Lidé si stále více půjčují

Lidé se začali zadlužovat tempem, jaké nemá za poslední tři roky obdoby. Podle údajů České národní banky si rodiny oproti loňskému roku vypůjčují měsíčně o patnáct až dvacet procent více. "Ano, je nejvyšší růst za poslední tři roky," uvedl Pavel Zúbek z ČNB. Důvod? Výkonnost ekonomiky jde nahoru a s ní i příjmy rodin, stejně tak jako jejich důvěra v budoucnost. Nabídka půjček je širší lidé mají menší strach, že je nebudou moci splácet.

Banky i jiné finanční instituce jsou však při poskytování úvěrů velmi obezřetné. Sítem proto projdou jen solventní a ukáznění dlužníci. Banky uvádějí, že problémy se splácením úvěrů má nejvýše pět procent jejich klientů.

U hypoték dokonce propadne zástava jen u jednoho ze sta lidí, kteří si tento typ úvěru vezmou. To je výrazně lepší morálka než u podniků. Statistická čísla ukazují, že z firemních úvěrů se nevrací každá třetí koruna.

Lidé se méně obávají dluhů

Masivní nárůst poskytnutých hypoték, úvěrů ze stavebního spoření a spotřebitelských půjček. To je důsledek rostoucí ochoty lidí žít na dluh. Za letošní půlrok se celkový objem půjček určených rodinám zvýšil o 15 procent. Největší nárůst - o padesát procent- zaznamenaly banky u hypoték.

Lidi k větším dluhům vede vyšší důvěra ve vývoj ekonomiky. Toho se snaží využít banky a získat na tomto trhu co největší podíl. U podniků již takovou šanci nemají.

"Významné a úspěšné firmy jsou coby klienti bank mezi bankami rozebrány. Se zbytkem podnikové sféry měly banky často negativní zkušenosti. Proto bylo logické poohlédnout se po dalších klientech, domácnostech," vysvětluje analytik Patria Finance David Marek.

Boom v tomto sektoru netrvá dlouho, drobnější půjčky se ke slovu dostaly až koncem 90. let. To potvrzují i samy banky. "Jedním z důvodů růstu půjček lidem je možnost expanze, která je již v ostatních klientských segmentech omezená," říká Pavel Hejzlar z ČSOB.

"Úvěry pro lidi jsou také administrativně mnohem méně náročnější než pro podniky," dodává Karel Tejkal z Komerční banky. Banky jsou proto při poskytování půjček vstřícné, nicméně obezřetné. Někteří odborníci tak nadále považují hypotéky za luxusní zboží, které si řada lidí nemůže dovolit.

"Brzdou je hlavně podmínka hypotečních bank, aby klient splatil 30 procent nemovitosti z vlastních zdrojů. Tolik úspor má dnes v Čechách málokdo, což snižuje dostupnost hypoték i vlastního bydlení," říká šéf developerské firmy Ekospol Evžen Korec.

Banky však tvrdí, že možnost získat hypotéku má takřka každý. "Ze stovky zájemců, kteří bance předloží žádost o hypoteční úvěr, jich v průměru šest až sedm neuspěje," uvedl František Pavelka, mluvčí Českomoravské hypoteční banky, která je lídrem trhu.

Ale Korec považuje tato čísla za zkreslená. "Ano, možná odpadne sedm procent, ale až z těch, kteří o hypotéku skutečně požádají. Většina lidí si spočítá, že na ni nedosáhne, a ani nežádá. Úspěšnost mezi všemi zájemci by byla mnohem nižší, možná 30 procent," soudí Korec. Experti na bytovou problematiku však tvrdé požadavky hypotečních bank chápou. "V této zemi je stále poměrně velká míra rizika a proti tomu se banky chrání.

Legislativa je nedokonalá, vymahatelnost práva a ochrana věřitele je nízká," uvedl šéf státního Fondu bydlení Jan Wagner. Díky důkladnému zajištění však mají banky jen malé problémy se splátkami. K zabavení nemovitosti nedochází podle Pavelky ani u jednoho procenta případů.