Liberecký kraj ztratil dalšího investora

  9:31aktualizováno  9:31
O dalšího velkého investora přišla průmyslová zóna v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku. Portugalská firma HNS International, která tu měla vyrábět ocelové konstrukce pro letiště a přístavy a která měla zaměstnat až pět set lidí, má zřejmě finanční problémy a o Ralsko ztratila zájem.
Průmysl, továrna (c) profimedia.cz/corbis

Průmysl, továrna - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Do konce června nám měli dát vědět, jestli stále mají o vybudování výrobních hal v naší průmyslové zóně zájem. Nikdo se nám ale neozval," řekl starosta obce Ralsko Jindřich Šolc.

K vedení obce se podle něj už během roku dostaly signály o tom, že firma má finanční problémy.

Vedení obce ji proto vyzvalo, aby potvrdila svůj zájem o zakotvení v Ralsku. Odpověď ale nepřišla.

Pro obec je to další velká rána. Už před dvěma lety odešli z Ralska za podobných okolností Japonci a průmyslová zóna v Ralsku-Kuřívodech dodneška zeje prázdnotou.

"Je to náš největší problém," přiznává starosta Šolc. "Pro lidi tu není práce. Ti, co ji mají, musí dojíždět za prací jinam. Skoro dvacet procent našich lidí je ale bez práce," dodává starosta. Konec vyjednávání s důležitým investorem považuje za problém i radní Libereckého kraje pro hospodářský a regionální rozvoj Vít Příkaský.

Ralsko sužují problémy se zaměstnaností
"Ralsko je hospodářsky slabá oblast s velkou nezaměstnaností a potřebuje, aby se tu pro lidi našla práce a nemuseli za ní daleko dojíždět," řekl Příkaský. Podle něj by se ale situace mohla v budoucnu zlepšit. "Investory dosud odrazovaly nevyjasněné majetkové vztahy. Vláda už ale rozhodla, že si bývalý vojenský újezd rozdělí obec a kraj," vysvětluje radní.

Jednání s Portugalci začala už v roce 2003. V kuřívodské průmyslové zóně si strojírenská firma vyhlédla deset hektarů, na kterých měla vystavět výrobní haly. "Nejprve měli zaměstnat desítky lidí a postupně tři sta až pět set," říká Jindřich Šolc. Kdyby to dopadlo, vyráběly by se v Ralsku ocelové konstrukce pro letiště a přístavy.

Smlouvu s firmou už vloni schválilo obecní zastupitelstvo. Za pozemky v průmyslové zóně měla obec získat tři miliony korun, které chtěla obratem investovat do inženýrských sítí v průmyslové zóně. Portugalci si ale vyžádali drobné úpravy smlouvy a celý proces probíhal znovu.

Zastupitelé smlouvu podruhé schválili letos na začátku roku. Od té doby se čekalo, kdy smlouvu podepíše i druhá strana. K tomu už ale zřejmě nedojde.
Obec Ralsko už nyní kvůli své průmyslové zóně vyjednává s několika dalšími investory. "Jde o jednu velkou firmu a několik menších. Jejich jména ale zatím zveřejnit nechceme," řekl starosta Šolc.

Pětadvacetihektarová kuřívodská průmyslová zóna u silnice na Mimoň je ale zatím prázdná, podobně jako více než sto hektarů pozemků v Ploužnici, které dosud prodávala státní organizace Privum. O zdejší pozemky má zájem například italská společnost Ecosistema, která by tu chtěla zpracovávat odpady.

Autoři:


Nejčtenější

Výplach na americké burze se přelévá do celého světa, do Česka také

Ilustrační snímek

Akcie ve Spojených státech zaznamenaly ve středu nejprudší denní propad za několik měsíců. Pokles cen zasáhl hlavně...

Banku s „hodným bankéřem“ spolkne Moneta. Přejmenuje se na Air Bank

Air Bank už dlouho láká nové klienty úspěšnou televizní kampaní se zlým a...

Obchod za dvacet miliard výrazně změní rozložení sil v českém bankovnictví. Po spojení Monety, Air Bank a části Home...Zmetek, označil Ťok lokomotivy, které České dráhy koupily dvakrát dráž

Ilustrační snímek

Optikou ministra dopravy Dana Ťoka jsou lokomotivy Emil Zátopek zmetkem, který je nutné vrátit výrobci. Za...

Všichni chtěli spot ve stylu Air Bank, říká autor. Nově opisuje E.ON

Reklama na služby E.ON.

Jedni říkají, že jde o „vykrádačku“, jiní to tak nevidí. Spotů, které se inspirovaly populárními krátkými reklamami Air...

Šátek za tisíc dolarů vypadá jako ženské přirození, značka Fendi sklidila výsměch

Růžovou šálu Touch of Fur vyrábí italská módní značka Fendi

Italská značka luxusního oblečení Fendi pobavila svým kožešinovým šátkem mnohé uživatele sociálních sítí. Zejména jeho...

Další z rubriky

Po šachu od Marksové opět v útoku. Firma nabízí zakázku šestkrát dráž

Ilustrační snímek

Už pátý ministr práce v řadě se snaží přesoutěžit dodavatele IT systémů na sociální dávky. Vždy to dopadne stejně –...

Masaryk bude na dvacetikoruně, ČNB oslaví výročí republiky novými vzory mincí

ČNB zvýšila úrokové sazby. Co to udělá s hypotékami?

Česká národní banka oslaví 100 let založení Československa emisí nových vzorů 20korunových mincí. Ty se budou od...

Láhev za půl milionu dolarů. Aukční síň vydražila nejdražší vína

Romanée Conti 1945, Côte de Nuits, Grand Cru (588 tisíc amerických dolarů)

Dvě láhve červeného vína z francouzského vinařství Romanée-Conti zlomily dosavadní aukční rekordy, ale i odhady znalců....Najdete na iDNES.cz