Liberecký kraj ztratil dalšího investora

  9:31aktualizováno  9:31
O dalšího velkého investora přišla průmyslová zóna v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku. Portugalská firma HNS International, která tu měla vyrábět ocelové konstrukce pro letiště a přístavy a která měla zaměstnat až pět set lidí, má zřejmě finanční problémy a o Ralsko ztratila zájem.
Průmysl, továrna (c) profimedia.cz/corbis

Průmysl, továrna - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Do konce června nám měli dát vědět, jestli stále mají o vybudování výrobních hal v naší průmyslové zóně zájem. Nikdo se nám ale neozval," řekl starosta obce Ralsko Jindřich Šolc.

K vedení obce se podle něj už během roku dostaly signály o tom, že firma má finanční problémy.

Vedení obce ji proto vyzvalo, aby potvrdila svůj zájem o zakotvení v Ralsku. Odpověď ale nepřišla.

Pro obec je to další velká rána. Už před dvěma lety odešli z Ralska za podobných okolností Japonci a průmyslová zóna v Ralsku-Kuřívodech dodneška zeje prázdnotou.

"Je to náš největší problém," přiznává starosta Šolc. "Pro lidi tu není práce. Ti, co ji mají, musí dojíždět za prací jinam. Skoro dvacet procent našich lidí je ale bez práce," dodává starosta. Konec vyjednávání s důležitým investorem považuje za problém i radní Libereckého kraje pro hospodářský a regionální rozvoj Vít Příkaský.

Ralsko sužují problémy se zaměstnaností
"Ralsko je hospodářsky slabá oblast s velkou nezaměstnaností a potřebuje, aby se tu pro lidi našla práce a nemuseli za ní daleko dojíždět," řekl Příkaský. Podle něj by se ale situace mohla v budoucnu zlepšit. "Investory dosud odrazovaly nevyjasněné majetkové vztahy. Vláda už ale rozhodla, že si bývalý vojenský újezd rozdělí obec a kraj," vysvětluje radní.

Jednání s Portugalci začala už v roce 2003. V kuřívodské průmyslové zóně si strojírenská firma vyhlédla deset hektarů, na kterých měla vystavět výrobní haly. "Nejprve měli zaměstnat desítky lidí a postupně tři sta až pět set," říká Jindřich Šolc. Kdyby to dopadlo, vyráběly by se v Ralsku ocelové konstrukce pro letiště a přístavy.

Smlouvu s firmou už vloni schválilo obecní zastupitelstvo. Za pozemky v průmyslové zóně měla obec získat tři miliony korun, které chtěla obratem investovat do inženýrských sítí v průmyslové zóně. Portugalci si ale vyžádali drobné úpravy smlouvy a celý proces probíhal znovu.

Zastupitelé smlouvu podruhé schválili letos na začátku roku. Od té doby se čekalo, kdy smlouvu podepíše i druhá strana. K tomu už ale zřejmě nedojde.
Obec Ralsko už nyní kvůli své průmyslové zóně vyjednává s několika dalšími investory. "Jde o jednu velkou firmu a několik menších. Jejich jména ale zatím zveřejnit nechceme," řekl starosta Šolc.

Pětadvacetihektarová kuřívodská průmyslová zóna u silnice na Mimoň je ale zatím prázdná, podobně jako více než sto hektarů pozemků v Ploužnici, které dosud prodávala státní organizace Privum. O zdejší pozemky má zájem například italská společnost Ecosistema, která by tu chtěla zpracovávat odpady.

Autoři:

Nejčtenější

V příštím roce přijde ekonomická krize, řekl ekonom Pikora v Rozstřelu

Ekonom Vladimír Pikora v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (4. prosince 2018)

„O tom, že krize přijde, nemusíme pochybovat. Podle mého názoru k tomu dojde v příštím roce,“ uvedl ekonom Vladimír...

Světové burzy rychle ztrácejí, propad akcií může přivolat recesi i v Česku

Newyorská burza (24. 8. 2015)

Finanční trhy zachvátila „blbá nálada“. Burzy po celém světě již několik dnů v řadě ztrácejí a ani vyhlídky nejsou...

Štědrá nadílka ve Škodovce, zaměstnanci dostali bonus i prémii 12 tisíc

Ilustrační snímek

Zaměstnanci mladoboleslavské automobilky Škoda si před letošními Vánocemi výrazně finančně polepší. Společnost totiž...

Protesty drtí francouzskou ekonomiku, šokovaní turisté ze země odjíždějí

Hnutí žlutých vest opět demonstruje v Paříži a dalších francouzských městech...

Protesty takzvaného hnutí žlutých vest proti vládním reformám těžce zasáhly francouzskou ekonomiku. Výrazný útlum tržeb...

Finanční správa si kvůli EET došlápla na soukromé kluby, padaly pokuty

Příběh elektronické evidence tržeb

Zátah ve 24 provozovnách, označených jako soukromé kluby, kde se místní scházejí za zábavou a za pitím, uskutečnili v...

Další z rubriky

Dodavatelé elektřiny maskují její zdražení, neopatrní zákazníci mohou prodělat

V Kaplici na Českokrumlovsku vyrostla nová rozvodna elektrické energie.

Oznamovat špatnou zprávu není příjemné pro nikoho. A dvojnásob to platí pro obchodníky, kteří musí zákazníky informovat...

Lidé v práci promrhají jeden den v měsíci. Firmy přicházejí o miliony

Ilustrační snímek

Řešením osobních záležitostí v práci stráví zaměstnanci jeden den měsíčně. Firmy kvůli tomu ročně přicházejí o miliony...

Aukce unikátních láhví Pilsner Urquell se blíží. Zapojte se a pomozte

Láhve zdobí i skleněná pečeť kvality Pilsner Urquell.

Přesně týden zbývá do charitativní aukce designových láhví Pilsner Urquell na iDNES.cz. Ve čtvrtek 13. prosince můžete...

Najdete na iDNES.cz