Levné brýle? Trochu riziko!

  • 12
Stoprocentním UV filtrem a splněním podmínek evropských směrnic a českých norem se honosí LEVNÉ SLUNEČNÍ BRÝLE. Ne vždy jsou však schopny svým slibům dostát.

Sluneční brýle za třicet, šedesát, sto korun? Není problém. Na stánku či v hypermarketu jich je v této cenové relaci bohatý výběr. Bohužel, mají jednu podstatnou vadu ­ ne všechny se mohou, ačkoli to slibují, pochlubit dostatečným UV filtrem. A kromě toho ­ velmi nekvalitní zpracování dělá z těchto výrobků zboží na jedno použití.

Alespoň to ukázal test redakce MF DNES. Při něm prošlo laboratorním měřením ve Státním zdravotním ústavu v Praze a praktickým posouzením dvaadvaceti slunečních brýlí z celé České republiky. Podmínkou pro zařazení brýlí do testu byla cena maximálně 110 korun. V laboratoři se zjišťovala dostatečná funkce UV filtru, jehož úkolem je zabránit pronikání škodlivého UV záření brýlovými čočkami. Deset vzorků, které byly zakoupeny v hypermarketech či drogeriích, nemělo s UV filtrem žádné potíže. Spolehlivost a stoprocentní ochranu, jež ve valné většině deklarují výrobci nebo dovozci v přiloženém letáčku či přímo na brýlích samých, skutečně splnily.

Pozor na stánkový prodej!

Mnohem hůře však dopadlo zboží ze stánků a malých kamenných obchodů. Z dvanácti výrobků tři, tudíž plných pětadvacet procent, odpovídající UV filtr nemělo. Například u modrých, postupně zabarvených brýlí, které byly koupeny v tržnici na Masarykově náměstí v Ostravě, mluvit o UV filtru v podstatě nelze. Tento výrobek propouští dvě procenta UVB a až 58 procent UVA záření. "Nebezpečné je zejména UVB záření. Na horách a u moře, kde je ho více či je intenzivnější, může oči poškodit," říká oční lékařka z Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Renata Handlová. "Pokud však bude člověk UV záření vystavovat oči bez ochrany po delší dobu, to znamená po několik let, i v mírných klimatických podmínkách, mohl by si podle nejnovějších poznatků přivodit šedý zákal," doplňuje.

Jak dopadl velký test levných slunečních brýlí? Odpověď naleznete ZDE.

Sliby chyby

Jak je možné, že výrobce či dovozce slibuje něco, co ve skutečnosti není pravda, a navíc se ještě ohání evropskými směrnicemi? "Je to jednoznačné klamání spotřebitele," říká tisková mluvčí České obchodní inspekce Miloslava Fléglová. "Ale pozor: za pravdivost informací zodpovídá v první řadě prodejce." Své odpovědnosti se nemůže zbavit výmluvou, že mu příslušné informace výrobce či dovozce neposkytl. "V každém případě jde o porušení zákona. Pokud to zákazník zjistí, má právo odstoupit od smlouvy a nechat si vrátit od prodávajícího peníze," dodává mluvčí.

I zde tedy platí osvědčená pravda: chce-li mít člověk jistotu, že si kupuje kvalitní zboží, je mnohem vhodnější se obrátit na specializované prodejce. Koupě "no name" výrobků na tržištích je zřejmým rizikem.

Kvalita ­ neznámý pojem

U levných brýlí však nejde jen o UV filtr. Test ukázal, že většina levných výrobků tohoto typu přece jen UV filtrem disponuje. Problém je také ve zpracování, které je často velmi nekvalitní. Posuzované vzorky měly několik chyb. Obroučky nebylo možné upravit tak, aby byly na obličeji přesně usazeny a slunce za stran pod brýle nepronikalo. Měkký materiál, náchylný k prasknutí, jednorázové, špatně usazené šroubky, ostré hrany či světlé tóny brýlových čoček, které není možné při prudkém slunci použít ­ to všechno snižovalo bezpečnost i komfort pro zákazníky.

Co by měly splňovat optimální sluneční brýle? Podadíme vám ZDE.

"Takovéto brýle jsou opravdu na jednu sezonu. Spotřebitel, který si je koupí, musí počítat s tím, že jsou neopravitelné," říká prezident Společenstva českých optiků a optometristů Josef Szarvas. "Pokud se mu rozbijou, což se stává většinou velmi brzy, nezbývá než je hodit do koše," uzavírá optik.

Pravidla pro nákup

  • Rozmyslete si, při jaké činnosti budete sluneční brýle používat. Jiné jsou vhodné pro sport (kvalitnější materiály, specifické tvary, výměnné zorníky), jiné do města (světlejší odstíny, módní barvy), zcela jiné k moři či do hor (silně tmavé zabarvení, krycí tvar, polarizace).
  • Při řízení auta a při vodních sportech jsou ideální brýle s polarizací. Minimalizují nepříjemné odlesky na vodní hladině, od lesklých ploch okolojedoucích automobilů nebo od mokré vozovky.
  • Rozhodněte se, zda chcete skleněnou, nebo plastovou brýlovou čočku. Sklo je odolnější, plast mnohem bezpečnější. Mají-li být brýle odolné proti rozbití, zvolte polykarbonátovou čočku. Plast a polykarbonát se však snadněji poškrábou.
  • Vyzkoušejte si brýle na sluníčku (například před obchodem). Až pak poznáte, zda vám vyhovuje barva i tvar.
  • Děti mají mít brýle ihned, jakmile jsou ochotny je na očích tolerovat. Čím dříve, tím lépe, brýle mohou nosit i kojenci. Pokud nelze sehnat vyhovující dětské provedení, kupte v oční optice běžné obroučky a nechte je osadit tmavými nedioptrickými plastovými brýlovými čočkami.
  • Pozor na samozabarvovací dioptrické čočky; některé (hlavně skleněné a levnější typy plastových) se ve tmě nedokážou zcela odbarvit.