Letenky do Pekingu jsou na čas olympiády téměř vyprodané

  15:04aktualizováno  15:04
Lety do Číny na termíny kolem olympiády jsou z velké části vyprodané. Zbývají poslední letenky, za které však zájemce zaplatí mnohem více, než například ještě před půl rokem, uvádí prodejci a letecké společnosti. Olympiáda se uskuteční v Pekingu od 8. do 24. srpna.
„Některá letadla jsou již zcela plná,“ řekla ředitelka německé Lufthansy v České republice Dörte Kleinová. Ilustrační foto.

„Některá letadla jsou již zcela plná,“ řekla ředitelka německé Lufthansy v České republice Dörte Kleinová. Ilustrační foto. | foto: Jan ZáleskýiDNES.cz

"Některá letadla jsou již zcela plná," řekla ředitelka německé Lufthansy v České republice Dörte Kleinová. Dodala, že zájem o letenky do Číny je i mezi Čechy; společnost prý letos zaznamenala dvouciferný růst počtu českých pasažérů na linkách do nejlidnatější země světa.

Jeden z největších prodejců letenek v ČR, společnost Asiana, registruje velký zájem o letenky již od počátku roku. Podle obchodního ředitele Josefa Trejbala se však poslední dobou prodává letenek méně, neboť ceny prudce vzrostly.

"I v těchto dnech se se zájmem setkáváme, ten je ovšem jen chvilkový do poznání, že lety zpět jsou vyprodané až do týdne po olympiádě a cena vyšší než 50 tisíc korun," řekl Trejbal.

Ještě před nedávnem se přitom cena letenky pohybovala kolem 20 tisíc. Z ČR do Číny nevede žádná přímá linka, takže je nutné přestupovat v některém evropském leteckém uzlu.

Také cena zájezdů s blížící se olympiádou roste. V závěru loňského roku stál čtrnáctidenní pobyt a letenka 33 tisíc korun, nyní se ceny pohybují kolem 100 tisíc.

"Téměř veškeré lety a hotely už jsou vyprodané," vysvětlila nárůst Kateřina Benešová z CK Senator Travel. Vstupenky na sportovní klání CK nenabízejí.

Na olympijské soutěže dostala Česká republika přiděleno 6 000 lístků, ačkoliv sportovní fanoušci žádali o několik tisíc více. Oficiální distributor vstupenek, jímž byla CK Čedok, hlásil vyprodáno již počátkem roku. Ceny vstupenek se pohybovaly v rozmezí od 100 korun do 16 300 korun. Nejdražší je úvodní ceremoniál.

Právě komplikace s distribucí vstupenek způsobily, že do Číny míří v drtivé většině individuální turisté. "Ve srovnáni s předcházející letní olympiádou registrujeme menší zájem ze strany klientů," uvedla Benešová.

Podle odhadů analytické společnosti Mag Consulting může olympiáda probudit zájem Čechů o Říši středu. Loni do Číny zavítaly zhruba čtyři tisícovky českých turistů, což je o deset procent více než rok předtím. Mag předpokládá, že se letošní nárůst bude díky olympiádě počítat v desítkách procent.

Zájem o Čínu však mohou projevit turisté i mimo olympijské termíny, olympiáda může posloužit pouze jako reklama. "Očekáváme nárůst zájmu na podzim," uvedl například marketingový ředitel Čedoku Tomáš Brejcha.

"Plánované turistické zájezdy cestovních kanceláří, pro které vystavujeme letenky, se kvůli ceně přesouvají na září," potvrdil současný vývoj Trejbal z Asiany.

Obecně se dá říci, že Čína je na turistické mapě českých turistů spíše popelkou. Mezi stále oblíbenějšími exotickými zájezdy si Čína drží zhruba jednoprocentní podíl, zájem o ni však stále roste.

Typičtí zájemci o poznávací zájezdy do Číny jsou podle průzkumu Mag Consulting mladí úspěšní lidé mezi 20. a 35. rokem, toužící po poznání, dobrodružství a nevšedních zážitcích.
Autoři: ,

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Další z rubriky

Přívozy bez transpondérů, navrhují poslanci. Zařízení jsou dražší než lodě

Přívoz přes řeku Labe se strmým schodištěm v Hřensku.

Přívozy nahrazující na řadě míst chybějící mosty by mohly i nadále jezdit bez takzvaných transpondérů, které plavidlům...

Ťok dal ultimátum stavební firmě. D1 u Humpolce má dostavět do pondělí

Tiskové konference se po skončení zasedání vlády účastnil premiér Andrej Babiš...

Ministr dopravy Dan Ťok pohrozil česko-italskému sdružení, které modernizuje dálnici D1 u Humpolce. Buď dokončí práce...

Francouzské aerolinky povede poprvé v historii žena

Ředitelka Air France Anne Rigailová.

V čele letecké společnosti Air France stane 17. prosince poprvé žena. Devětačtyřicetiletá Anne Rigailová nahradí...

Najdete na iDNES.cz