Léčba nezaměstnanosti přijde na biliony jenů

Japonsko připravuje doplňový rozpočet pro letošní rok, který má zastavit stoupající nezaměstnanost. Oznámil to druhý muž vládnoucí Liberálně demokratické strany Taku Yamasaki. Obří injekce ve výši 1,7 bilionu jenů (14,4 miliardy dolarů) budou součástí rozsáhlých reforem vlády premiéra Junichira Koizumiho.

Premiér Yamasakiho tvrzení relativizoval svým prohlášením, že na debatu o zavedení doplňkového rozpočtu je příliš brzo. Rozhodně prý nepřijde na pořad dne dříve, než budou známy hospodářské výsledky za druhé čtvrtletí.

Rekordní výši podpůrného rozpočtu má ospravedlnit fakt, že nezaměstnanost v Japonsku dosáhla nejvyšší úrovně za posledního půl století.

Pozoruhodné je, že milion lidí přišel o práci během posledních čtyř měsíců. Dvě z největších firem v zemi - Toshiba a Hitachi - v neděli oznámily, že z japonských továren propustí v nejbližší době dalších dvacet tisíc lidí.

Oficiální míra nezaměstnanosti se sice pohybuje kolem pěti procent, reálný stav je ale podle japonské vlády podstatně horší. Z necelého milionu lidí bez práce se prý totiž úřadům hlásí jen něco přes deset procent.

Japonští představitelé usilovně debatují o tom, jak stlačit nezaměstnanost dolů a pomoci momentálně nejpostiženějšímu odvětví špičkových technologií. Místní noviny v neděli uvedly, že vláda zaplatí každé firmě, která zaměstná nezaměstnaného od října, zaplatí 700 tisíc jenů.

Koizumi reformátor
Premiér Junichiro Koizumi drží po volbách na konci července otěže japonské ekonomiky pevně ve svých rukou. Tříčlenná koalice, kterou vede jeho Liberálně demokratická strana, s velkým náskokem zvítězila ve volbách do horní komory parlamentu. Japonci tak vyjádřili jasný souhlas s chystanými reformami a podpořili premiéra, který má v plánu oživit upadající hospodářství země.

O tom, že pro reformy nastává nejvyšší čas, svědčí i poslední zveřejněné údaje. Průmyslová výroba v zemi vycházejícího slunce poklesla již čtvrtý měsíc v řadě. V červnu to bylo o 0,7 procenta. Za druhé letošní čtvrtletí se výroba snížila o čtyři procenta. Takový pád s sebou pravděpodobně strhne i celou ekonomiku. To by znamenalo pokles hrubého domácího produktu dvě čtvrtletí po sobě a Japonsko by se tak ocitlo v recesi. V pořadí již čtvrté za posledních deset let.

Japonsko se posledních jedenáct let potýká s citelnými obtížemi spojenými s minimálním ekonomickým růstem. Nezaměstnanost se pohybuje na rekordní úrovni 4,9 procenta a burza vykazuje nejhorší výsledky za posledních 17 let.

"To je historicky významné. Koizumi vyhrává a burza klesá. V určitém bodě lidé zjistí to, co už trh ví - že Koizumiho vítězství neznamená nutně oživení ekonomiky," říká Hiroshi Nishida, hlavní investiční manažer u Mitsubishi Trust Asset Management.

Hlavní vliv na vzestup ekonomiky má nyní v rukou premiér a jeho  fiskální politika.  "Lidé ukázali, jak moc věří našim reformám, tak musíme udělat všechno pro to, abychom je uskutečnili," říká Koizumi.

Jedním z pilířů reforem je snížení veřejného dluhu, který činí 130 procent hrubého domácího produktu, což dává Japonsku smutné prvenství mezi průmyslově vyspělými zeměmi. Také je třeba očistit bankovní sektor od špatných úvěrů.

Někteří ekonomové však poukazují na nepříznivou skutečnost, že Koizumi se bude snažit snižovat zadlužení v okamžiku, kdy ekonomika klesá. Hrozící propad HDP ve druhém čtvrtletí může premiéra dotlačit ke zvýšení výdajů a podpoře spotřeby, tedy k opatřením, které by napomohly ekonomickému růstu.