Lékaři: O svátcích pozor na alkohol

Praha - Zatímco většina lidí už tuší, že vánoční pochoutky zrovna štíhlou linii nepodporují, mnozí s klidem pijí o svátcích množství alkoholu. A když už, mají kvůli němu výčitky spíše kvůli tomu, že vědí, jakou drogou se může stát. Bát by se ho přitom měli také kvůli kaloriím. Zrádné jsou například likéry.

Hustá žlutá tekutina, který ulpívá na stěnách sklenice. Hádejte, co to je? Jeden decilitr této tekutiny dodá tělu více energie, tedy kalorií, než deset dekagramů libového vepřového masa. Je v ní navíc více tuku než ve většině jogurtů, množstvím cukrů si nezadá s kdejakou zmrzlinou. Už víte? Kdo hádá vaječný koňak, má pravdu - vánoční hit českých domácností je tím absolutně nejhorším alkoholickým nápojem. Alkoholu je v něm sice pomálu, zato obsahuje hned několik dalších složek, jež odborníci na výživu zrovna dvakrát nedoporučují.

"Mimo jiné obsahuje množství cholesterolu, protože se vyrábí z vaječných žloutků," upozorňuje lékařka Václava Kunová z Fóra zdravé výživy. Kromě nich se do vaječného koňaku dává slazené mléko, cukr a rum.

Pít ano, ale raději s mírou

Na druhou stranu svátky, jako jsou Vánoce a přelom roku, si většina lidí bez alkoholu neumí představit. "Z hlediska linie je tím nejlepším pitím suché bílé nebo červené víno, nikoli však polosuché nebo snad sladké," vysvětluje lékařka. Na dalším místě je podle ní pivo, ale pozor, lidé, kteří už s váhou bojují, by měli raději být opatrní - pivo totiž kvůli svému složení a množství obsaženého cukru podporuje ukládání tuků do zásob zejména v oblasti břicha. Destiláty jako whisky nebo vodka už jsou hodně kalorické, jeden decilitr obsahuje přes 1000 kilojoulů. Ještě horší jsou likéry, jako je becherovka nebo griotka, protože jsou hodně sladké.

Půlhodina nestačí

I lékařka Kunová připouští, že pokud se lidé jednou v roce méně kontrolují a pijí více alkoholu, jejich váha to odnést nemusí, ale měli by se například více hýbat. "A pokud někdo sní mísu cukroví a zapije ji vaječným koňakem, nějaká půlhodinová procházka nestačí," podotýká lékařka. Pro srovnání: lidé, kteří hubnou, by měli denně přijmout maximálně 5000 kilojoulů, ti, kdo si chtějí váhu udržet a nemají zvlášť namáhavé povolání, zhruba 7000 až 9000 kilojoulů.

K tomu, aby člověku přibylo jedno kilo nechtěného tuku, stačí sníst 30 000 kilojoulů navíc nad to, co tělo spotřebuje ve formě energie. "Přejídání se přitom na váze pár dní nijak nemusí projevit, ale pak najednou třetí nebo čtvrtý den váha skočí třeba o kilogram o dva," vysvětluje lékařka. K tomu přispívá kromě alkoholu také pojídání různých slaných pamlsků, které navíc zadržují v těle vodu.

Kolik energie se skrývá v alkoholu

Nápoj Množství alkoholu Energie
1 dcl v gramech v kilojoulech


pivo 10° 3,2 - cca 130 kJ
pivo 12° 3,6 - cca140 kJ
víno bílé 7,5 - 54-210 kJ
víno červené 9,5 - 67-280 kJ
víno šumivé 10,4 - 80-340 kJ
destiláty 40,0 - 1000 kJ

* znamená to, že například v půllitru piva je zhruba 700 až 800 kilojoulů, což odpovídá asi polovině velkého vepřového smaženého řízku
* nejhorší jsou - pokud jde o množství energie - míchané koktejly, v nichž se kromě alkoholu používají i sladké sirupy a limonády, mohou mít až 1700 kilojoulů, což odpovídá plnohodnotné porci jídla
* více vadí například pivo, jímž se zapíjí tučné jídlo, po pivu vypitém tu a tam na žízeň kila nahoru příliš nejdou