Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letošní léto byl cestovní ruch rekordní

  13:58aktualizováno  13:58
Letošní letní turistická sezona se podle odborníků v oblasti cestovního ruchu vydařila. Českou republiku navštívil rekordní počet zahraničních turistů a roste i zájem Čechů o zahraniční a domácí rekreace.
Mezi lidmi roste obliba kratších dovolených a výletů v rámci České republiky.

Mezi lidmi roste obliba kratších dovolených a výletů v rámci České republiky. | foto: MF DNES

"Cestovní ruch představuje jedno z nejdynamičtěji se rozvíjejících odvětví v České republice, jehož význam stále stoupá," zhodnotil význam cestovního ruchu ministr pro místní rozvoj Petr Gandalovič.

Důležitost cestovního ruchu pro českou ekonomiku potvrzují i statistické údaje, podle kterých od roku 2003 neustále rostou příjmy z cestovního ruchu. V minulém roce přesáhly 110 miliard korun a za první tři čtvrtletí letošního roku dosáhly 83,9 miliard korun.

Roste počet turistů, ale klesá zájem o Prahu
Podle ředitele CzechTourism Rostislava Vondrušky byla letošní letní sezona úspěšná. "Za první tři čtvrtletí roku 2006 dosáhla ČR počtu turistů, který k nám zavítal za celý rok 2003," uvedl.

Od začátku roku navštívilo Českou republiku 5 132 792 zahraničních turistů, to je meziročně o 2,7 procenta více. Nárůst počtu turistů se ale netýká hlavního města.

Přestože společně s Karlovarským a Jihomoravským krajem patří Praha stále k nejoblíbenějším turistickým cílům, přivítala za první tři čtvrtletí o více než jedno procento méně turistů než loni. - více zde

Tradičně nejvíce turistů do České republiky míří z Německa, Velké Británie a Itálie. Britských turistů ale přicestovalo o téměř 14 procent méně než loni. Podle Vondrušky toho ale nemusíme litovat, protože se jednalo především o turisty, kteří se přesunuli dále na východ za levnějším pivem a děvčaty.

Do České republiky míří ale například čím dál více jihokorejských turistů. Láká je hlavně možnost vidět na vlastní oči místa, kde se odehrává oblíbený korejský seriál Milenci v Praze.

Turistům schází programy pro volný čas
Vondruška také představil výsledky průzkumu spokojenosti domácích i zahraničních turistů s úrovní cestovního ruchu a kvalitou poskytovaných služeb.

Z výzkumu vyplynulo, že turisté v České republice kladně hodnotí přátelskost Čechů, orientační značení a péči o památky. Jsou také spokojeni se službami v oblasti stravování a ubytování, možnostmi nákupů a zábavy. Naopak nedostatečné jsou podle nich nabídka programů pro volný čas a drobný prodej. 32 procent lidí je také nespokojeno s dopravní infrastrukturou.

Letecké dovolené jsou v kurzu
Podle ředitele poradenské společnosti MagConsulting Jaromíra Beránka bylo letošní léto úspěšné i z hledisla výjezdového cestovního ruchu. "Velkou roli hrála posilující koruna jak k euru, tak k dolaru," vysvětluje Beránek.

Podle statistik cestuje stále více lidí na dovolenou letecky na úkor silniční dopravy. Pomalu také roste počet lidí, kteří na dovolenou jezdí vlakem.

Autoři:


Nejčtenější

Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Mladík šel do práce 22 kilometrů pěšky. Šéf mu za oddanost daroval auto

Americký student Walter Carr byl z nečekaného daru dojatý.

Walter Carr, osmnáctiletý nováček ve stěhovací firmě Bellhops, měl svou první práci odvést v domě v americkém Pelhamu....Čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru, mezery se neosvědčily

Čokoláda Toblerone

Tradiční švýcarská čokoláda Toblerone se vrátí ke svému původnímu tvaru. Její americký majitel předloni zvětšil mezery...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Další z rubriky

V Česku roste spotřeba alkoholu. Více než Češi pijí jen Litevci

Alkohol (ilustrační foto)

V Česku spotřeba alkoholu roste, a to i u dětí. V Rusku naopak klesá. Česká republika drží společně s Francií stříbrnou...

Kultovní Májku Češi mažou i v dnešní biodobě, je extrémně trvanlivá

Podniková prodejna Hamé v Kunovicích nabízí kolem 700 produktů.

Paštiky Májka se na Moravě vyrábějí přes padesát let. Teoreticky je možné i ty první vyrobené pozřít ještě dnes. V...

Sklárna ve slovácké Květné kvůli ruskému trhu propustí desítky lidí

Den otevřených dveří ve sklárně v Květné na Uherskohradišťsku (21. 7. 2018)

Sklárna v Květné na Uherskohradišťsku propustí v nejbližších týdnech desítky zaměstnanců. Nemá totiž dost zakázek na...

Najdete na iDNES.cz