Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Třebíči se zlobí kvůli bytům

  10:04aktualizováno  10:04
Lidé z třebíčských městských bytů se rozčílili kvůli dva roky se vlekoucí přípravě privatizace nájemního bydlení. Nezůstalo jen u hlasitých výkřiků. Radním tento týden doputovala petice se 169 podpisy rozhořčených obyvatel bytového domu v Čeloudově ulici.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

Lidé vyzývají vedení města, aby se konečně postavilo čelem k někdejšímu příslibu prodeje za podmínek, platících již v první privatizační vlně před 9 lety.

Laicky řečeno závazek zní: Prodávat i v dalších letech za ceny z roku 1996. Tehdy stál dvoupokojový byt kolem šedesáti tisíc korun a třípokojový kolem osmdesáti tisíc korun.

"Město by mělo splnit veřejně daný slib a zabránit všem snahám o jeho obejití a nesplnění," píše se mimo jiné ve výzvě. Podpisový arch koloval v osmipatrovém domě se sedmi vchody, v nichž je v každém po sedmnácti bytech.

"Podepsal skoro každý. Někde jeden člověk za celou rodinu, jinde více členů. Vládne tu nepříjemná, dusná atmosféra, protože už druhým rokem stále jen slyšíme, že nám město chce byty prodat. Ale nic konkrétního nevíme," hněvá se Jana Zahrádková z třípokojového bytu v Čeloudově ulici.

"To víte, že mě to štve strašně moc. Chceme byt koupit. Už v roce 1996 jsme měli zájem, ale tehdy to nešlo. Tak nám slíbili, že při další vlně prodeje zachovají tehdejší podmínky. Jenže teď nás chtějí vzít na hůl," rozohnil se Vladimír Kiescher, jenž žije ve dvoupokojovém bytě.

Kámen úrazu je právě v závazku z roku 1996, kdy tehdejší vedení při první privatizační vlně písemně přislíbilo lidem příjemnou cenu v budoucnu. Jednalo se o byty, jejichž nájemníci je chtěli koupit, ale kvůli zástavnímu právu na domy muselo město s prodejem počkat.

Prodej zbrzdil slib
Současní radní se o závazku v podstatě dozvěděli až při přípravě privatizace v roce 2003. Rozhodli se, že byty zpeněží za cenu blížící se tržní. Jenže v tom okamžiku někteří nájemníci vlítli na radnici a zamávali písemným slibem.

Prodej se naráz zadrhl na dlouhé měsíce. Nejprve se radní odhodlávali nabízet jednotky za dvojí ceny. Tedy nájemníkům se slibem za nižší částku než ostatním. Posléze bylo vše jinak. "Právníci nám nedoporučili prodávat za rozdílné ceny. Hledáme jiný způsob jak se se závazkem vyrovnat," opakovaně vzkazoval místostarosta Stanislav Mastný, jemuž privatizace leží na bedrech.

Loni v prosinci vznikla speciální komise složená ze zastupitelů všech politických stran, jejíž členové již půl roku řeší, jak vlastně byty prodávat. Termín privatizace se mění co čtvrt roku. Jasno má radnice jen v jednom: Zbaví se asi čtyř set bytů z tisícovky, převážně v panelové sídlištní zástavbě.

Poslední nástin, jak by mohla privatizace vypadat, načrtl místostarosta Mastný před dvěma měsíci. "Zvažuje se prodej celých domů." A právě to zvedlo lidi ze židlí definitivně. "Z toho panují veliké obavy. Je tu spousta starších lidí, co nemají peníze a děsí se, že někdo jejich byt koupí. Co s nimi pak bude?" přemítá Jana Zahrádková.

"Chceme už jasně vědět kdy, za kolik a zda vůbec nějaká privatizace bude. Celé domy, to snad nemůžou myslet vážně. Ať se konečně vzpamatují, přestanou lítat ode zdi ke zdi a prodají byty všem lidem za tu nižší cenu," mudruje jeden z petitentů.

Radní dají hlavy dohromady
Co na to říkají lidem volení představitelé městě? Dnes radním předloží komise nástin toho, co v posledních měsících vlastně vyspekulovala. Zda se na jednání rady dostane i petice nájemníků, jasné není.

"V pátek v radě se snad dohodneme, kdy půjde prodej do zastupitelstva. Nejdříve to bude v září. Co se týče té výzvy nájemníků, tu jsem četl a předal panu Mastnému. Ten má prodej na starost, a musí ji ještě rozebrat. Osobně jsem pro privatizaci od začátku. Ale lidé si musí uvědomit, že už nežijí v socialismu, aby dostali byt skoro zdarma. Pokud se však zastupitelé rozhodnou, že byty rozdají, tak je rozdají. Mám už debat okolo bytů plné zuby," komentoval včera starosta Miloš Mašek, jak vnímá kauzu zpackané privatizace.

"O reakci občanů budu radní informovat. Jak se k tomu postaví, uvidíme. Co se týče materiálu k privatizaci, je připraven. Komise předloží variantu prodeje celých domů. Ještě však není stanovena cena. Pracují na tom dva odhadci. Pokud rada materiál přijme, půjde opravdu do zářijového zastupitelstva," prohlásil místostarosta Mastný.

Autoři:Nejčtenější

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Zuckerbergovo bezpečí podražilo, Facebook denně platí stovky tisíc

Šéf Facebooku Mark Zuckerberg

Facebook loni utratil za bezpečnost Marka Zuckerberga 7,3 milionu dolarů, v přepočtu 150 milionů korun. Vyplývá to ze...

Další z rubriky

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

ČEZ pokračuje ve větrné expanzi, ve Francii postaví své první elektrárny

Větrný park ČEZ v německém Cheinitz-Zethlingenu

Snaha polostátního gigantu ČEZ přebarvit se alespoň zčásti nazeleno pokračuje. Na konci roku by měla firma zahájit...

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Najdete na iDNES.cz