Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lesáci v Beskydech mají strach o práci, mnozí končí se živností

  8:38aktualizováno  8:38
Lidi z Beskyd čeká krušná zima a ani příští rok rozhodně nebude snadný. Kvůli problémům způsobeným zmatky okolo výběru firem, které mají těžit dřevo pro státem vlastněný podnik Lesy České republiky, největšího vlastníka beskydských lesů, nemají jistotu, že budou mít kde pracovat. A za kolik.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Ondřej Littera, MAFRA

"Ta situace je hodně špatná, už nyní, kdy ještě nejsou ani podepsané smlouvy z výběrových řízení, se proslýchá, kdo bude dělat vítězné firmě subdodavatele. A že teprve ten si bude vybírat toho, kdo bude les skutečně kácet," popisuje aktuální situaci Marcel Dorociak z Ostravice, který v lesnictví dlouhodobě pracuje.

Lesní problém

Lesákům chybí jistota, kdo, za kolik a v jakém rozsahu bude těžit dřevo v Beskydech. Antimonopolní úřad totiž v minulých dnech pozastavil obří tendr společnosti Lesy ČR, v němž firma vybírala společnosti, které by v jejích lesích hospodařily.
Pozastavením soutěže se oddalují, případně úplně končí výběrové řízení firem, které by v jednotlivých oblastech těžily dřevo, případně si najímaly menší společnosti, které by tam těžily dřevo za ně.
A to je právě problém, kterého se v Beskydech všichni obávají. Státní podnik Lesy ČR totiž obhospodařují většinu beskydských lesů.

 "V praxi to znamená, že malí živnostníci a lesní dělníci budou muset pracovat za minimum peněz jen proto, aby se uživili. V každém subdodavatelském mezistupni totiž část peněz zůstane, aniž by ty firmy viděly jediný kmen," dodává živnostník, podle kterého by bylo nejrozumnější, kdyby stát zadával zakázky rovnou malým podnikatelům.

Hodně živnostníků už zkrachovalo

Obavy z budoucnosti ale nesdílí jen živnostníci a majitelé menších firem, současný stav se nelíbí ani Janu Bazgierovi, řediteli společnosti Lesostavby Frýdek-Místek.

"Těžba v Beskydech je velice náročná, jsou tady těžké podmínky, kopcovitý terén, strmé svahy, na to je potřebná i speciální technika. To vše si místní firmy v soutěžích zakomponovaly do svých rozpočtů, porazili je ale podnikatelé, kteří s ničím takovým nepočítají a hodně ceny podstřelili," vysvětluje důvody, proč jsou místní těžařské firmy s výsledkem výběrového řízení nespokojeny.

"Ve výsledku to položí celý trh tady na severu, ty problémy navíc nejsou poprvé, už zkrachovalo hodně pil i drobných živnostníků, kteří šli raději na úřad práce," dodává Jan Bazgier.

Už teď se místo místních tlačí do lesů zahraniční dělníci

Obavy z případného přerušení těžby dřeva v Beskydech kvůli problémům s výběrovými řízeními nejsou ničím nepodloženou záležitostí, nestalo by se tak totiž poprvé. Už jednou se tady totiž práce na dva měsíce zcela zastavily. Po celou tu dobu neměli lesní dělníci a živnostníci podnikající v oboru žádný příjem.

"V lesnictví je to hodně špatné, ceny stagnují už několik let, občas dokonce klesají, ale náklady neustále rostou," přidává další pohled Radim Martynek z jablunkovské společnosti Trees Product. "Není málo lidí, kteří s tím úplně sekli a raději si našli práci v jiných oborech. Ale na jejich místa přicházejí zahraniční dělníci, kteří o práci v lese neví vůbec nic. Bezpečnost práce, sociální podmínky, ekologie... to vše se vrátilo o desítky let nazpátek," dodává.

"Člověk se někdy až musí stydět, co se v lese děje," souhlasí s Radimem Martynkem Jan Bazgier. "Nedal bych ruku do ohně za pracovní povolení těch dělníků ani za to, jaké zázemí jim ty firmy nabízejí. Prostě je jen vysajou a odhodí, tím ve výsledku trpí les, protože ty společnosti, které se nízkými cenami dostávají na zdejší trh, k němu nemají žádný vztah," dokončil.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

V centru Prahy bude tržiště z kontejnerů. Nabídne design, jídlo i kulturu

Vizualizace projektu Manifesto u Masarykova nádraží.

Unikátní tržiště, složené z dvaceti přepravních kontejnerů, vznikne na dosud nevyužitých pozemcích u Masarykova...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Najdete na iDNES.cz