Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidem u počítačů prudce rostou platy

  1:00aktualizováno  1:00
Počítačoví specialisté patří k zaměstnáním s nejvyššími výdělky. V posledním roce jim také rostou platy tak rychle jako v málokterém jiném oboru. Za poslední rok si polepšili o 13 procent.

Výdělky programátorů porostou i v příštích letech. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

ČTĚTE TAKÉ:
Elitní úředníci v platech dohnali manažery

John Mulvey se přestěhoval do Česka z Británie a shání šikovné lidi pro počítačové firmy. Pro své klienty má jasnou zprávu - o experty je nouze: "Musíte jim nabídnout lepší peníze nebo víc výhod, jinak profesionála na informatiku neseženete nebo ho ve firmě neudržíte."

Společnosti Trexima, která se zabývá srovnáváním platů podle jednotlivých profesí, hodnotí zaměstnání s počítači jako nejperspektivnější. Za poslední rok si například programátoři polepšili o třináct procent na téměř jedenatřicet tisíc měsíčně v průměru, což je skoro dvojnásobek nejběžnější mzdy v Česku.

"Platí jednoduchý zákon nabídky a poptávky. Když je něčeho nedostatek, musí jeho cena růst," říká John Mulvey z firmy ICT Recruitment. Potvrzuje fakt, který zná téměř každý personální šéf shánějící počítačové analytiky, programátory nebo vývojáře: nejsou lidi.

"U čerstvých absolventů je stav normální, ale u lidí s praxí je velmi složitý. Máme i pozice, na které sháníme člověka déle než rok," říká Zdeněk Pilz, šéf softwarové společnosti Sun Microsystems, která v Česku vytváří své evropské vývojové centrum.

Pro ně bude potřebovat dalších několik set lidí, které chce získat hlavně z českých univerzit. Část bude muset přijít ze zahraničí.

Šéfe, přidej. Nebo uteču
Nástup velkých hráčů, jako je v například centrum přepravní společnosti DHL v Praze nebo IBM v Brně, zahýbal pracovním trhem i platy.

"Příchod DHL pro nás znamenal začátek přetahování o některé lidi. Několik jsme jich ztratili, několik jich dostalo přidáno až čtvrtinu platu," říká šéf jedné z mezinárodních firem, který si přál zůstat v anonymitě.

Průměrný plat v jeho firmě, kde pracují především specialisté na informatiku, přitom přesahuje sto tisíc korun měsíčně.

"Pokud někdo vytvoří sto nebo dvě stě nových míst pro váš typ zaměstnanců, s trhem to vždy zahýbá," říká Vít Červinka, personální šéf ve společnosti Cleverlance, která vyvíjí programy pro banky a telekomunikace. Podle něho je lákání lidí od konkurence zcela standardní metodou, bez které se v Česku při náboru specialistů nedá obejít.

"Trh IT odborníků není obrovský. Je logické, že se firmy snaží lákat lidi od konkurence a zaměstnanci migrují," dodává Červinka. Přestupy prý fungují obousměrně: od malých firem k velkým, i od velkých k malým.

Stejně jako jeho kolegové si nechává zpracovávat studie o růstu platů v oboru. Podle nich je v počítačových profesích běžný desetiprocentní růst průměrných výdělků. Dobrou zprávou pro studenty technických oborů je, že výdělky porostou i v příštích letech. Příští rok by se podle lidí z oboru mohlo přidávat až patnáct procent k průměru.

"Nejvzácnější jsou lidé s technickým vzděláním, kteří rozumějí počítačům, ale navíc umějí komunikovat a rozumějí byznysu," říká Pavel Šťovíček, ředitel společnosti Logos, která například vyvíjí programy pro mobilní telefony.

Podle něj si tito lidé, analytici a projektoví manažeři, kteří konzultují vývoj programů u zákazníka, mohou při nástupu bez delší praxe říci o padesát až šedesát tisíc, u zkušených lidí s praxí přesahují platy na této pozici sto tisíc měsíčně.

"Vývojáři programů se dají najít, je jich dost kvalitních, ale problémem jsou jazyky. Jde často o introverty, nemají mezinárodní zkušenosti a jazyky pak bývají handicap," říká Aleš Peč, personální ředitel německé softwarové společnosti SAP pro střední Evropu.

SAP patří s průměrným výdělkem přes sto tisíc měsíčně mezi nejlépe platící firmy v Česku.

Podle Johna Mulveye z ICT Recruitment mají svižně rostoucí platy a nedostatek lidí s praxí v počítačovém byznysu minimálně jednu chybu na kráse: "V určité chvíli se můžete dostat na takovou úroveň příjmu, že už je těžké někam přestoupit.
Zvlášť když nejste moc dobrý."

Autoři:Nejčtenější

Prodavači jsou dražší než vysokoškoláci. Anomálie však dlouho nevydrží

(ilustrační snímek)

Současný trh práce zažívá anomálie v odměňování. Kdo hledá práci, může si u dané firmy říct víc, než mají stávající...

Problémy vyřešíme, chce to ale čas, říká finanční ředitel Kauflandu

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka obsluhoval zákazníky u pokladny na...

Finanční ředitel Kauflandu Jan Stupka (54) působí v tomto německém obchodním řetězci, kde je zvykem rozhovory...Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Hladové české firmy posílí tisíc Filipínců, pracantů s dobrou angličtinou

Filipínský dělník

Do Česka má letos prostřednictvím vládního programu na zaměstnávání cizinců přijet tisíc Filipínců. Budou vítanou...

Další z rubriky

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Na STK se čeká dlouhé hodiny, Ťok chce kontroly svěřit i autoservisům

Předseda profesní komory STK Michal Cuc ze Mstišova u Teplic (16. dubna 2018)

Před stanicemi Státní technické kontroly se po celém Česku tvoří kvůli přísnějším pravidlům dlouhé fronty. Některé...

V oběhu je nová známka se Zemanem, od předchozí se liší jen barvami

Nová známka s prezidentem Milošem Zemanem (2018)

Česká pošta uvádí do oběhu novou známku s vyobrazením prezidenta Miloše Zemana. Cenina je vyrobená podle stejné rytiny...

Najdete na iDNES.cz