Vinice Znovín Znojmo. Ilustrační snímek

Vinice Znovín Znojmo. Ilustrační snímek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Válka o víno z Lechovic. Firma je v insolvenci, uvnitř se viní z podvodů

  • 16
Ve Vinných sklepech Lechovice, jednom z největších vinařství na Znojemsku, to vře. Jednatel Zdeněk Palát poslal firmu do insolvence kvůli dluhům přes 9 milionů. Spolumajitel Ivan Kalaš však varuje před likvidací tradiční značky a podvodným ovládnutím firmy lidmi z konkurenčního Znovínu Znojmo.

Brněnský soud zahájil s vinařstvím insolvenční řízení. Zdeněk Palát, nedávno jmenovaný jednatel a také akcionář v konkurenčním největším výrobci vína v oblasti Znovín Znojmo, navrhl reorganizaci firmy kvůli dluhům. V součtu dosahují téměř 9,5 milionu Kč, z toho 8,3 milionu tvoří úvěr u UniCredit Bank.

Na Palátův krok reagoval spolumajitel Lechovic Ivan Kalaš podáním trestního oznámení na okresní státní zastupitelství ve Znojmě. Nešetří přitom urážkami a osočováním z podvodů při nedávné změně vlastnické struktury tohoto vinařství, které ročně vyprodukuje milion litrů vína. Palátova dcera Eva před dvěma měsíci získala v Lechovicích dvoutřetinový podíl, Kalaš již delší dobu drží zbývající třetinu.

„Vzhledem k tomu, že se panu Zdeňkovi Palátovi nepodařilo dosáhnout převodu společnosti Vinné sklepy Lechovice v souladu s právem, pokouší se jí nyní zmocnit prostřednictvím šikanózního nedůvodného insolvenčního řízení,“ tvrdí Kalaš. Argumentuje například tím, že svou nečinností Palát neprodloužil osmimilionový kontokorentní úvěr od UniCredit a tím jej zesplatnil. „Další závazky společnosti v řádech statisíců jsou marginální a na jejich pokrytí bohatě postačuje hotovost firmy na účtech, která převyšuje tři miliony korun,“ dodal. Dodává, že osoby kolem majitele Znovínu Znojmo vstoupily do firmy podvodem. Jednatelem se Zdeněk Palát podle něj stal v červenci po valné hromadě, která se vůbec neměla podle práva konat.

Spolumajitele Znovínu v trestním oznámení obviňuje z porušení povinnosti při správě cizího majetku a pokusu trestného činu způsobení úpadku. Kalaš upozorňuje, že insolvenční návrh byl zbytečný i proto, že firma má majetek ve výši 150 milionů korun a ve skladech zhruba milion litrů vína, což při současných cenách znamená skoro 100 milionů korun.

Účty zmizely, nevíme, komu dlužíme

Palát, který už trestní oznámení na svého soka podal před dvěma měsíci, si to nenechává líbit.

„Je to jedna lež za druhou,“ sdělil iDNES.cz. „Pan Kalaš poškodil firmu minimálně 40 miliony, nesmyslnými fakturami, vyvezením 140 tisíc litrů nejkvalitnějších vín, které nezaplatil. Pan Kalaš je normální podvodník a darebák,“ uvedl. V době majetkových změn se podle něj z firmy vyvezlo víno za 18 milionů korun, do Lechovic nyní chodí fiktivní faktury za dodávky se zpětnými daty.

„Mám to všechno zdokladované,“ říká Palát, který mluví o tunelování firmy. „Pan Kalaš zde vymazal všechny servery, všechny počítače zničil, vyvedl veškeré účetnictví, smlouvy, vše zničil. Do dneška nemáme účetnictví za rok 2015, nemáme ani čárku,“ říká a dodává: „Dodnes nevíme, komu dlužíme, kdo dluží nám.“

V insolvenčním návrhu kromě linky UniCredit Bank jako další věřitelé figurují dodavatelé vinařství. Například společnosti Biocont Laboratory Lechovice dluží po splatnosti 456 tisíc Kč za postřiky vinné révy, Hexageek solutions 24 tisíc za dodávky lahví. Vinařství dále dluží 611 tisíc korun firmě HM za dodávku sklízeče hroznů a 120 tisíc Kč obchodníkovi Bulk Wine Trade.