Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Líh bude v benzínu až za půl roku

  1:00aktualizováno  1:00
Kvůli biopalivům, která mají začít příští rok tankovat všechna auta, se loni mezi podnikateli střílelo a uplácelo. Letos se hrozilo, že lihovary a rafinerie zkrachují, jestli nebudou dotace. A výsledek? Vlastně se nic nezmění. Biolihová bublina, zdá se, splaskla a zbyl jen zmatek.
Cena pohonných hmot stoupne jen o desítky halířů.

Cena pohonných hmot stoupne jen o desítky halířů. | foto: Dan MaternaMF DNES

Motoristé měli příští rok za benzin zaplatit o korunu na každém litru víc. Povinnost přimíchávat do benzinu a nafty biosložky už od 1. ledna má ale vláda v příštích dnech zrušit. Pak by měla projednat novelu zákona o ovzduší, kde se stanoví nový termín, který ji posune na 1. červenec 2007.

Zároveň se má snížit objem příměsi z pěti procent jen na téměř zanedbatelná dvě procenta. Biopaliva zároveň nebudou mít žádné dotace ani vratky spotřební daně, i když příslušný zákon ještě čeká na podpis prezidenta. Přesto už stojí dva lihovary, třetí se dokončuje a další továrny na biopaliva se připravují. Rafinerie a Čepro mají zároveň hotová míchací zařízení.

Zdražení: řády desetihaléřů
Nijak horké to v létě, pokud se biopaliva rozjedou, nebude ani se zdražením u pump. Biosložky bude v palivu méně, takže motorista zřejmě nepozná téměř nic. Poslední odhady hovořily o zvýšení ceny o dvacet, maximálně pak padesát haléřů na litr. To se při kolísání cen ropy "ztratí".

A pověstným vrcholem ledovce je, že připravené zákony umožňují nedávat biosložku úplně do každého litru benzinu či nafty, takže vlastně nejde o plošnou povinnost. Dvě procenta totiž musí být na celém trhu, tedy pokud výrobce dodá na trh třeba "čistý" benzin a pětiprocentní bionaftu nebo bude biosložky míchat jen určitou část roku, tak podmínky splní.

Státní firma Čepro už má míchací jednotku v provozu a biopaliva vyrábí. "Jsou to zatím jen malé objemy a všechno vyvážíme do zahraničí," říká obchodní ředitel Čepra Jan Duspěva. Ještě do konce roku chce společnost vypsat tendr na dodavatele biosložek, který uzavře na jaře, apak chce dodávky rozjet na českém trhu. "Nelze teď odhadnout, jaká bude cena u pump," upozorňuje. Záležet bude na aktuální ceně benzinu i na cenách konkurence.

Čepro také nepředpokládá, že by se biosložka objevila v každém litru, protože zákon to podle Duspěvy nenařizuje. "Na čerpacích stanicích však žádná změna nebude. Pořád tam budou jen jedny stojany, žádné odlišení při malých objemech příměsi není třeba, a i cena tak bude jen jedna," říká Duspěva.

Dodávat na český trh je vražda
Podobně jsou na tom i rafinerie ze skupiny Unipetrol, které budou biopaliva také míchat. Ty nejvíce bojovaly za to, aby stát u biopaliv vracel část spotřební daně, a tak je zlevnil. To se nestalo, ale Unipetrol Rafinerie přesto zahájí jejich výrobu ještě do konce letošního roku.

Biopaliva poputují na Slovensko, kde je jejich prodej už od loňska povinný a dotovaný. "Dodávat na trh v Česku je vražda, protože biosložka je drahá aty ztráty z prodeje poneseme my," uvedl zdroj z rafinerií, který nechtěl být jmenován.

Jak to bude od července s cenami pohonných hmot, podle něj nelze říct. "Legislativa stále není dokončená, takže stoprocentní není ani termín od července, a ani není jasné, jestli biopaliva jsou plošná, nebo ne," dodal.

Výrobu biolihu už zahájila v novém lihovaru cukrovarnická společnost TTD Dobrovice. "Odběratele máme v Německu a Polsku," říká Martin Kolář z TTD, která chce z letošní sklizně cukrovky vyrobit zhruba 150 tisíc hektolitrů lihu. Na celý český trh přitom bude při dvouprocentní směsi potřeba jen 40 tisíc hektolitrů lihu.

TTD do lihovaru nainvestovala už 650 milionů korun a příští rok ji čeká výstavba další jednotky za 600 milionů korun. Celková kapacita produkce by tak měla dosáhnout zhruba 1,5 milionu hektolitrů. Jak TTD bude vyrábět bez dotací od státu?

"Snažíme se. Nemyslím, že by to bylo ztrátové," připouští Kolář. Již za dva měsíce má začít vyrábět další lihovar, který patří firmě Ethanol Energy. "Jdeme do obrovské nejistoty. V tuzemsku odbyt zatím nebude, takže budeme vyvážet. Do Německa, do Polska a na Slovensko," říká majitel firmy Otakar Moťka.

V Německu se vrací u biopaliv spotřební daň, jejich využití u pump je povinné a je také pod sankcemi. "A my v Česku se na to jenom koukáme. Je to prostě jako se vším, na všechno je pořád čas a pak se něco udělá hrc frc," dodává Moťka, který do svého lihovaru nainvestoval přes 700 milionů korun. Kromě lihu se pro biopaliva přimíchává ještě metylester řepkového oleje, který vyrábí hlavně severočeská Setuza. Celou svoji produkci vyváží do Německa.

Korupce: Šetříme
Kvůli pokusům o úplatky je v kauze biolíh od letošního března stíháno osm lidí. Jsou mezi nimi dva podnikatelé z Kolína, kteří se chtěli za peníze dostat do původně plánovaného vládního programu. Ten počítal s tím, že stát vydá pět licencí na lihovary a ty budou exkluzivními dodavateli lihu na trh. V kauze byl namočen i zastřelený podnikatel František Mrázek, který byl spojen se zpracovatelem řepky Setuzou.

"Vyšetřování stále probíhá, jeho ukončení s návrhem na obvinění očekáváme v nejbližším možném termínu po Novém roce," sdělila mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová.Nejčtenější

Máma se synem zašpuntovali víno kondomem, nápad jim vydělává miliony

Balení vinných kondomů.

Jistě jste už někdy ztratili špunt od lahve a dumali, jak situaci vyřešit. Američanka Laura Bartlettová se svým synem...

PŘEHLEDNĚ: Lidé špatně odhadují platy. Podívejte se, komu by přidali

Ilustrační snímek

Nejvíc platově podhodnoceni jsou učitelé, sociální pracovníci a zdravotní sestry, naopak přiměřený plat berou praktičtí...Makléř si myslel, že pracuje v demoverzi, teď žádá vyplatit miliony eur

Harouna M Traore

Francouzský obchodník na burze žaluje makléřskou firmu Valbury Capital. Žádá, aby mu vyplatila 10 milionů eur, které...

Startup chce prorazit s pánským vibrátorem. Líbil se víc než Apple Watch

Pánský vibrátor Tenuto

Startup MysteryVibe chce změnit vnímání sexu. Podle firmy se totiž sex stává spíše součástí wellness. Kromě tomu...

Podnikatelka vydělala na „ženské viagře“. Investoři se mi smáli, vzpomíná

Cindy Eckertová stojí za vyvinutím léku na podporu ženského libida. Jeho účinky...

Založila společnost, prodala ji za miliardu dolarů a pak téměř zdarma získala zpět. Úspěch spoluzakladatelky Sprout...

Další z rubriky

Vetešnictví skomírají, ale po některých věcech je stále sháňka

Známé vetešnictví na Újezdě zavírá.

Po revoluci se s vetešníky roztrhl pytel. Poměrně jednoduchý byznys lákal podnikatele na lehce vydělané peníze. Tento...

Úředníci doporučovali nevidomým levnější pomůcky, spor s firmou vyhráli

Ilustrační snímek

Po téměř čtyřech letech sporu mezinárodní arbitři rozhodli. Český stát nemusí firmě podnikatele Jana Buchala zaplatit...

Taxikáři znovu hrozí protesty, memorandum s Uberem považují za hru o čas

Taxikáři protestují proti alternativním přepravním službám už druhý den (9....

Sdružení českých taxikářů nadále vyzývá vládu k razantním krokům vůči společnostem typu Uber a Taxify. Závazek evidovat...

Najdete na iDNES.cz