Lidé bez práce dostanou přidáno

  • 116
Poslanci v prvním kole hlasování podpořili změny, které se od příštího roku dotknou více než půl milionu nezaměstnaných. Projde-li zákon i dalšími koly schvalování ve sněmovně a Senátu, což by měly zaručit hlasy komunistů, zvýší se od května podpora v nezaměstnanosti.

Lidé starší padesáti let ji navíc budou moci pobírat až o půl roku déle než teď.

Více od státu dostanou lidé během druhých tří měsíců bez práce, a to 45 procent předchozího čistého výdělku namísto dosavadních 40 procent. První čtvrtrok bez práce budou nadále pobírat půlku své minulé čisté mzdy.

Pro člověka, který měl v posledním zaměstnání v Česku průměrných 16 tisíc hrubého, to znamená přilepšení o osm stovek za měsíc. Většina nezaměstnaných však dostane navíc polovinu této částky, protože o práci přicházejí hlavně lidé se základním vzděláním a nižší mzdou.

Tomu odpovídá i skutečně vyplácená podpora v nezaměstnanosti, která dnes v průměru nedosahuje ani 3300 korun. Na malou podporu při jednání sněmovny upozorňovali hlavně komunisté. "Nižší podporu než Česko má pouze Irsko, Řecko, Itálie a Velká Británie," tvrdil komunistický poslanec Antonín Zralý. Se svým vystoupením byl však skoro jediný.

Poslanci ODS zůstali potichu, i když právě oni jsou proti novému zákonu. Stínová ministryně práce Alena Páralová vládou plánované změny už dříve označila za pouhé plácnutí do vody.

Kromě zvýšení podpor a prodloužení jejich vyplácení lidem nad padesát let o čtvrt až půl roku si chce stát více došlápnout na ty, kdo pracovat nechtějí nebo berou podporu a pracují načerno.

Ministr práce Zdeněk Škromach proto prosazuje, aby nezaměstnaní mohli brát podporu a zároveň si měsíčně přivydělat až tři tisíce. "To je ale pozvánka k práci načerno," myslí si Daniel Münich z ekonomického ústavu Cerge.

Ti, kdo si dnes načerno přivydělávají, budou moci od příštího roku takto pracovat legálně. Stačí jen, aby se dohodli se zaměstnavatelem, aby jim dal zbytek peněz na ruku. Moc si od navržené změny neslibují ani úřady práce, které mají ještě v paměti, když se toto už jednou platné ustanovení zrušilo, protože ho všichni zneužívali.