Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nezaměstnaní uklidí větve. Lesy ČR chtějí pomoci dvěma stovkám uchazečů

  6:00aktualizováno  6:00
Až dvě stovky těžko umístitelných lidí bez práce by mohlo letos najít uplatnění v lesích. Státní podnik Lesy České republiky plánuje vydat stovky milionů korun na sběr větví, čistění lesů a sběr odpadků v sociálně slabých regionech. Ředitel podniku se však bojí krádeží montérek a nářadí.
Lesy ČR. Ilustrační foto.

Lesy ČR. Ilustrační foto. | foto: Lesy ČR.

S umístěním dlouhodobě nezaměstnaných má úřadům práce pomoci i státní podnik Lesy České republiky (LČR), tento závazek si vláda dala dokonce do koaliční smlouvy. Po roce fungování kabinetu Bohuslava Sobotky se začínají rýsovat konkrétní obrysy plánu.

Podle nové koncepce strategického rozvoje LČR, má podnik pro letošek vyčleněno více než půl miliardy korun na takzvané projekty veřejného zájmu. Zhruba 340 milionů z této částky padne na údržbu vodních toků a protipovodňová opatření, zbytek by měl jít na očistu tuzemských lesů, kterou mají zastat právě obtížně umístitelní uchazeči.

„Ve spolupráci s pracovními úřady po celé republice vznikají pracovní čety. Letos by to mělo být až 200 pracovních míst pro nové aktivity jako je vyvětvování lesních porostů, drobné opravy lesních komunikací, čištění příkopů, čistění krajiny od černých skládek,“ vysvětluje generální ředitel LČR Daniel Szórád. Upozorňuje navíc, že jde o úplně nová pracovní místa a ne o činnosti, které by vykonávaly jiné firmy či organizace a nyní jen přešly pod LČR.

Ředitel se bojí o montérky a motyky

Částka na vznik nových místa i počet lidí, kteří při úklidu lesů najdou uplatnění, by měly v následujících pěti letech postupně narůstat. V roce 2019 by tak mělo mít práci až 586 lidí oproti současnému stavu, hlavně pak v ekonomicky slabých regionech. „Bojíme se jen toho, že se ocitneme v situaci, kdy nám v pondělí nastoupí parta a v úterý už nebudeme mít ani partu, ani montérky, ani motyku a budeme muset hledat jinou partu a znovu ji vybavovat pracovními pomůckami,“ obává se však Szórád.

Dosavadní snaha zaměstnat lidi bez práce sbíráním větví se totiž neobešla bez komplikací. Při probíhajícím projektu v Krušných horách narážely LČR z počátku na nedostatek lidí ochotných zapojit se (více čtěte zde). „Byl problém motivovat uchazeče, aby šli pracovat, protože se nejedná o úplně jednoduchou práci. Je to venku a v zimě, za mzdu, která není úplně nejvyšší. Také ze strany Lesů ČR byly očekávání schopností uchazečů vyšší a další problémy vznikly třeba s tím, jak se dopravovat na pracoviště,“ říká vedoucí oddělení zaměstnanosti úřadu práce Ústeckého kraje Jaroslav Kunc.

Podle Szóráda se však počáteční potíže podařilo překonat a v současnosti už na Krušnohorsku našlo v Lesích uplatnění na 35 lidí. „Z Chomutovska se projekt rozšířil přes celý pás Krušných hor na Mostecko, Teplice, Ústecko až po Děčínsko. Pokud se to osvědčí, asi nebude problém, aby se počet uchazečů ještě zvýšil,“ potvrzuje Kunc.

Vedle tvorby míst pro těžko umístitelné nezaměstnané LČR zohlednily sociální aspekt také v pětiletých lesnických tendrech, které běží od letošního ledna. Podnik začal spolupracovat s cizineckou policií, úřady práce i finančními úřady, aby minimalizoval zaměstnávání agenturních a nelegálních pracovníků skrze společnosti, které v tendrech zvítězí.

Autor:


Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Další z rubriky

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

Uhlí se ještě bude hodit. ČEZ proto investuje dalších deset miliard

Ladislav Štěpánek pracuje ve společnosti ČEZ od roku 1993.

Tlak na odstavení uhelných elektráren v Evropě sílí. Neexistuje však za ně náhrada. V ČR se uhlí na výrobě elektřiny...

Nejstarší evropský lihovar slaví, v Prostějově se pálí už 500 let

Palírna U Zeleného stromu je nejstarší palírnou v Evropě.

O tom, že mají Češi největší spotřebu piva na osobu na světě, se ví dlouho. Můžeme se ale pyšnit i dalším „nej“...

Najdete na iDNES.cz