Ministr Mládek s celkovým výsledkem spokojen není; ilustrační foto

Ministr Mládek s celkovým výsledkem spokojen není; ilustrační foto | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Česku se nedaří usnadňovat podmínky pro podnikání, kleslo na 36. místo

  • 35
Zemí s nejlepšími podmínkami pro podnikání zůstává již desátým rokem za sebou Singapur. Česko obsadilo 36. příčku, pohoršilo si tak o tři místa. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka.

Žebříčkem se řídí zahraniční investoři, které se ministerstvo průmyslu a obchodu snaží nalákat. V hodnocení Světová banka posuzuje deset základních okruhů, které se dají popsat měřitelným způsobem. Banka například hodnotí podmínky pro zakládání firem, řešení insolvencí či získávání stavebních povolení a úvěrů. Kromě toho žebříček posuzuje i „vzdálenost od nejlepších“, tedy vzdálenost států od nejlepší možné praxe vyjádřenou v procentech.

„Nejhůře si dlouhodobě vedeme u vydávání stavebních povolení, kde jsme pod světovým průměrem,“ okomentoval situaci ekonom Miroslav Zámečník, který je Mládkovým poradcem. „Při zakládání společností je problém u rejstříkových soudů, kde notáři sestavují stanovy společnosti a tím se celá registrace prodražuje a zpomaluje,“ uvedl.

Singapur vede, Slovensko se drží ve světové třicítce

Žebříček Doing Business sestavuje Světová banka každoročně, hodnotí v něm podmínky pro podnikání v jednotlivých členských státech. Zpráva celkem zahrnuje 189 zemí světa.Na prvním místě se již po desáté v řadě umístil Singapur. Následoval ho Nový Zéland a Dánsko. Do první desítky se ještě vešla Jižní Korea, Hongkong, Velká Británie, USA a evropské severské státy Švédsko, Norsko a Finsko. Slovensko si v hodnocení udrželo 29. místo, na posledním místě zůstala Eritrea.

Ministerstvo průmyslu a obchodu je z hlediska kompetencí v jednotlivých sledovaných oblastech zastoupeno dvěma okruhy. Jedná se o sekci zahraničního obchodu a zavádění elektřiny. Spolu s několika dalšími státy obsadila ČR v oblasti zahraničního obchodu první místo. V zavádění elektřiny poskočila ze 123. příčky na 42. místo.

„Výsledky analýzy chci prezentovat vládě a připravit akční plán pro koordinaci podpory podnikání napříč resorty včetně monitoringu plnění jednotlivých bodů. Ministerstvo průmyslu a obchodu by se tedy mohlo stát stěžejní institucí, která by koordinovala práci na odbourání překážek pro podnikatele,“ uvedl ministr Mládek pro iDNES.cz.

Žebříček Světové banky je podle něj sám o sobě marketingovým nástrojem pro získávání nových investic

Nejhůře je na tom vyřizování stavebního povolení a placení daní

Nejhůře si Česko dlouhodobě vede v oblasti zakládání firem, ve vyřizování stavebního povolení a v placení daní. Tam obsadilo 93., respektive 127. a 122. místo.

Hodnocení Světové banky má podle prezidenta Asociace malých a středních podniků Karla Havlíčka spíše indikativní charakter. „Sami si ale ztěžujeme život komplikovanými systémy a administrativou. Například český daňový systém je dlouhodobý problém, nikoliv výše daní, ale režim přípravy všech podání. Stejně tak systém insolvenčních řízení je již neakceptovatelný. Postupujeme stále pomalu v digitalizaci státní sféry a tím i přechodu na plně elektronickou komunikaci s podniky,“ upozornil.

Banka upozornila, že za poslední rok uskutečnila další změny v metodice hodnocení zemí. Podle nejnovějších údajů tak Česká republika byla v minulém hodnocení na 33. místě, původní loňská zpráva přitom Česko stavěla až na 44. příčku.

,