Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé lžou při sjednávání úvěrů

  6:42aktualizováno  6:42
Poznat na první pohled podvodníka od poctivého žadatele o úvěr je téměř nemožné. Lidé, kterým byste nepůjčili ani korunu, bez problémů splácejí a naopak, říká šéf produktového oddělení firmy Profireal David Prachař. Řada lidí proto kvůli vidině úvěru pozměňuje, či rovnou falšuje údaje.
Problémy se splácením úvěrů má řada domácností. Loni přibylo 14 % exekucí.

Problémy se splácením úvěrů má řada domácností. Loni přibylo 14 % exekucí. | foto: Profimedia.cz

Podle analýzy, kterou má MF DNES k dispozici, je jich přibližně pět procent ze všech žadatelů.


Podvodníků je pět procent
Firmy nabízející úvěry se dostávají mezi dva kameny. Na jednu stranu chtějí co nejvíce půjčovat, aby obstály v konkurenci, na druhou stranu se musejí mít na pozoru před podvodníky.

Profireal jako první v oboru zveřejnil průměrný počet odmítnutých žádostí o úvěr z důvodů uvedení nepravdivých údajů.

Podle zpracované analýzy musí firma náležící do stáje finančníka Davida Berana odmítnout kvůli pokusům o podvod přibližně pět procent žadatelů. "Podobně na tom budou i jiné finanční instituce,“ dodává Prachař.

Neexistuje ale centrální evidence, takže může podvodník zkusit štěstí jinde.

Takové jednání je přitom trestným činem, za nějž hrozí pokuta až několik let vězení. Záleží na výši podvodu. Banky a úvěrové firmy jsou v oznamování podvodů na policii nekompromistní.

"Lidé nejčastěji falšují potvrzení zaměstnavatele o výši příjmů, zaměňují čistý a hrubý příjem, nebo lžou v čestných prohlášeních o příjmech manželů,“ popisuje praktiky Hynek Filip, spolumajitel firmy Sampa Invest, která se specializuje na vymáhaní pohledávek.

Podle něj se nejvíce nepravostí děje při sjednávání úvěrů takzvaně v terénu, tedy mimo pobočkovou síť, přes zprostředkovatele.

"Sejdou se lidé se stejným zájmem. Jeden chce za každou cenu půjčit, druhý chce úvěr poskytnout,“ říká Filip. Finanční zprostředkovatel má totiž za každý uzavřený obchod provizi. Záleží tedy na další vnitřní kontrole firmy, která může podvod včas odhalit.

"Stále hledáme rovnováhu mezi pružným vyhodnocováním žádostí o úvěr a minimalizací prostoru pro podvody,“ říká Olga Mužíková z firmy Home Credit.
O tom, kolik falšovaných žádostí zachytí, ale nechce hovořit. Podobně se vyjadřuje Cetelem nebo GE Money Multiservis.

Jak vůbec pravost dokumentů firmy ověřují? V Profirealu každý návrh na úvěr sjednaný v terénu putuje do centra, kde se analyzuje.

"V případě pochybností voláme zaměstnavateli a snažíme se alespoň zjistit, zda potvrzení o příjmu skutečně vystavil,“ říká Prachař.

Záleží samozřejmě na ochotě zaměstnavatele spolupracovat, údaje poskytnout nemusí. Dalším krokem bývá žádost o potvrzení bezdlužnosti vůči správě sociálního zabezpečení nebo finančnímu úřadu. Podvodníci v takovém případě svou žádost o úvěr obvykle raději stáhnou.

O tom, kdo se nejčastěji o falšování údajů pokouší, neexistují žádné statistiky. Podle lidí z branže ale neplatí, že by šlo pouze o nejnižší příjmové skupiny.

"Týká se to plošně všech žadatelů. Ti s vyššími příjmy se zase pokoušejí o vyšší úvěr,“ dodává Filip. Nepravdivými údaji si přitom sami kopou past. 

Tím, že neuvedou správné údaje o svém příjmu nebo počtu jinde splácených půjček, se mohou snadno dostat do problémů. Pokud je totiž síto banky nebo finančního poskytovatele neodhalí, mají velkou pravděpodobnost, že po čase přestanou na splácení stačit.

Na konci srpna letošního roku evidovala Česká národní banka (ČNB) objem takzvaných klasifikovaných úvěrů, tedy půjček, s jejichž splácením mají domácnosti zpoždění, ve výši 38,5 miliard korun. Z celkového množství všech poskytnutých úvěrů je to necelých šest procent.

Nepoctivci jsou sami proti sobě
Podle Petra Kučery, šéfa Czech Credit Bureau, pod nějž spadá bankovní i nebankovní registr, se míra nesplácených úvěrů evidovaných v registrech pohybuje kolem dvou procent. "Číslo se v průběhu roku příliš nezměnilo,“ dodává Kučera.

To ale neznamená, že lidé nemají problémy dostát svým závazkům. Podle některých průzkumů se každý měsíc s placením půjček potýká až čtvrtina domácností a vypovídá o tom také zvyšující se počet exekucí.
Loni jich bylo přes tři sta tisíc, což je o čtrnáct procent více než předloni, čísla za letošek ještě nejsou k dispozici.

Dlužníci, kteří se dostanou do problémů, mohou kontaktovat s žádostí o radu některou z občanských poraden nebo sdružení SPES. V Británii už banky posílají svým neplatičům podobné kontakty automaticky.
Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

České hotely Orea investují půl miliardy. Hosté otevřou pokoje mobilem

Pokoje hotelu Resort Horizont Šumava po chystané  modernizaci. Hotelová síť...

Přední tuzemská hotelová síť Orea Hotels & Resort, která vlastní například pražský hotel Pyramida a řadu horských či...

Najdete na iDNES.cz