Levné kartáčky patří do koše

  • 15
Patnáct ZUBNÍCH KARTÁČKŮ prošlo testem MF DNES. Co jsme zjistili? Laciné kartáčky mohou být nezbezpečné, velmi drahé představují zbytečnou investici.

Váháte, kterou zubní pastu vložit do nákupního košíku? Hledáte na obalech účinné přísady? Omyl! Nikoli pasta, ale zubní kartáček hraje při čištění chrupu prim. Zdaleka ne každý z nich však tuto roli dokáže bezvadně zvládnout. Zejména laciným výrobkům je lépe se vyhýbat. Nebezpečně ostrá vlákna, která po několika použitích vypadávají, málo pružná, špatně ovladatelná rukojeť, žádné informace pro spotřebitele - taková je jejich nejčastější charakteristika.

Chemie vyhovuje

Prokázal to test redakce MF DNES, při němž bylo patnáct zubních kartáčků podrobeno jednak laboratornímu vyšetření ve Zkušebním ústavu lehkého průmyslu v Českých Budějovicích, jednak odbornému pohledu zubních lékařů ve Výzkumném ústavu stomatologickém v Praze. Z hlediska kritérií, která vyžaduje norma, si vedly nejhůře tři nejlevnější neznačkové produkty: Perfu me, Guo's Group Flex a kartáček bez označení. Zvláště první dva lze bez nadsázky označit za propadáky testu. Dobrou zprávou je tedy alespoň to, že všechny posuzované produkty jsou po chemické stránce zdravotně nezávadné. Obsah kadmia v materiálech, jež byly na jejich výrobu užity, nepřesáhl povolený limit.

Nebezpečná vlákna

Jak dopadly konkrétní zubní kartáčky v našem testu? Čtěte ZDE.

Značným problémem je však skutečnost, že ve více než polovině posuzovaných případů nejsou vlákna tak, jak by měla být. Dásním mohou velmi uškodit právě nezačištěné, nestejnoměrně zaoblené, či dokonce velmi ostré konce vláken. Ani dražším výrobkům se tento nepříjemný nešvar nevyhnul; příkladem toho je například Reach Squeeze v ceně 80 korun. "Všem povinným kritériím bez výhrad vyhověly pouze tři kartáčky: Purodent Point, Spokar Anatomic a Aquafresh max Active," vysvětluje Otakar Krejsa z Výzkumného ústavu stomatologického. Testované kartáčky ukazují, k jakým problémům může vést rušení některých povinností. V současnosti nejsou totiž výrobci nuceni si zajistit posouzení nezávadnosti a bezpečnosti výrobku. Spotřebitelé si nemohou být jisti tím, co kupují. "Ještě do prosince loňského roku byly kartáčky vyjmenovanou položkou v nařízení vlády, a proto na ně musel mít výrobce či dovozce prohlášení o shodě. Od letošního roku je to už ale záležitost dobrovolná," říká Ludmila Zezulová ze Zkušebního ústavu lehkého průmyslu.

Umíte anglicky?

Zřejmě proto také valná většina produktů nesplňuje základní požadavek, jímž jsou informace v češtině. A to je velkým prohřeškem, dokonce i proti zákonu. "Mnohé z kartáčků měly údaje o provedení či způsobu použití opravdu jen v cizím jazyce. Je škoda, že zrovna u kartáčku Oral-B Cross Action, jež nabízí více funkcí, je návod pouze v angličtině," doplňuje Ludmila Zezulová. Právě tento kartáček stojí nejvíc. Nejdražší však nemusí automaticky znamenat nejlepší. "Čištění zubů je totiž ovlivněno nejen velikostí a tvarem pracovní části kartáčku a zástřihem, délkou a sklonem vláken, ale i anatomickým uspořádáním chrupu, stavem dásní, dobou čištění a především užívanou technikou," objasňuje Otakar Krejsa. Ideální univerzální kartáček proto neexistuje.

Správné čištění chrupu je věda

Univerzální kartáček
neexistuje. Zda je pro vás vybraný kartáček vhodný, posoudí nejlépe zubní lékař.

Nemáte-li žádnou stomatologickou vadu či onemocnění, můžete si čistit zuby běžným způsobem. Vystačíte s dobrým kartáčkem a pastou.* Existují dvě základní techniky: metoda stíravého pohybu od dásní směrem ke špičkám zubů a metoda drobných a rychlých kroužků. Jiné způsoby mohou zubům uškodit.
* Chybou je čistit velké úseky chrupu najednou. Zuby se čistí postupně, maximálně jeden až dva současně. Je dobré se každému zubu věnovat a vyčistit jej ze všech stran.

B Zuby se velmi kazí, na chrupu jsou parodontologické změny, objevují se záněty dásní, nosíte protetickou náhradu

* Pokud vykazuje chrup jakékoli problémy, je nutné mnohem více dbát na ústní hygienu.
* V těchto případech nestačí běžné typy čištění, je třeba přistoupit k dalším opatřením. Jednak zlepšit stávající techniku čištění (zdokonalit stírání zubního plaku či vylepšit krouživé pohyby), jednak lze začít používat po poradě se zubním lékařem jiné metody čištění.
* Chyby v používané technice se nejlépe odstraní při konzultaci se stomatologem.
* V každém případě je třeba začít používat doplňující hygienické pomůcky. Ty jsou vynikající pro dočišťování. K nejznámějším a nejúčinnějším patří dentální niť, mezizubní kartáčky. Dalšími jsou například specializovaná párátka, jednosvazkové zubní kartáčky a podobně.
* Jedině stomatolog by měl určit, jakou z těchto pomůcek užívat. Nelze je vybírat nahodile. Například pro aplikaci mezizubního kartáčku musí být mezi zuby místo, jinak je taková pomůcka zbytečná.

Jak si správně vyčistit zuby a kdy s tím začít? Jak se pozná špatně vyčištěný chrup? Kolik jsou lidé ochotni utratit za zubní kartáček? Čtěte.