Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lesáci v Beskydech mají strach o práci, mnozí končí se živností

  8:38aktualizováno  8:38
Lidi z Beskyd čeká krušná zima a ani příští rok rozhodně nebude snadný. Kvůli problémům způsobeným zmatky okolo výběru firem, které mají těžit dřevo pro státem vlastněný podnik Lesy České republiky, největšího vlastníka beskydských lesů, nemají jistotu, že budou mít kde pracovat. A za kolik.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Ta situace je hodně špatná, už nyní, kdy ještě nejsou ani podepsané smlouvy z výběrových řízení, se proslýchá, kdo bude dělat vítězné firmě subdodavatele. A že teprve ten si bude vybírat toho, kdo bude les skutečně kácet," popisuje aktuální situaci Marcel Dorociak z Ostravice, který v lesnictví dlouhodobě pracuje.

Lesní problém

Lesákům chybí jistota, kdo, za kolik a v jakém rozsahu bude těžit dřevo v Beskydech. Antimonopolní úřad totiž v minulých dnech pozastavil obří tendr společnosti Lesy ČR, v němž firma vybírala společnosti, které by v jejích lesích hospodařily.
Pozastavením soutěže se oddalují, případně úplně končí výběrové řízení firem, které by v jednotlivých oblastech těžily dřevo, případně si najímaly menší společnosti, které by tam těžily dřevo za ně.
A to je právě problém, kterého se v Beskydech všichni obávají. Státní podnik Lesy ČR totiž obhospodařují většinu beskydských lesů.

 "V praxi to znamená, že malí živnostníci a lesní dělníci budou muset pracovat za minimum peněz jen proto, aby se uživili. V každém subdodavatelském mezistupni totiž část peněz zůstane, aniž by ty firmy viděly jediný kmen," dodává živnostník, podle kterého by bylo nejrozumnější, kdyby stát zadával zakázky rovnou malým podnikatelům.

Hodně živnostníků už zkrachovalo

Obavy z budoucnosti ale nesdílí jen živnostníci a majitelé menších firem, současný stav se nelíbí ani Janu Bazgierovi, řediteli společnosti Lesostavby Frýdek-Místek.

"Těžba v Beskydech je velice náročná, jsou tady těžké podmínky, kopcovitý terén, strmé svahy, na to je potřebná i speciální technika. To vše si místní firmy v soutěžích zakomponovaly do svých rozpočtů, porazili je ale podnikatelé, kteří s ničím takovým nepočítají a hodně ceny podstřelili," vysvětluje důvody, proč jsou místní těžařské firmy s výsledkem výběrového řízení nespokojeny.

"Ve výsledku to položí celý trh tady na severu, ty problémy navíc nejsou poprvé, už zkrachovalo hodně pil i drobných živnostníků, kteří šli raději na úřad práce," dodává Jan Bazgier.

Už teď se místo místních tlačí do lesů zahraniční dělníci

Obavy z případného přerušení těžby dřeva v Beskydech kvůli problémům s výběrovými řízeními nejsou ničím nepodloženou záležitostí, nestalo by se tak totiž poprvé. Už jednou se tady totiž práce na dva měsíce zcela zastavily. Po celou tu dobu neměli lesní dělníci a živnostníci podnikající v oboru žádný příjem.

"V lesnictví je to hodně špatné, ceny stagnují už několik let, občas dokonce klesají, ale náklady neustále rostou," přidává další pohled Radim Martynek z jablunkovské společnosti Trees Product. "Není málo lidí, kteří s tím úplně sekli a raději si našli práci v jiných oborech. Ale na jejich místa přicházejí zahraniční dělníci, kteří o práci v lese neví vůbec nic. Bezpečnost práce, sociální podmínky, ekologie... to vše se vrátilo o desítky let nazpátek," dodává.

"Člověk se někdy až musí stydět, co se v lese děje," souhlasí s Radimem Martynkem Jan Bazgier. "Nedal bych ruku do ohně za pracovní povolení těch dělníků ani za to, jaké zázemí jim ty firmy nabízejí. Prostě je jen vysajou a odhodí, tím ve výsledku trpí les, protože ty společnosti, které se nízkými cenami dostávají na zdejší trh, k němu nemají žádný vztah," dokončil.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

Ochlazení odstartovalo topnou sezonu, během týdne by se mělo topit všude

Detail dobových litinových radiátorů

V Česku v těchto dnech začíná topná sezona, letos neobvykle pozdě. Zatímco v jiných letech bývá rozptyl zahájení...

Majitelé chat dosáhnou na dotace z Dešťovky, musí tam však trvale bydlet

Turnerova chata

O peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka budou moci od října žádat i majitelé rekreačních...Najdete na iDNES.cz