Lékaři nemají zájem o práci v Německu, tvrdí personalisté

  9:34aktualizováno  9:34
Exodus českých lékařů do Německa se zřejmě konat nebude. Alespoň podle mínění lovců talentů, které si objednaly německé nemocnice. Tisíce lékařů varují před odchodem v kampani "Děkujeme, odcházíme". Stěžují si na nízké platy a špatný systém atestací.

Ilustrační foto. | foto: Soňa Karbusická, iDNES.cz

Většinou hledají vrcholové manažery pro korporace, nyní si je najímají německá zdravotnická zařízení. Mají jim v Česku najít lékařské specialisty.

I přesto, že se veřejně hovoří o masovém exodu lékařů do zahraničí kvůli mizerným podmínkám v českém zdravotnictví, lovci talentů to vidí jinak – lékařům se ve skutečnosti odcházet vůbec nechce.

"Byli jsme osloveni partnerem v Německu, zdali bychom neprovedli výběr mezi zkušenými lékaři, s konkrétní poptávkou po třech vrchních lékařích z oblasti pediatrie, anesteziologie a úrazové chirurgie," říká hledač manažerů Ondřej Hlaváček, řídící partner společnosti Neumann & Partners.

Konkrétní kliniku jmenovat nechce, jde však prý o moderní zařízení nedaleko Drážďan, tedy kousek od českých hranic.

Firma pro tato velmi dobře placená místa oslovila na stovku kandidátů v Česku. "S překvapením zjišťujeme, že ochota přestěhovat se za prací, byť jen do sousedního Německa, není veliká. V podstatě téměř nulová," popisuje Hlaváček. Kolik přesně by činil nástupní plat na německé klinice, komentovat nechce. Podle informací MF DNES se však nabídka v podobných případech může dostat i k 80 tisícům eur za rok, což odpovídá více než 160 tisícům korun měsíčně.

Přitom průměrný plat nemocničního lékaře ve veřejné sféře je v Česku podle údajů společnosti Trexima 48 tisíc korun hrubého.

Lékaři i jejich hledači se shodují, že právě zkušení lékaři motivaci odcházet za prací do zahraničí vlastně tolik nemají. "Určitě i oni budou dávat výpovědi, ale odchod do ciziny u nich nemusí být aktuální. Znám ovšem případy, kdy do zahraničí odejdou, i když je to u nich obtížnější než u mladých, mají rodiny a různé závazky," tvrdí Zorjan Jojko, šéf Sdružení ambulantních specialistů ČR.

Lékaři se bojí konkurence i cizích jazyků

S tím souhlasí i headhunter Hlaváček. "Oslovení lékaři se zřejmě cítí již dostatečně etablováni na svém pracovišti, mají malou touhu po dalším poznání, ne profesním, ale spíše kulturním, a ruku na srdce – i skrytou obavu z cizího a více konkurenčního prostředí," vyjmenovává hledač manažerů.

Ještě tvrději hodnotí některé své kolegy lékař z jedné pražské nemocnice, který několik let pracoval v Německu. Jeho jméno redakce zná, nepřál si ho však zveřejnit. "Buď je tu skupina lékařů, která i v Česku dělá evropskou medicínu za evropské peníze, nebo je tu skupina, která by venku jednoduše neobstála a často neodvádí tak kvalitní práci," hodnotí poměry lékař. Důležitou roli podle něj hraje i česká nátura – ve stěhování za prací do ciziny nepatříme mezi evropskou špičku a lékaři nejsou výjimkou.

Dalším často zmiňovaným handicapem tuzemských lékařů je jazyková (ne)vybavenost. Němčinou většina českých lékařů nevládne a ani znalost angličtiny není samozřejmostí. V případě kliniky nedaleko Drážďan však jazyky problémem údajně nejsou. "Jazyková bariéra je, myslím si, druhořadá – klient zaplatí veškeré výdaje na adaptaci, tedy i jazykové kurzy, nicméně základní verbální komunikace v angličtině je nutná," doplňuje Hlaváček.

Převáží tedy u lékařů nakonec jistota nad touhou po změně? I řada z nich připouští, nikoliv však veřejně a na jméno, že se avizovaný úprk za hranice vůbec konat nemusí. Sice se shodnou, že platové podmínky lékařů ve veřejných nemocnicích jsou podle nich špatné, kolik z nich však skutečně bude ochotných a schopných odejít za prací do zahraničí, je velmi nejisté.

FAKTA

Děkujeme, odcházíme: akce Lékařského odborového klubu má přimět vládu mimo jiné zvýšit lékařům platy. Pokud se tak do konce roku nestane, lékaři, kteří výzvu podepsali, podle svých slov odejdou za prací do zahraničí. Do včerejška se k akci přihlásilo 3 896 lékařů.

Nejčtenější

Hygienické peklo v čínských hotelech. Personál usvědčila skrytá kamera

Na každý povrch dnes existují specializované přípravky, někdy si však poradíte...

Čínské luxusní hotely se musely omluvit poté, co se na sociální síti objevilo video, ve kterém jejich zaměstnanci...

Obchody si akcemi Black Friday utahují smyčku kolem krku, říká odborník

Black Friday

Od pondělí 19. listopadu začnou u některých obchodníků výprodeje na tzv. Černý pátek. Řada e-shopů však ve snaze zvýšit...

Dráhy nevědí, co s historickými vlaky. Prodělávají jim 40 milionů ročně

Lokomotiva řady 750.356 přezdívaná Brejlovec je jednou z těch, kterou chtějí...

Na ministerstvech dopravy a kultury vzniká plán na záchranu parních lokomotiv a dalších historických vozidel, o které...

Cigarety bez dýmu. Firma láká Čechy na zahřívaný tabák, lékařka varuje

Americká společnost Philip Morris představila novou generaci zahřívaných...

Společnost Philip Morris ČR v úterý představila novou generaci zahřívaných cigaret bez kouře iQOS 3. Vedle ní přišla i...

Zemřel majitel výrobce optiky Meopta. Přezdívalo se mu přerovský Baťa

Úspěšný byznysmen Čechoameričan Paul Rausnitz, který v 90. letech zachránil...

V neděli zemřel podnikatel a válečný veterán Paul Rausnitz, který ze dna přivedl ke globálnímu úspěchu výrobce...

Další z rubriky

Převod peněz v sekundách už je možný. Banky ale zatím vyčkávají

Mobito, nová možnost placení přes mobilní telefon

Poslat peníze manželce, aby je měla na účtu k dispozici za pár sekund. Zaplatit za telefon až večer v den splatnosti a...

Vyvážíme obilí, dovážíme mouku. To nemá logiku, tvrdí šéf Svazu obchodu

Ilustrační snímek

Česká republika patří k zemím, kde jsou potraviny nejlevnější v Evropě. Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu...

Úklid, renovované záchody. Pivovary našly prostý recept na zvýšení tržeb

Ilustrační snímek

Vymalovat, dát nové stolečky na zahrádku, navonět toalety nebo udělat společenskou akci s kýtou šunky v hlavní roli se...

Najdete na iDNES.cz