Lék na rozpočet: telefonní licence

Zemanova vláda se rozhodla, jak vyřeší problém s nedostatkem peněz ve státním rozpočtu pro své plány na příští rok. Lékem budou peníze vybrané v dražbě licencí na provoz nové, výkonnější generace mobilních telefonů UMTS. První odhady hovoří nejméně o dvaceti miliardách korun.
"Bude-li možné inkasovat tyto prostředky příští rok, pak je korektní je do státního rozpočtu zařadit," uvedl ministr financí Pavel Mertlík.

Jak bude vládat postupovat při škrtání požadavků resortů, které převyšují o desítky miliard možnosti státního rozpočtu

Rozhodnutí, jak uspokojit jednotlivé rezorty, které požadují navíc desítky miliard korun, vláda odsunula na září. Připomeňme, že vláda je při sestavování rozpočtu omezena deficitem ve výši 20 miliard korun, ke kterému se zavázala v opoziční smlouvě.

Jednotlivé rezorty se proto do září sejdou s úředníky ministerstva financí, aby projednaly své priority. Už od minulého týdne jednají správci jednotlivých kapitol s ministerstvem financí. Na základě jejich jednání by měla být upravena vnitřní struktura jednotlivých kapitol a vypracován seznam výdajů, které se nepodařilo uspokojit.

"Vláda by měla na jednání dostat seznam variant, ze kterých si vybere. Je jasné, že všechny požadavky nemohou být uspokojeny," řekl Mertlík. O upraveném návrhu by mohla vláda podle Pavla Mertlíka jednat znovu už 6. září.

"Až vláda schválí tento návrh, počkáme do 15. září, kdy Český statistický úřad zveřejní výsledky HDP za druhé čtvrtletí," uvedl Mertlík s tím, že poté provede ministerstvo financí závěrečnou korekci návrhu státního rozpočtu na příští rok. Očekává totiž, že by růst HDP mohl do rozpočtu přinést další miliardy.

Peníze mají posloužit k zaplacení aspoň části těch výdajů, které se do rozpočtu nevešly a na kterých budou ministři trvat. Ozývají se však kritické hlasy, že vláda tak vyplýtvá neopakovatelné příjmy,  namísto aby peníze ponechala jako rezervu na závažnější problémy. "Německo či Británie chtějí snížit státní dluh. Plán české vlády je nemravný. Čím budou vyrovnávat rozpočet další rok, až takovéto příjmy nebudou?" varuje Ondřej Schneider z Patria Finance.

Svůj plán bude vláda muset patrně obhajovat i před Občanskou demokratickou stranou, která slíbila rozpočet podpořit. "Je to pro mě novinka, takový postup je velmi nestandardní a sociální demokracie vždy takové postupy kritizovala. Peníze by měly jít na penzijní reformu či na rozjezd fondů bydlení a dopravy," míní stínový ministr financí za ODS Vlastimil Tlustý. Na otázku, zda hrozí, že by ODS kvůli tomu rozpočet nakonec nepodpořila, řekl: "To si ještě dobře rozmyslíme."

Vláda ale chce peníze z prodeje licencí - spolu s plány, jak je utratit - zapracovat do rozpočtu už příští týden, jakmile ministerstvo dopravy zpracuje podklady tom, kolik lze v dražbách utržit.

Mertlík se hájí tím, že vláda chce dodatečné zdroje použít v první řadě na svou nejvyšší prioritu - vzdělání. Ministerstvo školství požaduje kromě svého přídělu ještě 16,2 miliardy navíc. Z toho sedm miliard chce na 15procentní zvýšení tarifních mezd učitelů, dalších 2,5 miliardy na rozběhnutí ambiciózního pětiletého plánu rozvoje internetu ve školách. "Budeme o tom ještě jednat, ale předpokládáme, že tam dojde ke zvýšení," uvedl Mertlík.

Byť částka 16,2 miliardy je podle Mertlíka "naprosto nereálná", ministr školství Eduard Zeman si výsledky včerejší schůze pochvaloval.  "Pan ministr je spokojen, částka 16,2 miliardy je prý stále ve hře a navíc ministři souhlasí s tím, že vzdělání je absolutní prioritou," uvedla Zemanova mluvčí Vladimíra Al Malikiová.

U ostatních resortů je ovšem naděje na to, že získají vše, co požadují, minimální. Celkem totiž v rozpočtu chybí 94 miliard korun, zatímco z prodeje licencí lze čekat maximálně třetinu.

"Reálná vyvolávací cena bude kolem pěti miliard za jednu. Licence budou čtyři, čili výnos se může vyšplhat i na 30 až 36 miliard," uvedl  důvěryhodný zdroj z ministerstva dopravy. Podobný odhad zveřejnila i britská investiční banka HSBC, podle které stát utrží za jednu licenci osm miliard korun. V Německu či v Británii se licence vydražily za stejné částky, ale v eurech, což experti vysvětlují větší velikostí tamního trhu.

Bilanci rozpočtu - byť v mnohem menší míře - by podle Mertlíka mohlo vylepšit také zvýšení odhadu růstu ekonomiky. Vláda jej chce zvýšit z 3,0 na 3,5 procenta, ale čeká na čerstvá statistická čísla. Půlprocentní změna  podle Mertlíka přinese navíc 3 až 3,5 miliardy.

Ministr financí Pavel Mertlík se připravuje před zahájením schůze vlády, jejímž jediným bodem programu byl návrh státní rozpočtu na rok 2001