Výkupní ceny bytů a domů začínají na 50 procentech tržní ceny a končí na 70 procentech. Ilustrační foto

Výkupní ceny bytů a domů začínají na 50 procentech tržní ceny a končí na 70 procentech. Ilustrační foto | foto: Petra Klimková, MF DNES

Lidé v nouzi prodávají své nemovitosti i za poloviční ceny

  • 451
Finanční tíseň nutí některé lidi prodávat majetek prakticky za jakoukoliv cenu. Realitní kanceláře si tak pochvalují, že jsou klienti, kteří potřebují peníze hned a "na ruku", ochotní přistoupit i na poloviční ceny. Výkupy nemovitostí vzrostly dvojnásobně.

"Nejčastěji vykupujeme byty od lidí, kteří se dostanou do finančních problémů, velmi často za námi však chodí klienti i s tím, že se rozvádějí a potřebují peníze na majetkové vypořádání," uvádí obchodní ředitel sítě realitních kanceláří Next Reality Robert Hanzl.

Jeho firma letos čeká výkup téměř sta bytů, na trhu jsou však rivalové, kteří kupují stovky bytů. Jsou to například realitní firmy Sting a M&M Reality.

Zatímco za celý loňský rok M&M reality vykoupila 207 nemovitostí, dosavadní vývoj napovídá, že letos by to mělo být přes pět set. "Nejvíce požadavků - řádově o 15 procent více - chodí z regionů Bruntálsko, Jesenicko, severní Čechy, Orlickoústecko, Příbramsko a z okolí Ostravy. Naopak například v Praze se nevykupuje moc dobře, protože klienti mají často zkreslené požadavky a cenové nároky," vyjmenoval Miroslav Jonáš, spolumajitel firmy.

Jak probíhá výkup

Pokud majitel spěchá na prodej bytu a nechce jej sám inzerovat, může jej nabídnout realitní kanceláři k okamžitému výkupu jako auto v bazaru. Po prohlídce makléři zhodnotí stav nemovitosti, její šance na prodej, prověří právní pozadí a zpravidla do týdne navrhnou cenu. Ta bývá obvykle o 30 až 50 procent nižší než aktuální tržní. Snížení ceny zdůvodňují realitky tím, že z prodeje platí daň z převodu a někdy i DPH.

Podobně je na tom i realitka Sting, která z pohledu loňských transakcí byla největší na trhu. Její ředitel Michal Piťucha uvádí, že za rok 2010 platili "na ruku" v 345 případech a v polovině letošního roku to bylo už 210krát. "U těchto typů transakcí očekáváme meziroční nárůst kolem třiceti procent," říká Piťucha s tím, že veškeré výkupy realizuje uzavřený nemovitostní fond, který Sting jako jedna z mála realitních sítí má.

Výkupní ceny začínají na 50 procentech tržní ceny a končí na 70 procentech. Platí, že čím žádanější lokalita a nemovitost, tím lepší výkupní cena.

Nucené prodeje tlačí ceny bytů k zemi

Na to, že se množí případy, kdy lidé musí prodávat své byty a domy, upozorňuje ve Zprávě o finanční stabilitě za loňský rok i Česká národní banka. Podle ní by dokonce v letošním roce mohly takzvané nucené prodeje, ke kterým dochází zejména ve chvíli, kdy lidé nezvládají platit hypotéky, tlačit k zemi ceny bytů napříč celým trhem.

Může se hodit

Přemýšlíte nad koupí většího bytu v Praze, ale nechcete a nebo nemůžete do něj investovat příliš mnoho peněz? Neváhejte a vybírejte z pestré nabídky levných bytů na Reality.iDNES.cz.

To už podle Hanzla částečně nastalo. "Vykoupili jsme levně byt 3+kk v Praze 5, a protože jde o panelákové bydlení před rekonstrukcí, stlačili jsme jako vůbec první na trhu cenu pod dva miliony korun. Teď čekáme, zda na to bude reagovat i konkurence," dodal manažer z Next Reality.

Prostřednictvím výkupů však nekončí v rukou realitek jen rychloobrátkové zboží jako byty a menší domy do 2,5 milionu korun. Podle M&M se do vlastnictví kanceláří mohou dostat rybník, starý zámek, ovocný sad či opuštěná výrobní hala.

V České republice se výkupy nemovitostí zabývají především kanceláře, které mají jednoho silného vlastníka. V případě velkých franšízových realitek, jako jsou například Re/Max a Century 21, od nichž si podnikatelé jejich značku "kupují", tento druh transakcí neumožňuje jejich struktura. Přestože totiž nesou všechny pobočky jedno jméno, fungují na sobě nezávisle, a nemají tak společné finance.