Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Lidé bez práce se letos státu prodraží

  • 76
Nezaměstnanost udělá letos do státního rozpočtu větší kráter, než se čekalo. Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že do konce roku počítá s výplatou na podporách v nezaměstnanosti až 15 miliard korun. Loni to bylo jen 7,1 miliardy.

"Ministerstvo práce mělo na letošní rok původně naplánováno pět miliard. Jen za první čtyři měsíce jsme na podporách vyplatili 4,5 miliardy korun," uvedl ministr práce Petr Šimerka. Ministerstvo si tedy musí připravit třikrát víc peněz.

Za růstem vyplácených podpor v nezaměstnanosti stojí především nárůst počtu lidí bez práce. Zatímco za rok 2008 bylo nezaměstnaných šest procent lidí, na konci letošního roku by to mohlo být až deset procent. Podle posledních květnových čísel bylo na úřadech práce registrovaných 7,9 procent lidí. - více čtěte zde

Od listopadu navíc stoupne výše podpory v nezaměstnanosti a její vyplácení se o měsíc prodlouží. Je to součást protikrizového balíčku, který připravila Topolánkova vláda po dohodě s opoziční ČSSD.

Evropské peníze mají brzdit nezaměstnanost

Ačkoliv se ministerstvo snaží nárůst počtu lidí bez práce všemožně zbrzdit, s propouštěním toho mnoho nezmůže. V dubnu bývalý ministr Petr Nečas spustil dva programy zaměřené na vzdělávání zaměstnanců (Vzdělávejte se a Školení je šance). - čtěte Stát přispěje firmám na školení, program má zachránit až 70 tisíc míst

Mají na jedné straně ulehčit firmám finančně a odradit je od propouštění a na druhé straně dát lidem více šancí lépe se uplatnit na trhu práce. Slouží k dalšímu vzdělávání zaměstnanců a peníze dostávají firmy, celkově je pro ně do konce příštího roku připraveno 3,2 miliardy korun z Evropského sociálního fondu (ESF).

Ministr Šimerka připravuje další program s názvem Restart, zaměřený na pomoc lidem ve výpovědní lhůtě. Měl by je naučit se orientovat na trhu práce a najít si nové zaměstnání. Bude financován z evropských peněz a spuštěn za několik týdnů.

Od srpna více peněz na péči a přísnější dohled

Vedle vyšší podpory stát vyplatí víc na příspěvcích na péči, a to asi o 300 milionů korun. Od srpna budou totiž dostávat lidé s nejtěžším postižením místo 11 tisíc korun 12 tisíc a nově začnou dva tisíce korun měsíčně dostávat i chronicky nemocné děti do 18 let, například diabetici a děti s bezlepkovou dietou.

Změnou je také to, že lidé s nejnižším dvoutisícovým příspěvkem budou nově dostávat pouze polovinu příspěvku v hotovosti, druhou polovinu ve formě poukázky na sociální služby. Dosud řada lidí místo toho, aby si z příspěvku koupili pomoc sociálního pracovníka, peníze používali například na dárky vnoučatům.

Stát vyplácí nejen příspěvky na péči přímo lidem (18 miliard korun), ale šesti miliardami dotuje i poskytovatele sociálních služeb - pečovatelské domy či firmy poskytující osobní asistenci.

"Někdy dochází k neúčelnému využívání těchto peněz a nedostane se na ty, kteří je opravdu potřebují," uvedl Šimerka. Dochází například k tomu, že se vykazují nikdy neposkytnuté služby nebo firmy svou práci odbudou a inkasují nepřiměřenou částku.

Zneužívání dotací podle Šimerky omezí od srpna platná novela zákona, podle které budou muset poskytovatelé dodávat podrobné informace o své nabídce do veřejně přístupné internetové databáze. Klienti těchto služeb tak budou moci srovnávat. Ministerstvo také zdvojnásobí počet kontrolorů, kteří poskytovatele kontrolují.