Bázén s mořskou vodou v lázních Aurora | foto: Lázně Aurora

Lázně pro náročné: koupání v mořské vodě

  • 3
I ty nejnáročnější návštěvníky relaxačních center uspokojí novinka, která se objevila už také v Česku. Lázně v Třeboni nabízejí koupání v mořské vodě. Nová technologie, která je podle odborníků šetrnější ke zdraví, se tak do nabídky wellness dostala i díky projektu dotovanému z fondů Evropské unie.

Třeboňské lázně Aurora se o nově vybudované relaxační centrum, jehož bazén se slanou vodou součástí, rozšířily v létě. Jako jedno z prvních míst v Česku tak propojilo lázeňské léčebné procedury s krátkodobější relaxací a regenerací - tedy wellnes centrum.

Raritou je právě možnost koupání v mořské vodě. "Nový bazénový komplex je realizován na principu technologie mírně slané vody, která má své výhody. Podle odborníků podporuje léčbu kožních onemocnění, nezpůsobuje pálení a červenání očí a díky svým antiseptickým účinkům je vhodnou náhražkou nepříjemně páchnoucího chlóru," říká projektová manažerka Marcela Houdková z třeboňského městského úřadu.

Ke zrekonstruovanému pětadvacetimetrovému bazénu od října přibyl i atypicky tvarovaná nádrž s perličkovou masážní lavicí, stěnovou hydromasáží, vodními chrliči, tobogánem a dvěma whirlpooly. Všechny bazény jsou vyhřívané a ten nejstudenější má teplotu 30 stupňů. Nabídku lázeňského centra doplňuje posilovna, sauna, kurty na squash a nová hala pro rehabilitační tělocvik, cvičení jógy a míčové hry.

Na rozvoj třeboňských lázní přispěla i Evropská unie ze strukturálních fondů. Po lázních Aurora jsou totiž na řadě i Bertiny lázně. Celý projekt má rozpočet bezmála 165 milionů korun.

Tradice lázeňství v Třeboni se datuje už od 17. století, kdy se otevřela lazebna v Rožmberské ulici. Tu nahradily v roce 1861 očistné lázně na Zlaté stoce, které nechal vystavět správce schwarzenberského velkostatku Václav Horák. Bertiny lázně vznikly v roce 1883 zvětšením stávajícího lázeňského areálu. V roce 1975 byla kapacita lázeňských služeb ve městě rozšířena o sanatorium Aurora. Obě centra jsou nyní v majetku města Třeboň. Lázně se specializují na léčbu pohybového aparátu zejména bahenní procedurou, při níž se využívá zdejší bohatá naleziště rašeliny a slatiny.