Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z válcovny mají ještě jednu šanci

  15:48aktualizováno  15:48
Ještě loni to vypadalo jako jistá věc: firma Válcovny plechu musí do konce roku zavřít teplou válcovnu a poslat na dlažbu 160 jejích zaměstnanců. Dnes je všechno jinak: provoz loni zdvojnásobil výrobu, jede stále naplno a lidé z válcovny mají velkou šanci, že o místa nepřijdou.

"V Bruselu už leží na Evropské komisi už leží žádost, aby teplá válcovna mohla ještě minimálně rok fungovat a podle představitelů komise se celý případ vyvíjí příznivě, čekám, že to schválí," říká předseda představenstva Válcoven plechu Stanislav Konkolski.

"Věřím, že odložení konce provozu o rok už je jasné. My se ale budeme snažit, aby válcovna mohla fungovat i v dalším období," dodává předseda odborů ve válcovnách Luděk Lúčan.

Propuštění by sotva hledali práci
V Moravskoslezském kraji je přes sto tisíc nezaměstnaných a lidé propuštění z teplé válcovny by prakticky neměli šanci najít v regionu nové uplatnění.

"Mají speciální profese, po kterých není na Frýdecko-Místecku vůbec poptávka," vysvětlil Lúčan. Se zavřením teplé válcovny frýdeckomístecké firmy počítají asociační dohody České republiky s unií. Už před několika lety přesně naplánovaly, k jakým změnám v tomto odvětví má dojít, jak se má vyvíjet výroba oceli i zaměstnanost.

Poptávka je velká v celé Evropě
Jenomže do plánů evropských úředníků vstoupil loňský boom na ocelářských trzích. Po celé Evropě je vysoká poptávka po válcovaném plechu a v této situaci násilně ukončit provoz, o jehož produkci je zájem, by bylo nelogické.

Teplá válcovna frýdecko-místeckých Válcoven plechu pokrývá zhruba deset procent evropské poptávky po různých typech speciálních plechů, který se používají například v energetice či jako materiál na výrobu kontejnerů pro radioaktivní materiál. Tyto typy plechů se jinak vyrábějí už jen ve Francii.

Získáme čas, říká ředitel
Ředitel Konkolski na rozdíl od odborářů nepočítá s tím, že by se firma povinnosti zavřít svou válcovnu mohla definitivně zbavit, i odklad o rok ale podle něj lidem pomůže: "Získáme čas, abychom je mohli v následném období sami zaměstnat při reorganizaci naší firmy, která plánuje pořízení dalších investic," řekl.

Válcovny plechu zaměstnávají zhruba 900 lidí. Za loňský rok očekávají zhruba sto milionů korun zisku při třímiliardovém obratu. Loni vyrobily 230 tisíc tun plechů, teplá válcovna se na této produkci podílela zhruba třiceti procenty. "Pro hospodaření firmy není zachování teplé válcovny důležité, je to spíš sociální problém," říká ředitel Stanislav Konkolski.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...10 LET OD KRIZE: Místo práce jsme stříleli vrtulníky, říká bývalý bankéř Lehmanů

Nik Storonsky, zakladatel a šéf britského bankovního start-upu Revolut.

Před deseti lety oběhly celý svět fotky bankéřů, jak s papírovými krabicemi vyklízejí své kanceláře na Wall Streetu....

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

Další z rubriky

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...

Obce dostanou třikrát víc peněz. Na hřiště či silnici se přidá i těm malým

Na fotbalovém hřišti ve Větrném Jeníkově řádí krtci. Travnatou plochu rozryli...

Ministerstvo pro místní rozvoj rozdělí příští rok výrazně víc peněz na národních dotacích než letos. Především do...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....Najdete na iDNES.cz