Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé spoří více a moderněji

  1:00aktualizováno  1:00
Vkladní knížkou se chlubí stále méně lidí. Dnes spoří Češi tak, jak ještě v 90. letech spořili jen hrdinové ze seriálového Dallasu. Dnes už běžná česká domácnost ví, že se dá investovat do stavebního spoření, penzijního připojištění, životních pojistek nebo podílových listů.
Peníze, koruna - ilustrační foto

Peníze, koruna - ilustrační foto | foto: Ondřej LitteraMF DNES

A rodiny spoří více. Vyplývá to ze srovnávací analýzy posledních čtyř let, kterou včera zveřejnil Český statistický úřad.

Podle statistiků a bankovních údajů má průměrná domácnost (dva dospělí a jedno dítě) naspořeno 341 tisíc korun. Proti roku 2001 je to o 56 tisíc korun více.

Za tu dobu však vzrostly i příjmy, z nichž se spíše utrácelo, než spořilo. Takže vzhledem k příjmům podíl úspor domácnosti klesá.

Přestože symbol spořivosti – vkladní knížky – bere za své, v bankách dnes leží ještě polovina úspor. Podle statistiků má průměrná domácnost na netermínovaných a termínovaných vkladech a na spořicích účtech v bankách 152 tisíc korun.

Vysvětlují to tím, že peníze na běžných účtech jsou klientům rychle po ruce, a navíc využívají výhod kontokorentů.

Za poslední čtyři roky se však vklady u bank snížily o více než třetinu. To ovšem neznamená, že by se všichni pustili do riskantních investic.

Češi objevili kouzlo nerizikového spoření, navíc často dotovaného státem. Tak se na žebříček popularity vyšplhalo stavební, penzijní či životní spoření nebo podílové fondy.

Stavební spoření má bezmála šest milionů lidí s průměrně naspořenými 66 tisíci a na důchod se připojistilo už 2,9 miliony lidí. Desetinu úspor, tedy 33 tisíc korun, mají lidé v životních pojistkách.

"Všechny tyto změny dokládají mohutný nástup alternativních forem úspor, čímž se české domácnosti přibližují chování domácností v Německu či Rakousku," vysvětluje Drahomíra Dubská ze statistického úřadu.

A tento trend by měl podle odborníků pokračovat i nadále. "Na vrcholu popularity se v příštích letech udrží stavební spoření, penzijní připojištění a životní kapitálové spoření. Společným jmenovatelem je státní dotace," říká David Marek, analytik Patria Online.

Kromě daleko bohatší nabídky způsobů, jak své peníze uložit, však lidé stále nezapomněli na klasické skrýše. Podle hrubých odhadů ČSÚ mají lidé "pod polštářem" skoro 10tisíc korun na domácnost, v celorepublikovém měřítku jde o 40 miliard. To je bezmála dvakrát více než před čtyřmi lety.Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Otevírací doba obchodů o svátcích 28. září, 28. října a 17. listopadu

Ilustrační snímek

Zákon o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě nařizuje, že obchody s plochou nad 200 m² musí mít zavřeno...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...Najdete na iDNES.cz