Zaměstnanci těžkých profesí budou moci jít do důchodu fakticky dřív. Peníze na to jim na zvlášní účet u penzijního fondu bude odkládat zaměstnavatel.

Zaměstnanci těžkých profesí budou moci jít do důchodu fakticky dřív. Peníze na to jim na zvlášní účet u penzijního fondu bude odkládat zaměstnavatel. | foto: www.alta.cz

Lidé v těžkých profesích půjdou do penze dřív. Peníze jim ušetří firma

  • 60
Zaměstnanci hutí, horníci a lidé pracující v dalších těžkých profesích budou moci jít do penze dřív, aniž by se jim krátily důchodové příjmy. Vláda, odbory i ČSSD se shodují, že by to těmto lidem měl umožnit takzvaný "předdůchod". Firmy budou zaměstnancům, o něž jde, odkládat peníze bokem. Předdůchod by se vyplácel z našetřených peněz.

Na principech, na nichž by institut předdůchodu stál, se již dohodli zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů. Teď se mají ladit detaily, třeba kdy má taková změna začít platit. Daný zatím není ani seznam profesí, o něž půjde. Ten má být daný kolektivními smlouvami ve firmách. O pravidlech předdůchodu ještě budou jednat zástupci vlády a opoziční sociální demokracie.

"Pro pracovníky, kteří mají namáhavou profesi, bude umožněno, aby čerpali ještě před dosažením důchodového věku ten předstupeň, na který by přispíval zaměstnavatel," řekl v úterý po jednání tripartity ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09. Shodu potvrdil i zástupce zaměstnavatelů Jaroslav Hanák a šéf odborové centrály Jaroslav Zavadil.

"Proces jede, jak nám bylo přislíbeno premiérem, teď jde o to, aby se to rychle dostalo do zákonných norem," uvedl Zavadil.

Jak by takzvaný "předdůchod" vypadal? Zaměstnanci nejtěžších profesí by mohli fakticky odejít do penze už o pět let dřív, než jak to vyplývá z jejich věku a z pravidel pro odchod do důchodu. Firma by za tyto lidi odváděla například dvě až tři procenta nad rámec jejich mzdy na zvláštní účet u penzijního fondu. Ještě než by zaměstnanec šel do řádné penze, mohl by až několik let předem místo práce čerpat částku, kterou by mu takto jeho firma naspořila.

Podle Drábka se bude poté, co na základní principy kývla tripartita, jednat ještě o definitivní podobě parametrů předdůchodu. Souhlas s požadavkem odborů na předdůchody vyjádřil předseda opoziční ČSSD Bohuslav Sobotka - a to už v polovině července po jednání s premiérem Petrem Nečasem.

Předdůchody se tak ukazují jako nejméně sporná část penzijní reformy, kterou prosazuje Nečasova vláda a která by měla být definitivně schválena na podzim. Odbory ani levice v parlamentu se naopak nechtějí smířit s tím, že má vzniknout druhý důchodový pilíř. Lidé dostanou od státu možnost snížit o tři procenta odvody na sociální pojištění a převést je do některého penzijního fondu.

Tímto manévrem chce vláda docílit toho, aby mohl stát v budoucnu vyplácet nižší důchody a část penze by lidem plynula z fondů. Odbory i levice s tím nesouhlasí, podkope se tím podle nich jen současný průběžný důchodový systém, protože spořit ve fondech budou mít podle nich zájem především lidé s vyššími příjmy, kteří také nyní na sociální pojištění odvádějí více peněz. ČSSD dala opakovaně najevo, že když ve volbách uspěje, tuto část penzijní reformy bude chtít změnit.