Léto zahýbá s cenami zboží i služeb

Praha - Letní měsíce budou znamenat houpačku pro peněženky. Kromě každoročních zákonitostí, jako je pokles cen zeleniny a ovoce, slevy při letních výprodejích oblečení nebo zdražení benzinu, zahýbají letos s cenovkami i některé další úpravy. V červenci podraží domácnostem zemní plyn, a to s největší pravděpodobností v průměru o deset procent. Jde tak o vůbec první rok, kdy plyn zdraží dvakrát - nárůst ceny o čtyřiadvacet procent totiž zažily domácnosti už v lednu.

Stejný letní měsíc pak přinese zdražení i zhruba třetině všech rodin, které bydlí v nájemních bytech. Ministerstvo financí totiž rozhodlo o maximálním růstu nájemného o 4 procenta a většina především velkých měst se také tento strop chystá využít.

Například v Praze tak lidé místo dosavadních zhruba 2100 korun zaplatí o 84 korun měsíčně více, v Brně se průměrný nájem vyšplhá z 1500 korun měsíčně na 1560 korun.

Maso zdražuje...
K dražšímu bydlení se připojuje také zdražení benzinu, jehož ceny táhne vzhůru vyšší poptávka v letních měsících. Dražší bude také maso. I v tomto případě v posledních měsících rostly ceny kvůli větší poptávce - zákazníci totiž kvůli nemoci šílených krav a epidemii slintavky a kulhavky začali kupovat více drůbežího a vepřového, jehož je nedostatek, a cena tedy roste.

Kilo vepřového stojí nyní o dvacet korun více než loni, kilo drůbežího o 15 korun. Obchodníci však věří, že cena již stoupla dost.

"Ceny jsou ve vleku dodavatelů.

Ale další zdražení už nečekáme," uvedl k cenovým změnám šéf řetězce Penny marketů Pavel Kebísek.

... zelenina i ovoce budou levnější
Naproti tomu vegetariáni v létě ušetří. Zelenina a ovoce jsou totiž zbožím, jehož ceny jsou podle statistik na ročním období nejvíce závislé. Podle údajů Českého statistického úřadu se loni propadly ceny ovoce a zeleniny v létě o pět až deset procent pod celoroční průměr. To je největší sezonní výkyv ze všech sledovaných položek. "V potravinách jsou sezonní výkyvy největší, u zeleniny a ovoce je to pravidlo," potvrzuje Marie Hušková z Českého statistického úřadu.

Příčina je podle obchodníků jednoznačná: "V květnu a v červnu nastupuje domácí produkce a dovozy z levnějších zemí, jako je Maďarsko, Polsko nebo Slovensko. Odpadají náklady na dopravu ze vzdálených zemí a na drahé pěstování ve sklenících, takže ceny jdou vždy dolů," uvádí Jaromír Hlinica, finanční ředitel společnosti Čerozfrucht, která obchoduje se zeleninou.

V restauračních zařízeních však žádné plošné slevy čekat nelze.

"Jestli existuje nějaký sezonní trend, tak je to zdražení ve venkovních zahradních restauracích. Třeba ve Francii můžete za kávu zaplatit uvnitř v restauraci až třikrát méně než venku na zahrádce. To se začíná objevovat i u nás," poznamenal předseda Sdružení podnikatelů v pohostinství Sylvio Spohr.

Výprodej oblečení začne v červenci
Velké změny lze v létě čekat také u cen oblečení - obchodníci slibují, že už v červenci začnou s výprodejem letního zboží. "Pro letošek ještě není rozhodnuto, ale obvykle výprodej začíná už v první polovině července. Jde o letní oblečení, konfekci, textil, ale i sportovní zboží," uvádí jeden z prodejců.