Levná energie? Zapomeňte

Laciná elektřina? Pro domácnosti i podniky je definitivně minulostí a ani konkurence na tom nic nezmění. "Žádné prudké poklesy cen elektřiny u nás nelze ani po liberalizaci trhu očekávat," prohlásila Jana Novotná, předsedkyně Energetického regulačního úřadu. Ten převzal počínaje letošním rokem od ministerstev průmyslu a financí pravomoci regulovat energetické firmy a určovat konečné ceny energií. Stát tak se zásahy do cen od letoška definitivně skončil.

Novotná tak pohřbila naděje, že by spotřebitelé mohli do budoucna díky konkurenci platit za proud o desítky procent méně, což se stalo v některých zemích západní Evropy. "Energetické společnosti v západní Evropě vytvářely před liberalizací trhu daleko větší zisky než naše firmy, takže do konkurenčního boje se pustily s velkým finančním polštářem. To u nás není," vysvětlila.

Konkurence v dodávkách elektřiny má v tuzemsku podle nového zákona začít od ledna příštího roku. Nejprve dostanou právo vybrat si svého dodavatele proudu největší velkoodběratelé, jako poslední přijdou na řadu jednotlivé domácnosti, a to v roce 2006.

"Když budou připraveny podmínky, může přijít konkurence rychleji," upozornila Novotná. Zlevnění energií především pro domácnosti vylučuje také konzultantská firma Ena. "U nás se jde vzhledem k minulosti s cenami energií zezdola nahoru, kdežto v Evropě byly před liberalizací trhu až neúměrně vysoké. Poklesy tedy mohly být logicky vysoké," uvedl Jiří Gavor z Eny.

Regulační úřad předpokládá, že se ceny pro domácnosti změní ještě letos, a to především u plynu. "Pracujeme na nových cenách a očekáváme, že vstoupí v platnost k 1. červenci letošního roku. Změna se bude týkat jak domácností, tak i podniků," řekl ředitel odboru regulace Blahoslav Němeček.

Odmítl však upřesnit, zda půjde o zdražení, či zlevnění. Novotná nicméně připomněla, že ceny plynu závisí na cenách ropy a kursu dolaru, přičemž obojí bylo pro tuzemské firmy loni nepříznivé.

Odborníci však nečekají, že by zlevnění mohlo nastat i v případě poklesu cen ropy v letošním roce. "I když ropa zlevnila, do dovozních cen plynu se promítá se zpožděním o šest až devět měsíců. Pokles cen plynu pro domácnosti v letošním roce tudíž můžeme vyloučit," uvedl Gavor.

Ceny elektřiny se domácnostem už letos znovu měnit nebudou, ale v polovině roku by podle Němečka měl začít platit nový systém tarifů. Ten by měl lidem umožnit vybrat si určitý tarif podle toho, jak mají velký jistič. Vyšší růst cen proudu však přijde v lednu příštího roku. "Zřejmě nebude možné dodržet vládní harmonogram," upozornil Němeček.

Kabinet předpokládal, že v roce 2002 vzroste cena elektřiny pro domácnosti o 13 procent. Regulátoři však chtějí do cen ještě promítnout vyšší náklady distributorů, a to za povinný výkup dražší elektřiny z kogeneračních zdrojů, jež ji vyrábějí spolu s teplem, a ze zdrojů spalujících obnovitelné zdroje.

Povinnost tohoto výkupu přinesl nový energetický zákon. "Mělo by však jít řádově o haléře navíc za každou kilowatthodinu," řekl Němeček.

Nezávislý Energetický regulační úřad má podle zákona své sídlo v Jihlavě, zatím však úřaduje na ministerstvu průmyslu. Ředitelem jeho kanceláře se stal bývalý poradce senátora Mirka Topolánka (ODS) Ivan Noveský.