Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legolandy jsou na prodej

  13:15aktualizováno  13:15
Dánský výrobce dětských stavebnic Lego se v poslední době potýká s finančními problémy. Hledá proto kupce pro své čtyři zábavní parky Legoland, které jsou sice oblíbené, ale ztrátové.
Legoland (c)profimedia.cz/corbis

Legoland (c)profimedia.cz/corbis - Zábavní parky Legoland nevynášejí tolik, kolik by si dánský výrobce hraček Lego přál. Svých čtyř parků se proto hodlá zbavit. | foto: Profimedia.cz

Firma Lego loni zaznamenala celkově jednou tak větší čistou ztrátu než o rok dříve. Její výše dosáhla úrovně 328 milionů dolarů.

Také celkové tržby firmy klesly z 1,4 na 1,3 miliardy dolarů. A snižují se i tržby z prodeje hraček -z 1,25 na 1,16 miliardy dolarů. Zástupci firmy Lego to přičítají hlavně zostřujícímu se cenovému boji na světových trzích. Navíc říkají, že polovinu ze sedmiprocentního poklesu tržeb z prodeje hraček má na svědomí klesající kurz amerického dolaru.

Čtvrtý největší výrobce hraček na světě po firmách Mattel, Hasbro a Bandai, který ovládají a řídí potomci jeho zakladatele Ole Kirka Kristiansena, uvedl, že plánovaný prodej je "dobrým krokem správným směrem". Má snížit náklady a ukončit část ztrátových aktivit.

"Nyní jednáme s potenciálními kupci a celý proces prodeje by měl být dokončen do léta," dodal pro zpravodajství BBCNews finanční ředitel firmy Jesper Ovesen.

Společnost Lego v tiskovém prohlášení dále uvedla, že v roce 2005 se z ní stane "firma sice o něco štíhlejší, ale zároveň finančně silnější a se zdravější strukturou. To by jí mělo umožnit být lépe připravena na pomalejší růst hračkářského sektoru."

Není nad stavebnice
Svou budoucnost Lego vidí opět hlavně na poli klasických stavebnic. Poslední velký úspěch, který měla mimo tento sektor, jsou příjmy z licenčních dohod souvisících s filmovými trháky, jako byly Hvězdné války nebo filmy o Harrym Potterovi.

Společnost Lego se proslavila právě svými stavebnicemi a kostičkami. V posledních letech se však snažila dále rozšířit své aktivity, zejména kvůli tomu, že na trhu hraček ve světě dochází z hlediska zavedených výrobců ke stagnaci.

Jednak je většina vyspělých zemí zaplavena levnými hračkami z Asie, jednak hračkám vyrostla konkurence například v počítačových hrách.

Společnost Lego se proto snažila prosadit i v jiných oblastech včetně počítačových her, ale také v oblasti dalších výrobků pro děti, pomůcek na táboření, a dokonce i bot.

První Legoland firma otevřela nedaleko Kodaně již v roce 1968. Jeho branami prošlo okolo 36 milionů lidí, přičemž ročně jich do tohoto zábavního parku zavítá 1,7 milionu. Kodaňský park se zaměřuje na sedm tematických oblastí a na jeho atrakce v podobě rytířů, pirátů, kovbojů a dalších postav bylo použito 50 milionů kostiček Lego.

Další Legolandy vznikly později: v roce 1996 u Londýna, v roce 1999 v Kalifornii a v roce 2002 v Günzburgu v jižním Německu.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Albert zmenší prodejny, za hlavní tržnice utratí až 120 milionů

Obchodní řetězec Albert chce rozšířit koncept své moderní prodejny „Tržnice“....

Nový koncept „tržnice“ otevřel Albert na pražském Chodově loni v srpnu. Dominuje v něm dřevo a matná černá barva. Kromě...

České lékárny Dr.Max míří do Číny. Penta chystá nákupy řetězců

(Ilustrační snímek)

Investiční skupina Penta míří s lékárenskou sítí Dr.Max na čínský trh. Jedná s některými společnostmi o jejich koupi....

AirBank v Německu a Zonky na Západě i Východě, plánuje Šmejc

Finančník Jiří Šmejc

Finanční skupina Home Credit, která patří do impéria nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, se nadechuje k dalšímu růstu....

Najdete na iDNES.cz