Čeští řidiči zaplatí na benzinkách víc, cenu benzinu vyhnaly vzhůru nepokoje v Libyi. Ilustrační foto

Čeští řidiči zaplatí na benzinkách víc, cenu benzinu vyhnaly vzhůru nepokoje v Libyi. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Libyjské nepokoje pocítíme i u nás, tankování znatelně podraží

  • 221
Čeští řidiči kvůli nepokojům v Libyi sáhnou hlouběji do peněženek. Kvůli rozbouřené situaci v severní Africe stoupá cena benzinu, která by se mohla vyšplhat až k průměru 35 korun za litr. Cena se zvedá i u nafty, která v uplynulém týdnu zdražila o třicet haléřů na 32,80 Kč. Během tohoto týdne za ni ale řidiči mohou zaplatit až o korunu víc.

Důvodem jsou vysoké ceny ropy, které se houpají kolem 110 dolarů za barel. Včera navíc Libye, která je dvanáctým největším vývozcem ropy na světě, úplně zavřela svůj export. Kromě nepokojů za tím stálo také špatné počasí.

Podle vyjádření Bank of America Merrill Lynch pro agenturu Reuters by mohla být těžba v africké zemi paralyzována až několik měsíců a cena ropy se bude celý letošek držet kolem 115 dolarů za barel.

Španělsko, které patří v Evropě k nejzávislejším zemím na dovozu ropy z Libye, se chystá kvůli úsporám ropy snížit povolenou rychlost na dálnicích o deset kilometrů v hodině na 110.

Politici začínají na drahou ropu reagovat také v Česku. Poté, co náměstek ministra průmyslu Tomáš Hüner v České televizi v neděli připustil, že by v případě nouze mohla být snížena spotřební daň u pohonných hmot, chopila se tématu koaliční strana Věci veřejné (VV).

Část zlevnění by mohla zůstat čerpadlářům

Ta však snížení spotřební daně pojímá podstatně šířeji. "Budeme o tom jednat dnes na výboru, krok snížit spotřební daň má podporu také u ministra dopravy Bárty," uvedl včera ekonomický expert a poslanec VV Michal Babák s tím, že bude navrhovat snížení spotřební daně na naftu o 2,40 koruny na litr.

To by podle něj mohlo snížit cenu na pumpě zhruba o dvě koruny, což znamená, že Babák rovnou počítá s tím, že by si část zlevnění nechali v kapse čerpadláři.

Zároveň Babák zopakoval argumenty části ekonomů, kteří upozorňují na to, že je spotřební daň na naftu v Česku příliš vysoká a vysoké ceny vyhnaly od stojanů tuzemské i zahraniční kamiony, které raději tankují jinde.

Snížení spotřební daně kvůli lepší konkurenci tuzemských čerpacích stanic už loni navrhoval děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslav Ševčík. Podle něj by dokonce snížení spotřební daně o 2,40 koruny na litr přineslo do rozpočtu vyšší výběr, a to téměř o 1,5 miliardy korun.

Ministr Kalousek je opatrný

Ministr financí Miroslav Kalousek (TOP 09), který daním aktuálně vládne, o poklesu nechce slyšet. "Spotřební daň nemá regulovat ceny vstupů. Něčeho takového se nikdy nedopustím," uvedl na první argument pro snížení daně, a to rostoucí cenu ropy.

"Mnohem legitimnější úvaha je porovnat spotřební daň v mezinárodní konkurenci, protože jsme tranzitní země. Ale snížení by muselo být dost dramatické," dodal Kalousek s tím, že závislost spotřeby na ceně není tak vysoká, aby se snížení daně rozpočtu vyplatilo.

Opatrný je také ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek z ODS. "Uvidíme, co bude se státním rozpočtem a výhledem na příští roky. Musíme analyzovat, zda by snížení spotřební daně vůbec mělo vliv na ceny a zda bychom byli konkurenceschopní ve srovnání se sousedními státy, kde se čeká spíše zvyšování," uvedl Kocourek s tím, že k dané problematice potřebuje více analýz.

Babák si ale s návrhem věří a doufá, že získá podporu dalších stran hlavně ve světle aktuálně vysokých cen ropy. Podle něj by se mohlo reálně stihnout snížení spotřební daně od července. A zároveň se odvolává na podporu levice. Zatím to ale vypadá, že marně.

"Věci veřejné mají špatné svědomí ze zvyšování DPH, tak se snaží odvést pozornost jinam. Současná rozpočtová situace neumožňuje snižování daní," nechal se včera slyšet lídr ČSSD Bohuslav Sobotka.

Spotřební daň tvoří aktuálně zhruba třetinu z ceny nafty, mírně víc je to u benzinu. Stát loni na spotřební dani z minerálních olejů (benzin i nafta dohromady) vybral 81,4 miliardy korun, což je o téměř dvě miliardy víc než předloni. Ještě ale nedosáhl na předkrizový výběr, kdy byla navíc daň o korunu na litr nižší.