Modernizovaný airbus ČSA

Modernizovaný airbus ČSA | foto: ČSA

Letenky ČSA jsou při nákupu v korunách až o 500 korun dražší

  • 38
České aerolinie mají zvláštní způsob, jakým stanovují ceny letenek. Zákazník, který si koupí let u této společnosti v korunách, za něj zpravidla zaplatí více, než kdyby ho uhradil v cizí měně. Tím se ale dopravce může dopouštět cenové diskriminace.

Na nejasné ceny upozornila iDNES.cz jedna ze čtenářek. "Zkoušela jsem si objednat letenku do Londýna. Při zadání prodejního místa v České republice a v Londýně ale systém vypočítal jinou cenu," svěřila se. Prodejním místem se přitom při rezervaci letenky myslí jen to, v jaké měně klient bude letenku hradit. A právě tady je zakopaný pes.

Například námi vybraný let z Prahy do Frankfurtu stál 7267 korun, při platbě v librách ale jen 6882 korun (221,70 GBP) a při platbě v amerických dolarech dokonce jen 6772 korun (329,62 dolarů).

"Rozdíly v cenách prakticky neexistují, pokud se jedná o ten samý let. Drobné rozdíly mohou vzniknout pouze kurzovním rozdílem a různou výší servisních poplatků podle krajiny prodeje a prodejního systému," tvrdí Ilona Vysoudilová z oddělení komunikace ČSA.

Takový drobný rozdíl ale může dělat až 500 korun jako v případě letu Praha-Frankfurt při nákupu za dolary.

Cenová diskriminace?

Podle Vysoudilové se může výše servisního poplatku lišit v závislosti na krajině a prodejci, a to i u stejných letů. Poplatek je určený na pokrytí nákladů souvisejících s vystavením letenky či zabezpečením platby apod. U některých levnějších letenek ale poplatek není, i když je prodejcem vždy ČSA.

Rozdílnými cenami se mohou České aerolinie dopouštět cenové diskriminace. Podle ředitele Evropského spotřebitelského centra Tomáše Večla je to proti nařízení 1008/2008 Evropské rady a Evropského parlamentu.

"Tam se přímo říká, že ceny nesmí být odlišné v závislosti na místě prodeje a nesmí docházet k diskriminaci spotřebitele," řekl.

Zadání prodejního místa mimo ČR neznamená, že by si klient musel letenku vyzvednout za hranicemi. Levnější letenku lze bez problémů zaplatit třeba v eurech a zajít si pro ni na některé prodejní místo ČSA nebo si ji vytisknout z e-mailu.

"Opravdu je to možné, ale potom vaše platební karta bude zatížena v librách nebo v měně země dané destinace, takže tam budou zaúčtovány nějaké poplatky za převod. A v případě nějakých změn letenek nebo problémů to budete vždy řešit s kanceláří v Londýně," sdělila pracovnice z oddělení prodeje letenek ČSA v Česku.