Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Letní abeceda: Potraviny na vašem talíři od A do Z

  11:45
V létě nikdo nemá chuť se stravovat jako po celý rok. Komu by se chtělo stát u plotny a vyvařovat, když venku je tak krásně! A tak přichází ke slovu rychlé občerstvení, nebo naopak pomalé zahradní grilování. Ani jedno není bez rizika, léto je vůbec pro naše žaludky riskantní podnik.
Při vyšších teplotách se jídlo rychleji kazí.

Při vyšších teplotách se jídlo rychleji kazí. | foto: Profimedia.cz

Při vyšších teplotách se jídlo rychle kazí a může zapříčinit nepříjemné zdravotní potíže. Přinášíme vám pár rad, jak přežít léto bez problémů.

Alkohol. V létě může být velmi záludný. Víno ani pivo nemůžete počítat do celkového množství tekutin, které za den vypijete.

Bagety. Nikdy nekupujte ty, které leží volně na pultě. Bagety musí být uloženy v chladicím pultu. Rychle je snězte, když je necháte v horku v autě na sedadle, dáte mikrobům šanci, aby se patřičně rozmnožili.

Cukrářské výrobky. Patří mezi mikrobiologicky nejrizikovější potraviny. Hlavně krémové náplně představují vhodné prostředí pro množení mikrobů. Pokud si je v létě dopřáváte, tak jen tam, kde už máte dobrou zkušenost.

Čína. Loňský test čínských bister ukázal, že v mnohých podnicích neservírují jídla dost teplá. Nenechte si to líbit. Teplota podávaných jídel by měla být nejméně 70 stupňů Celsia, jen tak se zlikvidují případné bakterie.

Dresinky. V létě se hodně používají - například ke grilování či k dochucení salátů, protože jsou praktické a dodávají pokrmům chuť. Kdo si hlídá váhu, měl by vědět, že jedna lžíce dresinku přidá letnímu salátu dvakrát víc kalorií, než kolik má samotná zelenina. O lehkém letním pokrmu už tedy nemůže být řeč.

Fast-food. V podnicích velkých zavedených řetězců se nestane, že by vám naservírovali nedostatečně propečený hamburger. Mají totiž zaveden takzvaný systém kritických bodů, který takové riziko ohlídá. Opatrní buďte zejména v malých bistrech a u stánků. Určitým signálem je čistota prostředí.

Grilování. Nejoblíbenější způsob přípravy pokrmů v létě není bez nebezpečí. Když budete grilovat přímo na ohni, tuk bude odkapávat do plamenů, a vzniknou tak rakovinotvorné látky, které se dostanou zpět do pokrmu. Když maso (hlavně drůbeží) dobře nepropečete, riskujete střevní potíže.

Houby. Pokud je kupujete na tržišti nebo u silnice, mějte na paměti, že je smí prodávat jen člověk, který prokázal znalost hub zkouškami na krajské hygienické stanici. Požadujte osvědčení. Nekupujte houby nakrájené, zapařené, nebo plesnivé.

CHlebíčky. Nikdy nekupujte chlebíčky, které leží volně na pultu, i kdyby vás prodavač ujišťoval, že je právě přinesl z lednice. Platí to pro všechny lahůdkářské výrobky - saláty, pomazánky, naložené ryby, obložené housky a bagety...

Jogurty. Kysané mléčné výrobky by měly být v jídelníčku po celý rok. V létě však přinášejí obzvlášť příjemné osvěžení, bílý neochucený jogurt je výborný nejen do salátů, ale i jako základ marinády ke grilování.

Kuře. Květnový test prokázal, že kuřata z velkochovů obsahují patogenní mikroorganismy, které mohou být nebezpečné. Proto je tak důležité, aby kuřecí maso bylo dobře propečené. A abyste na jednom prkénku nekrájeli maso a pak zeleninu na salát nebo si po naklepávání řízků neumyli ruce.

Led. V létě je příjemné ochladit se studeným nápojem s přidaným ledem. Buďte však opatrní, kde si ho dáváte. A nemusí to být ani v exotických zemích, ostravští hygienici loni zjistili, že třetina ledu v restauracích obsahovala bakterie!

Mražené potraviny. Mohlo by se zdát, že nepředstavují žádné riziko. Málokdo si uvědomuje, že zmrazené maso není zakonzervované. Třebaže platí pravidlo, že jednou rozmrazená potravina se už nesmí znovu zmrazovat, jistotu, že to v obchodech nedělají, nemáme. Jak to poznat? Jediná možnost je balíček zkontrolovat vizuálně. Pokud vám led v balíčku „vrže“ pod prsty, zřejmě není vše v pořádku.

Nápoje. V létě bychom měli pít více než v chladném počasí, záleží však na tom, co pijeme. Pouhá sklenice coly vydá za pět kostek cukru, její fandové by měli pít light variantu. Bohatým zdrojem cukru jsou i nejrůznější nápoje určené dětem: přeborníkem loňského testu nápojů se stal oblíbený Kubík - litr obsahoval ekvivalent 33 kostek cukru! Sladká chuť přitom pocit žízně zvyšuje. Nejvhodnější pro horké počasí je čistá voda nebo nakyslé či nahořklé nápoje.

Ovoce. Nikdy nekupujte krájené nebo vykrajované plody. Zelináři nesmějí ovoce nebo zeleninu žádným způsobem upravovat. Jediné ovoce, které mohou porcovat, jsou vodní melouny. Nahnilé plody nepatří ani do druhé třídy jakosti, neměly by se vůbec prodávat.

Pivo. V létě nám chutná nejvíc, je to pochopitelné, máloco dokáže tak dobře uhasit žízeň jako hořká chuť piva. Nezapomínejte při tom, že existují i nealkoholická a nízkoalkoholická piva. Redakční testy v loňském roce prokázaly, že jsou dobrá.

Rýže. Buďte opatrní na to, aby vařená rýže byla dostatečně prohřátá, je velmi citlivá na mikroorganismy. Pokud rýži nespotřebujete, uložte ji do lednice.

Saláty. Majonézové saláty jsou riskantní ani ne tak kvůli obsahu majonézy (ta bývá většinou bezpečná, protože se vyrábí z pasterovaných vajec), ale rychle v nich může zkvasit krájená zelenina.

Špekáček. Pokud si chcete pochutnat na opečeném „buřtu“, v obchodě vybírejte jen skutečné špekáčky. Opékáčky a spol. nechte těm, kteří chtějí za každou cenu šetřit. Český špekáček má už několik let konkurenta v podobě bílé grilovací klobásy. Bílá je proto, že neobsahuje dusitanovou sůl, která není tak zcela neškodná. Při vysokých teplotách se totiž dusitany přetvářejí na rakovinotvorné nitrosaminy.

Tatarský biftek. „Tatarák“ ze syrového mletého nebo škrábaného masa byste si měli nechat spíš na zimu. Pokud vám tatarák nabídnou v restauraci, měli by vám k němu podat i informace o původu masa a na vaše přání také ukázat potvrzení o zdravotní nezávadnosti. Tatarák se smí totiž připravovat jen z masa výrobcem speciálně určeného k přípravě syrových pokrmů.

Uzeniny. Laciné uzeniny jsou sice zdravotně nezávadné, ale do kvalitního masného výrobku mají hodně daleko. Prokázal to loňský test nejlevnějších uzenin. Základem pro jejich výrobu totiž není maso, ale separáty, tedy strojově oddělené maso od kostí, a kůžová emulze, která vznikne z uvařených kůží naložených do organických kyselin.

Víno. Dnes už je prokázané, že víno (ale jen v malém množství) chrání před srdečními a cévními chorobami. Kdo si dává denně svou pravidelnou dávku - ženy dvě amuži tři deci - dožije se nejspíš vyššího věku než zapřisáhlí abstinenti. V létě si vybírejte lehčí víno s obsahem alkoholu kolem 11 procent.

Zmrzlina. Léto by bez ní nebylo létem, přesto je dobré vědět, že patří k největším kalorickým bombám a žízeň neuhasí, protože obsahuje hodně cukru. Dejte si k ní vždy sklenici vody.

Autoři: ,

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zlato raketově zdražilo. Mohou za to Spojené státy, Čína i Rusko

13. dubna 2024

Cena zlata pokořila historické rekordy a podle ekonomů se ještě zdaleka nemusí zastavit. Důvodem...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Senátor Kennedy tepe Strnadův holding. Nechce prodat výrobce munice do Česka

18. dubna 2024  18:22

Nákup amerických výrobců munice a střeliva ze skupiny Vista Sporting Products českou zbrojovkou...

Německá nádraží dávají spát ukazatele odjezdů vlaků, spoří jim tak energii

18. dubna 2024

Vlaková nádraží v Německu zavedla úsporná opatření zaměřená na snížení spotřeby elektrické energie....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...