Lidé hrají o miliony, Sazka o víc

- Na nejvyšší výhru v historii domácího sázení, téměř 105 milionů korun, o něž se dnes hraje ve sportce, by člověk s průměrným platem vydělával přes 720 let.
Sazka ji nyní vybere už za týden. V současné mánii se totiž sází třikrát více.
Jen za první tři loňská čtvrtletí lidé prosázeli 4,3 miliardy.

„Zhruba polovina prosázené sumy se vrátí tipujícím na výhrách, dalších až třicet procent spotřebuje Sazka na provoz sběren, na mzdy nebo na investice,“ říká šéf propagace Sazky Josef Prouza. Zbytek by měl putovat akcionářům, jimiž jsou tělovýchovné organizace a svazy.

Z čistého zisku 929 milionů v roce 1998 zamířilo na veřejné účely devadesát procent.

Sazka odhaduje, že za loňský rok se suma prosázených peněz opět zvýšila. „Peníze ze Sazky doplňují prostředky čerpané ze státního rozpočtu.

Používáme je jen na rozvoj sportovišť nebo úhradu soutěží. Například na výplaty je použít nemůžeme,“ říká ředitel kanceláře České obce sokolské Oldřich Lomecký, druhého největšího akcionáře Sazky. Největším je ČSTV.

Část peněz předá Sazka sportovcům

Stomilionový jackpot, o který se dnes večer bude hrát v hlavním tahu sportky, přilákal rekordní množství tipujících. „V poslední době u nás lidé prosázejí 80 až 100 milionů týdně, což je třikrát víc než normálně,“ říká ředitel propagace Sazky Josef Prouza, podle něhož si nyní přijíždějí vsadit i cizinci.

Štěstí lze zkusit už za dvanáct korun. Není totiž třeba vyplňovat celou sázenku jako při silvestrovské hře - tentokrát stačí jediný sloupec. Pro první cenu je však potřeba zaškrtat právě těch šest čísel, která se večer vylosují v řádném tahu, dodatkové číslo se pro první cenu nepočítá. Pokud výhra nepadne dnes, jackpot se na neděli opět zvýší. „Odhaduji, že by přesáhl 110 milionů,“ uvedl Prouza.

Kdyby někdo dnes vyhrál a odnesl hlavní výhru do banky, jen na úrocích by si každý měsíc mohl odnést bezmála půl milionu korun. Pokud však kdosi sází kvůli tomu, aby přispěl na dobročinné účely - Sazka totiž podle svých stanov funguje hlavně kvůli podpoře sportu -, věnuje na tyto účely z dvanácti prosázených korun pouhou dvoukorunu.

Podle posledních zveřejněných výdajů za rok 1998 putovalo na sport a charitu 830 milionů, což bylo asi 16 procent vsazených peněz.

Tyto finance si mezi sebe každý rok rozděluje devět akcionářů Sazky, jimiž jsou tělovýchovné organizace a svazy. Od letošního roku se bude příspěvek pro sportovce vypočítávat podle nových pravidel. „Nově se částka dopočítá po odečtení nezbytných provozních nákladů od vyplacených výher. Je to proto, aby tuto sumu nešlo ovlivnit navyšováním jiných nákladových položek. O konkrétní výši se nakonec bude rozhodovat na valné hromadě,“ sdělil předseda ČSTV Vladimír Srb, jehož organizace drží v Sazce přes dvě třetiny akcií.

Podle předběžných plánů má ČSTV od Sazky za rok 1999 obdržet 497 milionů korun. Tuto sumu pak přerozdělí svým členům. „Osm milionů máme dostat přes ČSTV přímo ze Sazky, to představuje asi třináct procent našeho ročního rozpočtu, který činí asi šedesát milionů korun,“ tvrdí generální sekretář hokejového svazu Jindřich Micka.

I když Sazka nemá ze zákona na číselné loterie žádný monopol, její podíl na trhu podle Prouzy roste a s ním i částky odvedené sportovcům. „Z loňských deseti procent náš podíl na trhu s hazardem mírně vzrostl, a to na dvanáct procent,“ říká Prouza.

Šance, že někdo uhodne dnes večer ta správná čísla, je téměř jedna ku 14 milionům. Kdyby si tedy v bývalém Československu každý vyplnil jeden sloupec, vyhrát by teoreticky měl jen jediný sázející. „Pokud však někdo vyplní všech osm sloupců sázenky, zvyšuje pravděpodobnost na hlavní výhru na jednu k 1,7 milionu,“ vysvětluje Diana Bílková z katedry statistiky pražské VŠE.