Lidé často nevědí, že mobil nelze zcela zablokovat

O tom, že se mobilní telefony kradou ve velké míře, svědčí zejména policejní údaje. Například na Ostravsku se mobilu týká zhruba každá desátá krádež. O návratnosti přístrojů okradeným je prakticky zbytečné mluvit. Zablokování přístroje totiž nabízí jen jeden z mobilních operátorů, a jak prokázal redakční test, je v podstatě k ničemu. Smysl má zabývat se snad jen tím, jak se o mobil nenechat okrást a jak co nejvíce znepříjemnit zloději život a zabránit mu volání na cizí účet.
Majitel odcizeného telefonu by se měl především postarat o zablokování své SIM karty a zabránit zloději, aby voláním do různých stran podstatně zredukoval účet. Ale takovou výhodu mají u všech tří operátorů pouze klienti se smlouvami o tarifu.
Majitelé telefonů prodávaných v sadách jsou na tom z hlediska bezpečnosti mnohem hůř. Ne však všichni. Zatímco Twist ani Go karty zablokovat nelze, Oskar tuto možnost nabízí. Vyzkoušeli to i redaktoři MF DNES, když koupili vánoční sadu s telefonem Siemens C 25 a Oskartou. Přestože museli nejdříve čekat jeden den, než u Oskara provedou registraci šestimístného hesla, které je nutné nahlásit operátorovi při každé žádosti o blokaci, samo zablokování pak proběhlo během pěti minut. Má to však dva háčky. Kromě toho, že kartu lze zablokovat jen pro odchozí hovory, může s telefonem volat každý, kdo použije jakoukoli jinou kartu, kterou do něj vloží.

Kdo by snad chtěl zablokovat i sám přístroj, má jedinou možnost - síť Eurotel. "Opravdu to chcete?" ptal se dost nevěřícně operátor Eurotelu, když redaktoři MF DNES přímo ve firemní pobočce žádali o zablokování ukradeného přístroje z nedávno koupené Go sady. Samu Go kartu sice - stejně jako u Twistu - zablokovat nelze. Na první pohled výhodná nabídka Eurotelu zablokovat přístroj má však mnohé mouchy. Nejdříve bylo nutné předložit doklady o nákupu a záznam od policie o přijetí ohlášení krádeže. Formální žádost o zablokování podle identifikačního čísla přístroje - tzv. IMEI - může zákazník Eurotelu spolu se zmíněnými doklady i odfaxovat. Ale mohl by se tak ochudit o vcelku překvapivou reakci muže za pultem, který redaktorům při odchodu z prodejny řekl: "To jste tak jedni z tisíce. Bude to trvat dva dny." Eurotel však ve skutečnosti nedokázal zablokovat přístroj ani do týdne. To je více než královská lhůta pro zloděje, aby odnesl mobil do bazaru, kde končí velká část odcizených přístrojů. Nabídnout telefon v bazaru je pro zloděje totiž poměrně bezpečné, rychlé a výnosné.

V testované Go sadě za 7995 korun byl telefon Nokia 3210. "Za nezablokovanou Nokii dám při výkupu tři tisíce, za blokovanou dva," řekl majitel obchodu s novými i použitými přístroji v centru Prahy, kterému redaktor MF DNES zablokovaný telefon nabídl. Podle něho není blokace pro další prodej velkou komplikací: "Eurotel sice přístroj zablokuje, ale jenom pro svou síť. U ostatních operátorů lze i s takovým mobilem vesele telefonovat bez jakéhokoliv rizika."

Jak se nenechat okrást

*
Podobně jako na peněženku v kapse nebo kabelku dávejte pozor na telefon zejména v tlačenici, například při nastupování do autobusu

* Nenechávejte telefon v kapse odkládané bundy nebo kabátu. Mobil je v nebezpečí nejen v kapse bundy na věšáku v restauraci, ale i na opěradle židle, na které právě sedíte.

* Využívejte co nejvíce pouzdra s klipsem na opasek.

* Při telefonování na ulici nepodléhejte pohodlnosti a navlékněte si na zápěstí řemínek, je-li jím pouzdro vybaveno. Množí se totiž případy, kdy na frekventovaných místech vytrhávají zloději telefon přímo od ucha.

* Nepůjčujte telefon neznámému člověku na ulici, který si chce "jen zavolat". Obrátit se na patě a utíkat je pro zloděje zpravidla druhá polovina úspěchu. Tu první jste mu poskytli ochotnou zápůjčkou.

* Nenechávejte telefon v zaparkovaném autě na viditelném místě.