Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé kvůli krizi častěji podvádějí pojišťovny, fingují úrazy i zapalují auta

  5:11aktualizováno  5:11
Lidé se prý snaží více obelhávat pojišťovny. Pojišťovací ústavy na to upozorňují ve svých tiskových zprávách a přičítají to finanční krizi. Ačkoliv tak otevřeně říkají, že část jejich klientů jsou podvodníci, podle odborníků je takové jednání naprosto v pořádku.
(ilustrační snímek) - Jak ušetřit peníze

(ilustrační snímek) - Jak ušetřit peníze

"Pokud někdo porušuje pravidla hry, pak je na místě se bránit a klidně takového hříšníka zveřejnit. Musí to být ale samozřejmě podloženo fakty," říká Rastislav Zachar, šéf firmy Business Success pořádající semináře o etice v podnikání.

Například Česká pojišťovna za první pololetí odhalila téměř 680 pojistných podvodů, což je jen o třicet méně než za celý loňský rok. "Nejvíce se snažili podvádět lidé z Prahy a Karlovarského kraje, nejméně na Zlínsku a na Vysočině. Drtivá většina případů se týkala podvodů spojených s pojištěním aut, odpovědnostními pojistkami a pojištěním domů," říká její mluvčí Václav Bálek.

Získat peníze fingováním škod se snažili ve větší míře také klienti Kooperativy, která za prvních šest měsíců odhalila podvody za 50 milionů korun, což bylo o dvě třetiny více peněz než loni. Podle pojišťovny je to vidět hlavně u firemních klientů, kteří se tak snaží bojovat s dopady krize – nejčastěji zapalují auta či nepoužívané firemní budovy.

ČSOB Pojišťovna dokonce zaznamenala od loňského podzimu asi deset případů sebepoškozování, tedy takového jednání, které na těle člověka zanechá trvalé následky. Do té doby se takové případy objevovaly naprosto výjimečně – jednou za několik let.

"Jeden klient si vzal lať a udělal si otevřenou zlomeninu. Druhý si usekl dva prsty sekerou a tvrdil, že o ně přišel při sekání trávy," popisuje Tomáš Hejda z pojišťovny ČSOB.

Inspektoři podle něj přišli na podvody tak, že zjistili, že si tito lidé krátce před nehodou uzavřeli pojistky hned u několika pojišťoven na celkem vysoké částky. Pod tíhou důkazů se nakonec přiznali, že to udělali sami, protože se ocitli ve velmi těžké finanční situaci.

Pokud detektivové na takového člověka přijdou, nemusí to odnést jen svým zdravím, hrozí mu totiž i vězení. "Lidé se dopouštějí trestného činu a my takové případy předáváme policii," říká Hejda. Trestní zákoník přitom stanovuje, že za velké pojistné podvody může člověk skončit ve vězení až na dvanáct let.

Ostatní pojišťovny růst trvalých úmyslných zranění nepozorují, ale zaznamenávají vyšší snahy lidí "naroubovat" plánovanou operaci například kolena či ramene jako akutní úraz.

Podle Evy Svobodové z pojišťovny Uniqa tak chtějí získat peníze za dny pobytu v nemocnici, který jim pojišťovny u akutních případů proplácejí. "Denní dávky v řádu desetikorun či stokorun berou jako dobré přilepšení za to, že si platí pojištění. Je to ale podvod, protože plánovaná operace není nahodilou událostí," vysvětluje.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Další z rubriky

Šinkansenem z Prahy do Ústí nad Labem po nové rychlotrati už za 27 minut

Rychlovlak AVE - Španělsko

Obyvatelé Ústí nad Labem zřejmě nepřijdou o zastávku vysokorychlostních vlaků spojujících Prahu s německými Drážďany....

Prodejna u bytu. Obchodní řetězce rostou společně s developery

Ilustrační snímek

Lidl, Penny Market, Billa či Tesco sice už mají po republice stovky prodejen, ale neúnavně přidávají další. Najít...

Sucho představuje katastrofu jako povodně. Stát se začíná připravovat

Ilustrační foto

V Česku mají vzniknout Komise pro sucho, které budou řídit situaci v Česku při nedostatku vody. Budou moci například...

Najdete na iDNES.cz