Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letadlem na dovolenou, ale bez jídla zdarma. Změna zaskočila cestující

  16:38aktualizováno  16:38
Dlouhá léta byli klienti českých cestovek zvyklí na to, že při svém letu na dovolenou k moři i na cestě zpět dostanou občerstvení v podobě nápoje a jídla. Letošní sezona začíná pro řadu lidí nepříjemným překvapením: časy bezplatného občerstvení totiž skončily.
Občerstvení v letadle. Ilustrační foto

Občerstvení v letadle. Ilustrační foto

Bez jakéhokoliv varování letecká společnost Travel Service výrazně omezila své bezplatné služby na palubě. Klienti si teď kvůli tomu stěžují hlavně u cestovek. Ty jsou naštvané na samotného dopravce, který má v Česku prakticky monopol.

„Koupili jsme si zájezd all inclusive a najednou jsme se před odjezdem dozvěděli, že bezplatně obdržíme na palubě jen rohlík a kelímek vody. To je pro nás nepřijatelné, vůbec nás o tom při nákupu zájezdu neinformovali,“ říká Vlasta Vašková, která se s rodinou vypravila letos do Turecka. Od cestovky chce zajištění občerstvení i na let, nebo kompenzace.

Travel Service zpoplatnil alkohol na palubě, místo řízků nasadí bagety

Travel Service krok vysvětluje jako obchodní rozhodnutí. „Je to trend v letecké dopravě,“ říká mluvčí Travel Service Vlaďka Dufková. Firma rozdělila linky do tří kategorií, na části z nich nenabízí zdarma už vůbec nic, na části jen vodu a bagetu a na části plný servis. Klíč k rozdělení linek je přitom nejasný a neplatí, že čím delší let, tím větší šance na občerstvení.

Změna na poslední chvíli rozzlobila především cestovní kanceláře. Některé cestovky začaly dokonce dopravci hrozit i soudem. „Nechali jsme pro členy zpracovat právní stanovisko k těmto změnám, k jejich využití při komunikaci s Travel Service. Podle smluvní advokátní kanceláře nemá Travel Service právo v průběhu trvání smlouvy jednostranně zrušit občerstvení,“ řekla tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Kateřina Petříčková.

Voda za padesát, malé pivo za 70 Kč

Lidé si mohou na palubě občerstvení koupit, ale ceny nejsou nejnižší. Například půl litru vody vyjde na padesát korun, třetinka piva na sedmdesát korun, sto gramů chipsů na stokorunu.

Omezování občerstvení je trendem v celé letecké dopravě na kratší vzdálenosti, dopravci se snaží ušetřit, případně vydělat na přirážce za prodej. „Evidujeme na téma změny struktury palubních služeb pouze několik připomínek, je to v řádu jednotek. Občerstvení na palubách našich letadel poskytujeme zcela v souladu s evropskými standardy v letecké dopravě, od kterých se naše společnost nikterak neodchyluje,“ dodala Dufková.

Omezování se přitom v Evropě netýká jen charterových letů, ale i pravidelných linek u klasických zavedených dopravců.

Stížnosti cestujících však dopadají nejdřív na cestovky. „Jednání aerolinky nás velmi poškozuje,“ říká obchodní ředitelka Blue Style Lenka Berberi. Cestovky se o změně dozvěděly až pět dní poté, co dopravce podmínky změnil. „Byla to změna během sezony a my jsme ani nemohli předem informovat klienty,“ říká Jan Osúch, mluvčí CK Fischer.

Podle něj zatím přišlo zhruba třicet připomínek. „Rozsah a typ stravování na palubě nejsou součástí smlouvy o zájezdu. A nejsou ani službou, kterou by poskytovala nebo avizovala naše společnost,“ dodal Osúch. Občerstvení v charterových letadlech turisté platí zvlášť. Změnu těžce nesou, cestovky se zlobí na dopravce a hrozí mu soudem.

Autor:


Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Jakou hypotéku nově získá žadatel s platem 23 tisíc čistého?

Ilustrační snímek

Strážci ekonomiky znovu šlápli na brzdu, pokud jde o hypoteční úvěry. Od října banky výrazněji zohlední příjmy žadatele...

Jak jedí chudé rodiny? Před výplatou o chlebu, po ní pizza a ovoce

Krajíce natřete hořčicí a domácí majonézou, navrch rozdrobte čedar.

Na jídlo a potřeby pro chudé může Česko čerpat 700 milionů korun z Fondu evropské pomoci nejchudším osobám. Většina...„Levná“ pracovní síla není levná. Rumuni v Česku vydělávají víc než Češi

Ilustrační snímek

Občané Rumunska, kteří pracují v České republice, mají vyšší průměrnou mzdu než zaměstnanci s českým občanstvím. V...

Návrh rozpočtu EU je pro Česko naprosto nepřijatelný, tvrdí Babiš

Premiér Andrej Babiš (4.6.2018)

Návrh rozpočtu Evropské unie na příští programovací období je pro českou vládu podle premiéra Andreje Babiše (ANO)...

Malí podnikatelé nebudou muset evidovat online. Nová koalice bránila EET

Ilustrační snímek

Podnikatelé, u nichž hotovostní platby nepřevýší 200 tisíc korun, by podle vlády nemuseli být připojeni k internetu a...

Další z rubriky

Musk postaví v Chicagu vysokorychlostní tunel pro spojení s letištěm

Vizualizace projektu The Chicago Express Loop

Obyvatele i návštěvníky amerického Chicaga čeká v budoucnu větší pohodlí při cestě na mezinárodní letiště O´Hare. Město...

Přesně před padesáti lety se otevřelo nové ruzyňské letiště

Terminál 1 pražského letiště Ruzyně v roce 1968.

Terminál 1, ze kterého jsou nyní odbavovány lety do zemí mimo Schengenský prostor, je nejstarší částí nového ruzyňského...

Řidiči v Česku poprvé od března natankují benzin i naftu levněji

Ilustrační snímek

V cenách benzinu a nafty nastal podle očekávání poprvé od března zlom. Pumpaři v minulém týdnu nepatrně zlevnili....

Najdete na iDNES.cz