Licence mají stát 10 miliard

  • 5
Stát se nechce vzdát myšlenky, že na prodeji licencí pro třetí generaci mobilních telefonů UMTS přece jenom vydělá, a to ještě v letošním roce, jak si původně naplánoval. První kolo výběrového řízení, v němž mobilní operátoři Eurotel a Paegas (Oskar se ho vůbec nezúčastnil) místo požadovaných 20 miliard korun nabídli státu za licence pouze 6,7 miliardy, navíc ve splátkách po dobu dvaceti let, by se totiž mělo zrušit a vypsat nové. Výtěžek by se měl tentokrát vyšplhat alespoň na 10 miliard korun.

Materiál s tímto návrhem, na němž se dohodli zástupci ministerstev financí a dopravy spolu s Českým telekomunikačním úřadem, se nyní připravuje pro vládu. Ta by se jím měla zabývat druhý týden v září.

V nové soutěži by podle dobře informovaných zdrojů seznámených s návrhem mohl ČTÚ nabídnout licence za takovou cenu, se kterou jsou akcionáři všech tří operátorů ochotni souhlasit.

Částka za jednu licenci by se tak mohla dostat na sumu okolo 3,3 miliardy korun, která by v celkovém součtu dosáhla kýžených 10 miliard. O všech variantách však bude muset rozhodovat vláda.

"Není důvod stahovat kalhoty, když je brod ještě daleko," reagoval šéf telekomunikačního úřadu David Stádník. "Výběrové řízení na licence UMTS dále pokračuje a teprve na jeho konci se ukáže, zda stanovená cena byla nadhodnocená nebo nikoliv," dodává.

Připomíná přitom, že v Německu a Británii poplatky za licence UMTS vydělaly do státního rozpočtu astronomické sumy. Nedávno však i někteří zástupci ministerstva financí připustili, že licence UMTS pravděpodobně tak výnosné, aby stát získal očekávaných 20 miliard korun, nebudou.

Podle náměstka ministra financí Eduarda Janoty ministerstvo očekává výpadek příjmu z prodeje licencí UMTS ve výši 15 až 20 miliard korun v případě, že mobilní operátoři státu nezaplatí nic.

Zatím, po prvním kole výběrového řízení, vypadá příjem státní pokladny vzhledem k navrženým splátkám ani ne na tři čtvrtě miliardy korun. S tím však nesouhlasí ani telekomunikační úřad, ani zástupci ministerstva financí ve výběrové komisi na licence UMTS a požadují právě alespoň deset miliard korun.

Pokud by ani prodej licence stávajícím operátorům za akceptovatelnou cenu nebyl pro vládu přijatelný, existuje ještě třetí možnost. "Zatím je čistě teoretická, ale mohla by určit reálnou cenu tuzemské licence. Jednu by totiž úřad mohl prodat v dražbě.

Podle toho by potom mohl určit cenu i pro další licence," míní poradce ministra dopravy Jan Prokeš. Ve hře však zůstávají i pesimistické varianty. "Může se pochopitelně stát, že se v současné době ukážou licence UMTS v Česku jako neprodejné," upozorňuje Prokeš zároveň s tím, že pak by bylo vhodné s jejich prodejem ještě počkat. Nikde na světě totiž ještě neexistuje funkční síť UMTS, která by ověřila životaschopnost plánované sítě.

,