Obchodům se daří především díky elektronice, nábytku, knihám a dalším nepotravinářským výrobkům. | foto: Profimedia.cz

Lidé utrácejí v obchodech, úroky zřejmě porostou

  • 6
Knihy, počítače, nábytek - to vše jde dobře na odbyt. Růst tržeb z nepotravinářských výrobků tak táhne celý maloobchod. Za potraviny utržili maloobchodníci o 4 procenta více než loni, ostatní zboží jim vyneslo o 7,6 procenta více. Podle analytiků se utrácení domácností projeví v úrokových sazbách.

Meziměsíčně se výnosy obchodníků zvýšily o 0,1 procenta. Údaje zveřejnil Český statistický úřad.

Z obchodů, které se specializují na jeden druh zboží, se nejlépe dařilo knihkupcům, prodejcům počítačů a obchodníkům se sportovními potřebami.

Naopak horší časy zažívají už delší dobu lékárny a obchodníci s kosmetikou a drogerií. Hůře se daří také stánkovým prodejcům

Podle Aleše Michla z Raiffeisenbanky je srpnový výsledek pro obchodníky velmi příznivý. "Obchodníci se mohou těšit na Vánoce. Již nyní nakupujeme historicky nejvíce, tržby maloobchodu rostou třiatřicet měsíců po sobě," řekl Michl.

Podle Michla se ale hýření domácností projeví v růstu úrokových sazeb. "Rostoucí spotřeba domácností je důvod k tomu, aby Česká národní banka pokračovala v postupném zvyšování úrokových sazeb. Očekávám, že reposazba centrální banky povyroste ke konci příštího roku z dnešních 2,5 na 3 procenta," dodal Michl.

Zvýšení sazeb očekává i Pavel Sobíšek z HVB banky. "Jednoho zvýšení repo sazby se do konce roku zřejmě ještě dočkáme," sdělil analytik.

Podle Sobíška jsou v současnosti spotřebitelské útraty tak vysoko, že táhnou významnou část ekonomického růstu. "Maloobchod částečně napravil reputaci srpnových čísel z ekonomiky, která byla jinak překvapivě slabá. Zatím se tedy zdá, že spotřebitelská poptávka chrání ekonomiku před výraznějším oslabením," dodává Sobíšek.

Růst sazeb předpokládá také Vladimír Pikora ze společnosti Next Finance, který také vysvětlil, že na růstu spotřeby domácností se podepisuje několik vlivů, například i klesající nezaměstnanost.

Co podle Vladimíra Pikory
táhne spotřebu?
1. Rostoucí reálné příjmy obyvatel
2. Klesající míra nezaměstnanosti
3. Růst spotřebitelských úvěrů
4. Dlouhodobě silná koruna, která zlevňuje dovozové zboží
5. Štědrá sociální politika státu vůči některým skupinám obyvatel
6. Boom ve stavebnictví - lidé si pořídili bydlení, které je třeba vybavit.