Lihovary vzhlížejí k Vánocům, i ty ilegální

  • 3
Výrobce lihovin čeká nejsilnější období roku. Poptávce po "tvrdém" alkoholu počínaje rumem do vánočního pečiva a konče něčím ostřejším na silvestrovskou oslavu mohou konkurovat snad jedině Velikonoce. Lihovarnická unie však varuje, že v závěru roku sklízí úrodu také černý trh.

Kolik peněz na nezaplacených daních ročně unikne státu jen v odvětví nelegální výroby alkoholu nedokáže nikdo přesně říci.

Unie výrobců lihovin jen za loňský rok předpokládá, že státní pokladna přišla o tři miliardy korun. Výrobci se domnívají, že letos bude obrat černého trhu ještě vyšší.

"Od příštího roku začne platit novela zákona o spotřebních daních, která ztíží prodej výrobků z nezdaněného lihu. Černým obchodníkům tak zbývají necelé dva měsíce, aby se zbavili svých zásob," míní šéf unie Vladimír Steiner.

Černý trh prodává pod cenou
Podle odhadů unie vyprodukuje černý trh asi pětinu objemu legální produkce lihovin. Ta letos v Česku dosáhne přibližně 66 milionů litrů.

Oficiální lihovarníci mají prý důkazy o tom, že se na tržištích i v některých obchodech prodávají lihoviny, jejichž cena nedosahuje ani úrovně spotřební daně.

Ta dnes činí 234 korun za litr čistého alkoholu, od příštího roku bude 265 korun na litr čistého alkoholu.

Daně tvoří většinu ceny
V případě legálních produktů se na výsledné ceně výrobku podílí spotřební daň zhruba ze 40 až 60 procent, zbytek je DPH, náklady na obaly a zisková marže, uvedla unie.

Například půllitrová láhev tuzemáku by tak podle ní měla stát nejméně 57 korun. Na trhu jsou ale i výrobky pod úrovní spotřební daně a DPH, které v tomto případě činí 53,50 koruny.

"U těchto produktů buď není daň odvedena, nebo je někdo dotuje," řekla ČTK generální ředitelka Starorežné Prostějov Emilie Hnízdilová.

Za nezvykle nízké ceny se podle ní objevuje zejména rum a vodka. Výrobcům, kteří daně platí, přitom podle Steinera produkce klesá.