Lidem, kteří moc netelefonují, se vyplatí předplacené karty

Kdo používá mobilní telefon? Při pohledu na volající v ulicích, restauracích, autobusech, školách, sjezdovkách i koupalištích by se chtělo říci: každý! Ve skutečnosti je to o něco více než třetina obyvatel, tedy přes tři miliony lidí. Vybrali si službu a operátora tak, aby za volání platili co nejméně? Podle statistik zvolilo asi šedesát procent z nich předplacenou kartu. Pokud protelefonují měsíčně méně než zhruba padesát minut, pak udělali dobře. Předplacené karty jsou totiž pro málo volající nejvýhodnějším řešením.

Náruživým telefonistům se obvykle vyplatí některý z tarifů. Výjimkou je Oskar, u kterého je výhodné platit měsíční paušál už po půlhodině volání. Nejlevnějším mobilním operátorem je v současné době Oskar.

Při správné volbě tarifu nebo předplacené karty zaplatí zákazník za jeho služby i o třetinu méně v porovnání s konkurencí, EuroTelem a Paegasem. Avšak oproti těmto firmám zatím poskytuje méně služeb, v jeho nabídce chybí například GSM banking.

O něco menší je nyní i počet míst, odkud se člověk z Oskara dovolá. Podle jeho mluvčího Igora Přerovského je signálem pokryto 98 procent populace, zatímco konkurence pokrývá téměř všechny obyvatele. Nezávislé údaje o dosahu signálu by měl ke konci roku přinést průzkum Českého telekomunikačního úřadu.

Kolik peněz je potřeba na pořízení prvního mobilního telefonu? Nejlevnější cestou k mobilu jsou předplacené sady. Nejméně peněz na nákup telefonu stačí zákazníkovi EuroTelu, který nyní nabízí za necelé tři tisíce korun sadu s telefonem pro nenáročné Philips Savvy a hovorným v hodnotě 800 korun.

O pět set korun dražší je cenově nejpříznivější komplet Paegasu Twist s přístrojem Ericsson A1018s a čtyřsetkorunovým hovorným na rok. Oskar je se svou nabídkou uprostřed - telefon Ericsson A1018s nebo Siemens C25 za 2933 plus karta za 400 korun, kterou je však nutné na rozdíl od Paegasu provolat do půl roku.

O něco více peněz si musí připravit ten, kdo se rozhodne pro některý z tarifů. V částce, kterou si musí přinést zákazník do obchodu, pokud si vybral nejlevnější variantu, se konkurenti téměř neliší. Oskar si neúčtuje žádný aktivační poplatek, nepodmiňuje poskytnutí telefonního čísla uzavřením smlouvy a nejlevnější telefon prodává za necelé tři tisíce korun.

K této částce je nutné připočítat zálohu tisíc korun, o niž se v příštích měsících snižuje účet. Konkurence sice nabízí takzvané dotované telefony i za jednu korunu, ovšem vyžaduje, aby se jim zákazník upsal na dva roky a zaplatil aktivační poplatek.

Ten činí v případě EuroTelu necelých 3900 a u Paegasu bezmála 3700 korun. Výhodou Paegasu a EuroTelu je možnost kupovat na splátky. Oskar tuto službu zatím nenabízí. "Prodávat na splátky začneme v prvním čtvrtletí příštího roku," říká Igor Přerovský.

Kdo je nejlevnější

* Měsíční paušál: Oskar Slyším Vás 10,50 koruny
* Měsíční provoz předplacené sady pro příjem hovorů: EuroTel Go 17 korun
* Přenos dat: 6,30 za minutu v síti Oskar
* SMS zpráva: Oskar Slyším Vás mimo špičku 0,37 koruny