Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidé z válcovny mají ještě jednu šanci

  15:48aktualizováno  15:48
Ještě loni to vypadalo jako jistá věc: firma Válcovny plechu musí do konce roku zavřít teplou válcovnu a poslat na dlažbu 160 jejích zaměstnanců. Dnes je všechno jinak: provoz loni zdvojnásobil výrobu, jede stále naplno a lidé z válcovny mají velkou šanci, že o místa nepřijdou.

"V Bruselu už leží na Evropské komisi už leží žádost, aby teplá válcovna mohla ještě minimálně rok fungovat a podle představitelů komise se celý případ vyvíjí příznivě, čekám, že to schválí," říká předseda představenstva Válcoven plechu Stanislav Konkolski.

"Věřím, že odložení konce provozu o rok už je jasné. My se ale budeme snažit, aby válcovna mohla fungovat i v dalším období," dodává předseda odborů ve válcovnách Luděk Lúčan.

Propuštění by sotva hledali práci
V Moravskoslezském kraji je přes sto tisíc nezaměstnaných a lidé propuštění z teplé válcovny by prakticky neměli šanci najít v regionu nové uplatnění.

"Mají speciální profese, po kterých není na Frýdecko-Místecku vůbec poptávka," vysvětlil Lúčan. Se zavřením teplé válcovny frýdeckomístecké firmy počítají asociační dohody České republiky s unií. Už před několika lety přesně naplánovaly, k jakým změnám v tomto odvětví má dojít, jak se má vyvíjet výroba oceli i zaměstnanost.

Poptávka je velká v celé Evropě
Jenomže do plánů evropských úředníků vstoupil loňský boom na ocelářských trzích. Po celé Evropě je vysoká poptávka po válcovaném plechu a v této situaci násilně ukončit provoz, o jehož produkci je zájem, by bylo nelogické.

Teplá válcovna frýdecko-místeckých Válcoven plechu pokrývá zhruba deset procent evropské poptávky po různých typech speciálních plechů, který se používají například v energetice či jako materiál na výrobu kontejnerů pro radioaktivní materiál. Tyto typy plechů se jinak vyrábějí už jen ve Francii.

Získáme čas, říká ředitel
Ředitel Konkolski na rozdíl od odborářů nepočítá s tím, že by se firma povinnosti zavřít svou válcovnu mohla definitivně zbavit, i odklad o rok ale podle něj lidem pomůže: "Získáme čas, abychom je mohli v následném období sami zaměstnat při reorganizaci naší firmy, která plánuje pořízení dalších investic," řekl.

Válcovny plechu zaměstnávají zhruba 900 lidí. Za loňský rok očekávají zhruba sto milionů korun zisku při třímiliardovém obratu. Loni vyrobily 230 tisíc tun plechů, teplá válcovna se na této produkci podílela zhruba třiceti procenty. "Pro hospodaření firmy není zachování teplé válcovny důležité, je to spíš sociální problém," říká ředitel Stanislav Konkolski.

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Čechům chutnají biopotraviny čím dál víc, předloni za ně dali 2,5 miliardy

Byznys s biopotravinami v Česku dál roste. Lidé za ně v roce 2016 utratili 2,55 miliardy korun, obrat firem přesáhl...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Najdete na iDNES.cz