Licence mají vydělat i na kampeličky

O miliardy, které by vláda měla získat z prodeje licencí třetí generace mobilních telefonů, jsou další zájemci. Po učitelích, zemědělcích a zdravotnících žádají o peníze také klienti zkrachovalých družstevních záložen, kteří chtějí vyplatit své vklady. Poslanci požádali vládu, aby si na krytí ztrát kampeliček půjčila šest miliard korun z Konsolidační banky, vyplatila je postiženým lidem ještě do konce roku a pak je splatila z peněz získaných právě z plánovaného prodeje telekomunikačních licencí.

Ministerstvo financí zatím nechce dělat předčasné závěry.
"Nejprve musíme zjistit, jak velká rána by to do rozpočtu byla a jestli je to vůbec možné," říká tiskový mluvčí ministerstva financí Libor Vacek.

Předpokládaný zisk dvaceti miliard korun z telekomunikačních licencí vláda už rozdělila mezi resorty školství, zemědělství a zdravotnictví. Největší díl dostanou učitelé, po dvou miliardách také několik ostatních resortů. Na vyplacení vkladů zkrachovalých kampeliček bude ovšem vláda potřebovat zhruba šest miliard korun. "Určitě nepůjde jednorázově o tak velkou sumu. Šlo by o dlouhodobější vyplácení, takže v příštím roce by to nebylo celých šest miliard," upozorňuje Vacek.

Navíc podle zástupců ministerstva financí i dopravy ještě není zcela jasné, že vláda skutečně předpokládaných dvacet miliard korun získá. Podle Vacka by to mohlo ovlivnit i rozhodování o formě prodeje licencí směrem k aukci, prostřednictvím níž by se maximalizoval výnos.

Ministerstvo dopravy se však zatím přiklání spíše k výběrovým řízením, kde hrají větší roli jiné faktory než cena, protože zákon o telekomunikacích neumožňuje přidělit licence v aukci.
K vydražení čtyř licencí se skepticky staví i Český telekomunikační úřad, který chce tři z licencí nabídnout stávajícím operátorům.
"Ale ani oni je nemají jisté, protože samozřejmě bude záležet na tom, kolik budou ochotni za licence zaplatit," upozorňuje šéf ČTÚ David Stádník. Někteří z nich totiž počítají, že za licenci zaplatí maximálně jednu miliardu korun.