Cyril Svoboda

Cyril Svoboda | foto: MF DNES

Lidovci a ČSSD chtějí v parlamentu zastavit ekologickou superzakázku

  • 39
Lidovci a sociální demokraté chtějí usnesením Sněmovny poslat k ledu obří stomiliardovou zakázku na odstranění ekologických škod. Je podle nich špatně zpracovaná a předražená. "Nepochybujeme o tom, že se většina hlasů pro takové usnesení najde," řekl šéf lidovců Cyril Svoboda.

"My jsme podpořili zařazení mimořádného bodu na jednání sněmovny a předpokládám, že jednání by mohlo skončit právě takovým usnesením, jímž poslanci žádají vládu, ať zakázku ukončí," podpořil Cyrila Svobodu předseda poslaneckého klubu ČSSD a místopředseda strany Bohuslav Sobotka.

Svoboda dokonce tvrdí, že jak premiér Jan Fischer, tak ministr financí Eduard Janota mu již také řekli, že se jim ekologická superzakázka nezdá.

Finance chtějí v soutěži pokračovat

Ministerstvo financí ale takovou interpretaci odmítá a v pátek stanovilo konečný termín pro podání nabídek na 10. června 2010. Termín byl už několikrát odložen.

"Zakázka běží a bylo by nesmyslné ji nyní zastavovat, protože výsledná cena může být pro stát velmi výhodná a bylo by tak škoda se to za prvé nedozvědět a za druhé podstupovat rizika případných žalob ze stran účastníků soutěže," řekl iDNES.cz mluvčí rezortu Ondřej Jakob.

Podle něj je diskutovaná částka 115 miliard korun jen fiktivním číslem, které ukazuje strop státních garancí. Celková cena však bude ve skutečnosti mnohem nižší.

proč superzakázka vznikla

Stát se zavázal, že vlastníkům zamořených území zaplatí za odstranění ekologických škod. Závazek je právně vymahatelný a při jeho nesplnění mohou hrozit i žaloby nebo arbitráže.

Ministerstvo již dříve uvedlo, že se díky tendru podaří částku na odstranění ekologických závazků státu, které vznikly před rokem 1992, snížit. Pokud by se ekologické škody odstraňovaly podle současné praxe, tedy zadáváním jednotlivých zakázek, nestihl by stát podle ministerstva do roku 2015 dostát svým závazkům.

Podle ministerstva financí by také tento postup byl finančně mnohem náročnější.

"O zakázce bude rozhodovat politická vláda vzešlá z příštích voleb, a pokud by cena byla pro stát nevýhodná, kabinet ji zamítne," dodal Jakob s tím, že času na vyřešení problému není mnoho, protože velkou část ekologických zátěží je třeba odstranit před rokem 2015.

Svoboda se ale domnívá, že státu naopak uškodí, když bude v tendru pokračovat. Arbitráží se podle něj není třeba obávat, pokud stát zakázku nyní stopne. "Žádnému uchazeči by tím totiž teď nevznikla škoda," argumentuje Svoboda. Soutěž kromě lidovců a ČSSD kritizují i zelení.

V soutěži o sanaci ekologických škod jsou nyní čtyři zájemci z původních šesti - Geosan Group, Marius Pedersen Engineering, Environmental Services a PPF. Poslední z nich přitom do soutěže vrátil v polovině října Antimonopolní úřad.čtěte PPF se vrací do hry o superzakázku

,