lauder zahájil arbitráž přímo proti televizi, její šéfové začali vtipkovat o CME jako o firmě vydělávající jménem soudnictví.