Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé lžou při sjednávání úvěrů

  6:42aktualizováno  6:42
Poznat na první pohled podvodníka od poctivého žadatele o úvěr je téměř nemožné. Lidé, kterým byste nepůjčili ani korunu, bez problémů splácejí a naopak, říká šéf produktového oddělení firmy Profireal David Prachař. Řada lidí proto kvůli vidině úvěru pozměňuje, či rovnou falšuje údaje.
Problémy se splácením úvěrů má řada domácností. Loni přibylo 14 % exekucí.

Problémy se splácením úvěrů má řada domácností. Loni přibylo 14 % exekucí. | foto: Profimedia.cz

Podle analýzy, kterou má MF DNES k dispozici, je jich přibližně pět procent ze všech žadatelů.


Podvodníků je pět procent
Firmy nabízející úvěry se dostávají mezi dva kameny. Na jednu stranu chtějí co nejvíce půjčovat, aby obstály v konkurenci, na druhou stranu se musejí mít na pozoru před podvodníky.

Profireal jako první v oboru zveřejnil průměrný počet odmítnutých žádostí o úvěr z důvodů uvedení nepravdivých údajů.

Podle zpracované analýzy musí firma náležící do stáje finančníka Davida Berana odmítnout kvůli pokusům o podvod přibližně pět procent žadatelů. "Podobně na tom budou i jiné finanční instituce,“ dodává Prachař.

Neexistuje ale centrální evidence, takže může podvodník zkusit štěstí jinde.

Takové jednání je přitom trestným činem, za nějž hrozí pokuta až několik let vězení. Záleží na výši podvodu. Banky a úvěrové firmy jsou v oznamování podvodů na policii nekompromistní.

"Lidé nejčastěji falšují potvrzení zaměstnavatele o výši příjmů, zaměňují čistý a hrubý příjem, nebo lžou v čestných prohlášeních o příjmech manželů,“ popisuje praktiky Hynek Filip, spolumajitel firmy Sampa Invest, která se specializuje na vymáhaní pohledávek.

Podle něj se nejvíce nepravostí děje při sjednávání úvěrů takzvaně v terénu, tedy mimo pobočkovou síť, přes zprostředkovatele.

"Sejdou se lidé se stejným zájmem. Jeden chce za každou cenu půjčit, druhý chce úvěr poskytnout,“ říká Filip. Finanční zprostředkovatel má totiž za každý uzavřený obchod provizi. Záleží tedy na další vnitřní kontrole firmy, která může podvod včas odhalit.

"Stále hledáme rovnováhu mezi pružným vyhodnocováním žádostí o úvěr a minimalizací prostoru pro podvody,“ říká Olga Mužíková z firmy Home Credit.
O tom, kolik falšovaných žádostí zachytí, ale nechce hovořit. Podobně se vyjadřuje Cetelem nebo GE Money Multiservis.

Jak vůbec pravost dokumentů firmy ověřují? V Profirealu každý návrh na úvěr sjednaný v terénu putuje do centra, kde se analyzuje.

"V případě pochybností voláme zaměstnavateli a snažíme se alespoň zjistit, zda potvrzení o příjmu skutečně vystavil,“ říká Prachař.

Záleží samozřejmě na ochotě zaměstnavatele spolupracovat, údaje poskytnout nemusí. Dalším krokem bývá žádost o potvrzení bezdlužnosti vůči správě sociálního zabezpečení nebo finančnímu úřadu. Podvodníci v takovém případě svou žádost o úvěr obvykle raději stáhnou.

O tom, kdo se nejčastěji o falšování údajů pokouší, neexistují žádné statistiky. Podle lidí z branže ale neplatí, že by šlo pouze o nejnižší příjmové skupiny.

"Týká se to plošně všech žadatelů. Ti s vyššími příjmy se zase pokoušejí o vyšší úvěr,“ dodává Filip. Nepravdivými údaji si přitom sami kopou past. 

Tím, že neuvedou správné údaje o svém příjmu nebo počtu jinde splácených půjček, se mohou snadno dostat do problémů. Pokud je totiž síto banky nebo finančního poskytovatele neodhalí, mají velkou pravděpodobnost, že po čase přestanou na splácení stačit.

Na konci srpna letošního roku evidovala Česká národní banka (ČNB) objem takzvaných klasifikovaných úvěrů, tedy půjček, s jejichž splácením mají domácnosti zpoždění, ve výši 38,5 miliard korun. Z celkového množství všech poskytnutých úvěrů je to necelých šest procent.

Nepoctivci jsou sami proti sobě
Podle Petra Kučery, šéfa Czech Credit Bureau, pod nějž spadá bankovní i nebankovní registr, se míra nesplácených úvěrů evidovaných v registrech pohybuje kolem dvou procent. "Číslo se v průběhu roku příliš nezměnilo,“ dodává Kučera.

To ale neznamená, že lidé nemají problémy dostát svým závazkům. Podle některých průzkumů se každý měsíc s placením půjček potýká až čtvrtina domácností a vypovídá o tom také zvyšující se počet exekucí.
Loni jich bylo přes tři sta tisíc, což je o čtrnáct procent více než předloni, čísla za letošek ještě nejsou k dispozici.

Dlužníci, kteří se dostanou do problémů, mohou kontaktovat s žádostí o radu některou z občanských poraden nebo sdružení SPES. V Británii už banky posílají svým neplatičům podobné kontakty automaticky.Nejčtenější

Začínal sám v garáži, dnes výrobní linky z jeho firmy dobývají svět

Jakub Krofián s manželkou Alenou.

Jakub Krofián žije svůj americký sen už osmnáctý rok. Jako pětadvacetiletý mladík si z úspor koupil soustruh a doma v...

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...Lidé se stěhují do okolí měst, každé ráno pak tráví v autech v kolonách

Stávka na francouzské železnici nahnala více lidí do aut. V Paříži se tvoří...

Kvůli vysokým cenám bydlení ve městech roste poptávka po nemovitostech v jejich okolí. „Evidujeme meziroční růst zájmu...

Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Do důchodu později a jiné daně, radí Česku OECD

Ilustrační snímek

Česko by mělo navázat věk pro odchod do důchodu na očekávanou délku života. Doporučuje to Organizace pro hospodářskou...

Další z rubriky

Na úřadech se na energiích prohospodaří půl miliardy ročně, uvádí analýza

Mytí oken krajského úřadu zabere skupině pracovníků zhruba týden. Využívají při...

Více než tři čtvrtiny budov vládních institucí v Česku nehospodaří efektivně s energií. Ztráta představuje zhruba půl...

Společné jízdné by měl spravovat stát, ne dopravci, tvrdí šéf Českých drah

Největší železniční dopravci v Česku. České dráhy, RegioJet a Leo Express.

Pravidla a systém společných jízdenek v železniční dopravě by měl podle generálního ředitele Českých drah Pavla Krtka...

Bakalářská práce exministra Krčála je shodná v 28 procentech, řekl rektor

Petr Krčál, ČSSD, kandidát na ministra bpráce a sociálních věcí.

Kontrola bakalářské práce exministra Petra Krčála na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně ukázala, že se obsahově shoduje v...

Najdete na iDNES.cz