Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: AP

Levná ropa zrychluje propad ruské ekonomiky. Kvůli Saúdům, zuří ministr

  • 741
Meziroční tempo poklesu ruské ekonomiky v listopadu zrychlilo na čtyři procenta z říjnových 3,7 procenta. Ruská ekonomika se totiž potýká s propadem cen ropy, které jsou pro tamní rozpočet klíčové. Ruský ministr energetiky Alexandr Novak z destabilizace světového trhu s ropou nařkl Saúdskou Arábii.

Hospodářskou situaci navíc komplikují sankce, které na Moskvu uvalily západní země kvůli jejímu postupu v ukrajinské krizi. Vyplývá to z údajů ruského ministerstva hospodářského rozvoje.

Analytici podle nedávného průzkumu agentury Reuters předpokládají, že hrubý domácí produkt Ruska se v celém letošním roce sníží o 3,8 procenta. V příštím roce počítají s dalším poklesem ekonomiky, který by však měl činit pouze 0,3 procenta.

Prognóza pro příští rok předpokládá, že průměrná cena ropy bude činit 50 dolarů za barel. V současnosti se přitom ceny ropy nacházejí pod 40 dolary za barel. Analytik Dmitrij Polevoj ze společnosti ING upozornil, že pokud by průměrná cena ropy napřesrok činila pouze 30 až 35 dolarů za barel, mohla by ruská ekonomika klesnout o 1,5 až dvě procenta.

Saúdové destabilizovali trh s ropou, míní ruský ministr

Podle ruského ministra energetiky Alexandra Novaka za destabilizaci trhu s ropou mohou Saúdové. „Saúdská Arábie letos zvýšila těžbu o 1,5 milionu barelů denně, a destabilizovala tak situaci na trhu,“ uvedl Novak, jehož citovala agentura TASS.

V rozhovoru s televizí Rossija 24 nicméně označil za nepravděpodobné, že by se ceny ropy v příštím roce propadly pod 25 dolarů za barel, jak předpovídají někteří analytici. Trh se nyní potýká s převisem nabídky nad poptávkou, kvůli kterému se světové ceny ropy od poloviny loňského roku propadly o více než 60 procent.

Cena severomořské ropy Brent v úterý sestoupila pod 37 dolarů za barel, a vrátila se tak do blízkosti jedenáctiletého minima. Levná ropa má negativní ekonomické dopady na Rusko i Saúdskou Arábii. Ta oznámila, že letos vykáže rekordní rozpočtový schodek 367 miliard rijálů (2,4 bilionu Kč), což odpovídá zhruba 15 procentům jejího hrubého domácího produktu.

Rijád nicméně odmítá podpořit ceny ropy omezováním těžby, protože nechce uvolnit místo na trhu těžařům s vyššími náklady, například producentům ropy z břidlicových ložisek ve Spojených státech. Těžba ropy v Saúdské Arábie tak letos v červnu vystoupila až na rekordních 10,56 milionu barelů denně.

Rusko i Saúdská Arábie jsou klíčovými producenty a také dodavateli ropy na světový trh.

,