Letní brigáda se shání nejlépe přes agenturu

  9:10aktualizováno  9:10
- Dva měsíce letních prázdnin znamenají pro většinu studentů nejen spoustu volného času, ale také příležitost vydělat si peníze. Už dávno přitom neplatí, že jen překládají vagony nebo třídí ovoce. Práci by jim často mohl závidět i leckterý nezaměstnaný. Nejjednodušší formou, jak sehnat práci a nejen na léto -, je navštívit pracovní agenturu.

Student vybrané pracovní agentuře sdělí svoje požadavky - o jaký druh práce má zájem a jakou si představuje mzdu. Ta se o vše postará, a až mu najde brigádu, uzavře s ním smlouvu. Student je tedy zaměstnancem agentury, která ho »pronajímá« společnostem, u kterých skutečně práci vykonává.

Zprostředkovatelny práce už nejsou výsadou jen velkých měst. Například firma Index PLUS má kromě Prahy své pobočky i v dalších sedmi městech. Stejně tak i další známé společnosti - například Manpower v Hradci Králové, Axial v Brně nebo Adecco v Teplicích.

Při první návštěvě agentury je praktické mít s sebou spolu s občanským průkazem také potvrzení o studiu a dvojjazyčný životopis. V něm se nevyplatí lhát ani přehánět. Většina společností si totiž uváděné znalosti prověřuje. Agentura Axial podrobí své zaměstnankyně například zkoušce z angličtiny, běžné je i testování počítačových znalostí nebo psaní na stroji.

Rychlost, s jakou je požadovaná práce nalezena, závisí na individuálních schopnostech každého žadatele. Rozhodující bývá vzdělání, jazyková vybavenost, zkušenosti agentury s uchazečem, ale i mzdové požadavky studenta. Někdy se podaří zařídit si práci i do druhého dne, obvyklý je však jeden týden.

Samozřejmě, že v regionech s vysokou nezaměstnaností je pravděpodobnost nalezení brigády mnohem nižší. »Studuji němčinu na ústecké univerzitě, ale když jsem hledal práci, tak mi v agentuře Index PLUS nabídli jen dělnické profese, a ještě až od srpna. Teď to zkouším v Praze, kde budu snad úspěšnější,« říká Radek Nedvěd z Teplic.

Nejlépe se platí práce na počítači nebo tlumočení

Platy na brigádách se podle druhu práce výrazně liší. Asistentkám manažerů s aktivní znalostí jazyka se mzdová sazba vyšplhá na sedmdesát korun za hodinu. Ještě lépe jsou na tom odborníci na vybrané počítačové programy - například na software na technické kreslení AutoCad, správci sítě nebo překladatelé. V jejich případě se hodinová mzda pohybuje od osmdesáti korun výše.

Studenti mají v letních měsících zájem o práci nejméně na čtyři týdny za ně tedy mzda může přesáhnout i patnáct tisíc korun. Nejméně placené bývají rutinní činnosti na počítači, administrativa nebo manuální práce. Třeba roznášením letáků, zalepováním obálek nebo doplňováním zboží v potravinách si lze málokdy vydělat více než čtyřicet pět korun na hodinu. Za minimální mzdu, kterou studenti akceptují, se považuje v Praze čtyřicet korun za hodinu. Mimo hlavní město je to ještě o deset korun méně. To se týká především žáků středních škol, kteří na odbornou práci ještě nemají vzdělání.

»Více než nezkušené středoškoláky využijeme studenty vysokých škol, kteří už mají určitý rozhled, zkušenosti a zejména jazykové znalosti. Pochopitelně jsou také finančně náročnější a vybíravější co do druhu práce,« vysvětluje Renata Poláková, jednatelka Axialu. »Pro mladistvé sice moc práce nemáme, ale nutno přiznat, že jsou za každou brigádu vděční a nejsou vybíraví,« dodává.

Podle jejích zkušeností se liší mzdové požadavky studentů podle jednotlivých oblastí. »Zatímco v Brně nebo Ostravě jsou studenti rádi za čtyřicet korun na hodinu, v Praze se jim zdá málo i padesát. Za vyšší mzdu se pak považuje plat od devadesáti korun za hodinu,« říká.

Ale ne všichni zaměstnavatelé a agentury jsou seriózní, proto by si student měl nejprve pečlivě přečíst, co stojí ve smlouvě. Ke mzdě musí také obdržet výplatní pásku, podle které by si měl zkontrolovat, jestli mu byl čistý výdělek správně vypočítán. Student si nemusí dělat starosti s placením daní nebo pojistného. Oboje za něj odvádí agentura.

S pracovní kázní nebývají problémy

Většina firem je s pracovní kázní studentů spokojená. Ovšem i mezi nimi jsou výjimky. K nejčastějším prohřeškům patří neomluvená absence, pozdní příchod do práce zvlášť na ranní směny - nebo nehody z nepozornosti. Pracovní agentury řeší kázeňské prohřešky různě. Některé společnosti postihnou studenta pokutou až tisícikorunovou.

»Nejvíc nás tíží nespolehlivost u mladší věkové kategorie, kterou řešíme ukončením spolupráce,« komentuje situaci Lenka Jalůvková z agentury Adecco. Při opakovaných chybách se studenty rozvážou pracovní poměr i další agentury: »Pracovník se dostane navíc na černou listinu a v naší agentuře už práci nenajde,« vysvětluje Zdeněk Jerolímek z Jobcentra.

Právní úprava dává na vybranou

Forma pracovního poměru na brigádě se liší případ od případu. »Jednoznačně nejčastěji uzavíráme dohody o provedení práce a dohody o pracovní činnosti. Dohoda o provedení práce se dá navíc uzavřít i ústně, což je pohodlné,« říká Renata Poláková z Axialu.

Při dohodě o provedení práce nemá student sice tak vysoké daňové srážky, ale odpracovaná doba u jednoho zaměstnavatele nesmí překročit sto hodin ročně. Pracovní smlouvy uzavírají zaměstnavatelé se studenty jen v ojedinělých případech - i tehdy však v naprosté většině jen na dobu určitou.

Práce načerno se často nevyplácí

Studenti samozřejmě nemusí využít pouze služeb zprostředkovatelny. Práci jde najít i přes inzeráty na školních nástěnkách, v časopisech nebo na přímluvu známých a příbuzných. S agenturou je to ale pohodlnější a často i rychlejší - není nutné například obíhat firmy v různých částech města nebo okresu.

Často se stává, že student si najde práci načerno - tedy bez řádného uzavření pracovního poměru. To se mu však nemusí vyplatit. Pracovník sice nemusí odvádět žádné daně, ale také se nikde nedovolá spravedlnosti. »Pracovala jsem bez smlouvy na stánku v zelenině, ale nic jsem tím nevydělala,« stěžuje si studentka střední školy, která si nepřála být jmenována kvůli možným potížím. »Majitel mi po skončení brigády řekl, že se mu ztratila spousta ovoce, a strhl mi to z platu. V ím, že to byla lež, ale nemohla jsem nic dělat,« dodává.

Průměrné sazby u vybraných pracovních agentur (v Kč/hod.)

Druh práce                 Adecco Axial    Index PLUS    Jobcentrum   TYTO Studentservis

odborná práce na PC  100       100           70                    70              úkolová mzda asistentka s aktivní
znalostí jazyka               80          60           50                     70                         50
odborná asistentka        65          75           55                     60
recepční s aktivní
znalostí jazyka               55          60           50                     60                         45
hosteska                       55           70           60                     50                         45
administrativa a
rutinní práce na PC        60          55           50                      45                        45
manuální práce              50          50           50                      45                         45

Pramen: pracovní agentury

Autor:

Nejčtenější

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Kvůli kolapsu D1 ministerstvo zvažuje zakázat kamiony v levém pruhu

Odstavené kamiony blokovaly dálnici D1 poblíž obce Jiřice mezi Humpolcem a...

Ministr dopravy Dan Ťok viní z kolapsu dopravy na dálnici D1 především řidiče kamionů a dokonce ve spolupráci s policií...

Elektřina bude luxusní zboží, řekl energetický expert v Rozstřelu

Energetický expert společnosti ENAS Vladimír Štěpán v diskusním pořadu iDNES.cz...

Emisní povolenky budou výrazně v dalších letech zdražovat elektřinu. Už se to děje, domácnosti si v příštím roce...

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

Ilustrační snímek

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Protesty žlutých vest drtí ekonomiku Francie. Katastrofa, hlásí ministr

Příznivci hnutí žlutých vest po celé Francii znovu vyšli do ulic, při...

Pozitivní výhledy na růst francouzské ekonomiky začíná zahalovat kouř. Francouzská centrální banka v pondělí kvůli...

Další z rubriky

Zdravě se mohou stravovat i psi. Firmy jim vyvařují z čerstvých surovin

Pražská firma Mixáno vyrábí čerstvé krmivo bez konzervantů pro psy.

Doby, kdy lidé krmili své mazlíčky zbytky od stolu a levnými granulemi, jsou pryč. Za čerstvé a kvalitní suroviny pro...

Když živý stromek, tak v květináči. Prodejci hlásí nový vánoční trend

Vánoční stromek v květináči.

Živé vánoční stromky prodávané v květináčích, které je možné po svátcích vysadit v přírodě, jsou stále populárnější....

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell vynesla rekordních 2 759 988 korun

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Tradiční vánoční charitativní aukce na portálu iDNES.cz vynesla dva a tři čtvrtě milionu korun pro handicapované....

Najdete na iDNES.cz