Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé v Třebíči se zlobí kvůli bytům

  10:04aktualizováno  10:04
Lidé z třebíčských městských bytů se rozčílili kvůli dva roky se vlekoucí přípravě privatizace nájemního bydlení. Nezůstalo jen u hlasitých výkřiků. Radním tento týden doputovala petice se 169 podpisy rozhořčených obyvatel bytového domu v Čeloudově ulici.
Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště

Dům, byt, nemovitost, panelák, sídliště - Sídliště - ilustrační foto | foto: Michal SváčekMF DNES

Lidé vyzývají vedení města, aby se konečně postavilo čelem k někdejšímu příslibu prodeje za podmínek, platících již v první privatizační vlně před 9 lety.

Laicky řečeno závazek zní: Prodávat i v dalších letech za ceny z roku 1996. Tehdy stál dvoupokojový byt kolem šedesáti tisíc korun a třípokojový kolem osmdesáti tisíc korun.

"Město by mělo splnit veřejně daný slib a zabránit všem snahám o jeho obejití a nesplnění," píše se mimo jiné ve výzvě. Podpisový arch koloval v osmipatrovém domě se sedmi vchody, v nichž je v každém po sedmnácti bytech.

"Podepsal skoro každý. Někde jeden člověk za celou rodinu, jinde více členů. Vládne tu nepříjemná, dusná atmosféra, protože už druhým rokem stále jen slyšíme, že nám město chce byty prodat. Ale nic konkrétního nevíme," hněvá se Jana Zahrádková z třípokojového bytu v Čeloudově ulici.

"To víte, že mě to štve strašně moc. Chceme byt koupit. Už v roce 1996 jsme měli zájem, ale tehdy to nešlo. Tak nám slíbili, že při další vlně prodeje zachovají tehdejší podmínky. Jenže teď nás chtějí vzít na hůl," rozohnil se Vladimír Kiescher, jenž žije ve dvoupokojovém bytě.

Kámen úrazu je právě v závazku z roku 1996, kdy tehdejší vedení při první privatizační vlně písemně přislíbilo lidem příjemnou cenu v budoucnu. Jednalo se o byty, jejichž nájemníci je chtěli koupit, ale kvůli zástavnímu právu na domy muselo město s prodejem počkat.

Prodej zbrzdil slib
Současní radní se o závazku v podstatě dozvěděli až při přípravě privatizace v roce 2003. Rozhodli se, že byty zpeněží za cenu blížící se tržní. Jenže v tom okamžiku někteří nájemníci vlítli na radnici a zamávali písemným slibem.

Prodej se naráz zadrhl na dlouhé měsíce. Nejprve se radní odhodlávali nabízet jednotky za dvojí ceny. Tedy nájemníkům se slibem za nižší částku než ostatním. Posléze bylo vše jinak. "Právníci nám nedoporučili prodávat za rozdílné ceny. Hledáme jiný způsob jak se se závazkem vyrovnat," opakovaně vzkazoval místostarosta Stanislav Mastný, jemuž privatizace leží na bedrech.

Loni v prosinci vznikla speciální komise složená ze zastupitelů všech politických stran, jejíž členové již půl roku řeší, jak vlastně byty prodávat. Termín privatizace se mění co čtvrt roku. Jasno má radnice jen v jednom: Zbaví se asi čtyř set bytů z tisícovky, převážně v panelové sídlištní zástavbě.

Poslední nástin, jak by mohla privatizace vypadat, načrtl místostarosta Mastný před dvěma měsíci. "Zvažuje se prodej celých domů." A právě to zvedlo lidi ze židlí definitivně. "Z toho panují veliké obavy. Je tu spousta starších lidí, co nemají peníze a děsí se, že někdo jejich byt koupí. Co s nimi pak bude?" přemítá Jana Zahrádková.

"Chceme už jasně vědět kdy, za kolik a zda vůbec nějaká privatizace bude. Celé domy, to snad nemůžou myslet vážně. Ať se konečně vzpamatují, přestanou lítat ode zdi ke zdi a prodají byty všem lidem za tu nižší cenu," mudruje jeden z petitentů.

Radní dají hlavy dohromady
Co na to říkají lidem volení představitelé městě? Dnes radním předloží komise nástin toho, co v posledních měsících vlastně vyspekulovala. Zda se na jednání rady dostane i petice nájemníků, jasné není.

"V pátek v radě se snad dohodneme, kdy půjde prodej do zastupitelstva. Nejdříve to bude v září. Co se týče té výzvy nájemníků, tu jsem četl a předal panu Mastnému. Ten má prodej na starost, a musí ji ještě rozebrat. Osobně jsem pro privatizaci od začátku. Ale lidé si musí uvědomit, že už nežijí v socialismu, aby dostali byt skoro zdarma. Pokud se však zastupitelé rozhodnou, že byty rozdají, tak je rozdají. Mám už debat okolo bytů plné zuby," komentoval včera starosta Miloš Mašek, jak vnímá kauzu zpackané privatizace.

"O reakci občanů budu radní informovat. Jak se k tomu postaví, uvidíme. Co se týče materiálu k privatizaci, je připraven. Komise předloží variantu prodeje celých domů. Ještě však není stanovena cena. Pracují na tom dva odhadci. Pokud rada materiál přijme, půjde opravdu do zářijového zastupitelstva," prohlásil místostarosta Mastný.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Černá a bílá půda? Jihoafrický prezident chce vrátit pozemky černochům

Cyril Ramaphosa byl svého času chráněncem Nelsona Mandely, nyní směřuje do...

Jihoafrický prezident plánuje, že napraví křivdy koloniální minulosti a předá půdu vlastněnou bělochy do rukou...

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...Najdete na iDNES.cz