Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lidovci: Dáme šanci zákoníku práce, bráníme paktu s KSČM

  15:35aktualizováno  15:35
Lidovci nakonec ještě dali šanci jednomu z nejdiskutovanějších zákonů posledních měsíců. Předseda Kalousek prohlásil, že KDU-ČSL se vzdává téměř všech svých požadavků. Umožní tak sociálním demokratům, aby se kvůli protlačení kontroverzní normy nemuseli spojovat s komunisty.
Miroslav Kalousek

Miroslav Kalousek | foto: Radek MičaMF DNES

Celé prohlášení lidovců zde

ČSSD se návrh nezdá
Lidovci ale trvají na  odstranění nerovností mezi těmi, kdo jsou v odborech, a lidmi mimo ně. Podle Kalouska je totiž norma v současné podobě v rozporu s ústavou a zakládá nerovnosti mezi zaměstnanci na základě jejich členství v odborech.

Zda nyní zákoník projde, záleží podle Kalouska na premiérovi.

"Jestli je jeho prioritou zákoník práce, pak na náš návrh přistoupí. Pokud je jeho prioritou úzká spolupráce s komunisty, pak na náš návrh nepřistoupí a zákoník použije jako zástupný důvod. Já jsem pevně přesvědčen, že platí varianta A," řekl.

Reakce sociálních demokratů ale naznačují, že přeci jen raději prosadí zákoník bez koalice. Návrh lidovců je podle slov ministra práce Škromacha nepřijatelný.

"Kdybychom tyto paragrafy vypustili, odbory by ztratily kontrolní pravomoci, zvláště v oblasti bezpečnosti práce. Ve své podstatě by to znamenalo, že by tyto činnosti  musel zabezpečovat zaměstnavatel. Lidovci si vždycky vyberou něco, co by sociální demokracii mimořádně bolelo," citovala Škromacha agentura ČTK.

KDU-ČSL trvá na rovnosti zaměstnanců
Lidovci nicméně nekompromisně trvají na tom, aby z návrhu vypadly dva paragrafy, které se týkají organizace pracovníků v odborech. Podle Kalouska totiž zakládají nerovnosti mezi zaměstnanci. Navíc podle něj mají s ochranou pracovníků pramálo společného. Jejich smyslem podle něj je zajištění vlivu odborových funkcionářů.

Kalousek zmiňované paragrafy označil za rezidua komunismu ze šedesátých let. "V totalitní společnosti byli všichni odborově organizování. Dnes taková situace není. Odborově je organizováno 38 až 39 procent zaměstnanců a tyto paragrafy vkládají do pracovního práva nerovnost, v jiném režimu je chráněn zaměstnanec, který odborově organizovaný, jinak je chráněna ta většina, která organizována není," řekl.

Příliš velká ochrana?
Vedle souladu s ústavou a rovnosti pracovníků, žádali lidovci ještě ještě zlepšení v oblasti strnulého trhu práce.

"Míra ochrany, pokud je přehnaná, se obrací proti chráněným a odsuzuje spoustu lidí na pracovní úřad," řekl Miroslav Kalousek a podpořil tak argumenty firem, které si právě na strnulost pracovního trhu stěžovaly.

Žádaly proto jednak kratší výpovědní lhůty a jednak možnost dát výpověď i bez udání důvodu, ale s náležitým odstupným.  -  více zde

Příliš silná regulace totiž neumožňuje nabírat více pracovníků, a zvyšuje tak nezaměstnanost.

Kalousek nicméně prohlásil, že lidovci v této rovině ustoupí téměř ze všeho. "Je to pro nás cena, kterou jsme připraveni zaplatit za to, že žádná demokratická strana neuzavře spojenectví s KSČM," řekl na tiskové konferenci.

Paroubkovi komunisti nevadí
Po úterním krachu koaličních jednání (více zde) totiž premiér Paroubek prohlásil, že ČSSD je připravena protlačit zákoník i bez svých partnerů.  " Je naší legitimní možností sáhnout po někom jiném, kdo nám ty věci podpoří," uvedl v úterý pro Českou televizi.

Autoři: ,Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

To by stačilo. Šéf Korean Air odvolal své dvě dcery, firmě dělaly ostudu

Dcery ředitele Korean Air Emily Cho (vlevo) a Heather Cho

Šéf korejských aerolinek Čo Jang-ho v minulých dnech vyhodil z firmy své dvě dcery. Důvodem bylo jejich nedůstojné...Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...

Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Počet vydaných platebních karet loni klesl, těch bezkontaktních přibylo

(Ilustrační snímek)

Počet vydaných platebních karet v loňském roce klesl o 592 tisíc na 10,7 milionu. Oznámilo to Sdružení pro bankovní...

Voda na severu v rukou obcí? Bude to stát 2 miliardy a Veolia zůstane

(ilustrační snímek)

Měl to být přesun hospodaření s vodou od francouzské Veolie zpátky pod kontrolu českých měst a obcí. Jenže není to tak...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Najdete na iDNES.cz