Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidovci a ODS chtějí „superhrubou“ mzdu

  1:00aktualizováno  1:00
Jestli po volbách převezmou vládu občanští demokraté a lidovci, lidé začnou brát zdánlivě vyšší, "superhrubou" mzdu. Strany chtějí sloučit sociální a zdravotní pojištění, placené dnes zčásti zaměstnancem a zčásti firmou.

Myšlenka, která už se několikrát probírala v parlamentu, se vrací v rámci příprav důchodové reformy. Jde jen o účetní trik. Čistý výdělek zůstane stejný a změní se pouze počty na výplatní pásce.

Kdo bere deset tisíc hrubého, podnik za něj dnes posílá státu 3500 korun. Z nich se přispívá na důchody, nemocnice, nezaměstnané a další sociální vymoženosti. Jde sice o jeden z největších zdrojů pro rozpočet, ale zaměstnanci jej nemají moc na očích a mnohdy jen tuší, jak moc je jejich práce zdaněna.

Částka 3500 korun se má připočítat k hrubé mzdě. Takže z deseti tisíc hrubého bude 13 500 "superhrubého". Domů však člověk přinese stejných 7910 korun čistého.

Na první pohled to vypadá jako zbytečná matematika, jde však o předehru nového důchodového plánu pravděpodobné příští vlády. Změna by měla i závažné důsledky pro ekonomiku i politiku. Lidé si začnou více uvědomovat, kolik platí na daních. Změní se také hodnoty při vyjednávání o platu.

KOUZLA S PLATY

Dnes:
Celková cena práce

13.500

Pojistné firma

- 3.500

Hrubá mzda

10.000

Pojistné zaměstnanec

1.250

Daně*

- 840

Čistá mzda

7.910

Nový návrh:
Superhrubá mzda

13.500

Pojistné zaměstnanec

- 4.750

Úleva na spoření

+ ? (např. 800)

Daně*

- 840

Čistá mzda

7.910 + ?

* daně z příjmu podle dnešních zákonů

"Až vytvoříme superhrubou mzdu, bude následovat změna pravidel důchodového pojištění," uvedla včera Alena Páralová, stínová ministryně práce za ODS. Lidovci, kteří podle dnešních preferencí patrně zasednout s ODS v příští vládě, používají jiný slovník, ale souhlasí. "Velehrubou mzdu máme v programu už od roku 1996 a několikrát jsme pro ni v parlamentu hlasovali," říká šéf lidovců Miroslav Kalousek.

ODS i KDU-ČSL chtějí pak část sečteného pojistného odkrojit a nechat peníze lidem, ať si spoří. ODS navrhuje zvednout čistou výplatu, ať si každý spoří, jak chce. Pak však od státu dostane jen rovný nízký důchod. Tento obchod má v plné míře platit pro ročníky 1975 a mladší, u starších se bude kombinovat nový a starý systém.

Z pojistného se mělo původně slevit osm procent, totéž chtěli i lidovci. Ti však nedají peníze lidem do ruky, ale chtějí je posílat rovnou do penzijních fondů jako na Slovensku. Výše slevy není jasná. Nyní Páralová mluví jen o šesti procentech, aby šlo zvednout rovný důchod na dvacet až třicet procent průměrné mzdy, což se blíží záměru lidovců. Šéfové obou stran už také uvedli, že výpadek v rozpočtu zčásti zaplatí všichni zvýšením DPH na potraviny.

Koordinátor penzijní reformy Vladimír Bezděk včera varoval, že "žádný z návrhů politických stran není optimální". Protože reforma přijde až po volbách, plány se budou ještě měnit. Bezděkův poradní tým však za měsíc končí.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Nová sklizeň zlevňuje jablka, kilogram je v průměru za 33 korun

Ilustrační snímek

Ceny jablek s novou sklizní klesly z červencových rekordních 43,23 koruny za kilogram na nynějších průměrných přibližně...

Podvodné stránky úřadu práce klamou nezaměstnané, varuje ten skutečný

Desítky nových pracovních míst přibude na Ostravsku a Karvinsku pro úředníky....

Klamavé weby nabízejí rekvalifikaci zdarma pro každého a volná pracovní místa, zdánlivě garantovaná úřadem práce....

PŘEHLEDNĚ: Kolik stát vyplatí na důchodech a kde žije nejvíc penzistů

Ilustrační snímek

Česká republika vyplácela v tuzemsku v minulém roce celkem 3,5 milionu důchodů, dalších téměř 100 tisíc mířilo do...Najdete na iDNES.cz