Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Lisovnu cédéček v Loděnicích neživí jen hudba

  8:20aktualizováno  8:20
Trh s digitálními nosiči pomalu přestává růst. CD už roky ztrácí, svůj vrchol letos pravděpodobně překročí i DVD. Největší lisovna v Česku, tradiční závody v Loděnicích, dnes společnost GZ Digital Media, však strach z budoucnosti nemá.
Cédéčka - ilustrační foto

Cédéčka - ilustrační foto - Cédéčka - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Na to, že se trhy některého zboží zmenšují, jsou v Loděnicích zvyklí a prý toho umějí i využít.

"To, že trh s digitálními disky ve světě klesá, ještě neznamená, že musí klesat i naše výroba," říká předseda představenstva firmy Zdeněk Pelc. Podle něj i přes snižující se prodeje ve světě jsou objemy stále tak obrovské, že firma má pořád kam růst.

Za příklad dává tradiční vinylové desky. Světový trh s nimi se doslova zhroutil v polovině 90. let. V Loděnicích se jich však v posledních letech vyrábí stále více – ročně 5 milionů. "Je to konkurenční boj a my v něm vítězíme. Dnes jsme zcela jistě největší lisovna vinylu na světě. A to jsme nikdy nebyli, nikdy jsme nepatřili ani do první desítky," pochvaluje si Pelc.

Realisticky přiznává, že kvůli finanční krizi přijdou hubenější léta. "Očekáváme, že v našem hlavním byznysu, tedy v lisovaných médiích, dojde k poklesu o 25 až 30 procent," říká Pelc. Podle jeho slov se v tomto odvětví s určitými poklesy musí počítat stále. Podnik tak prošel v posledních letech pod vedením Pelce změnami, které ho měly zbavit závislosti na výrobě jednoho nebo dvou produktů.

"Nestojíme na jedné noze. Máme řadu dalších byznysů, děláme tiskové materiály, balíme speciální edice, děláme exkluzivní výrobu pro nadnárodní firmy, zajišťujeme jim distribuci, skladujeme a organizujeme zásoby," vyjmenovává Pelc.

Ekonomické ochlazení v Česku zatím v Loděnicích odnesla asi stovka lidí – právě tolik jich dostalo od 1. ledna z celkových 1 100 výpověď. "Neměl jsem výčitky, šlo hlavně o sezonní pracovníky, fluktuanty. Věřím, že ti, kteří jsou u nás dlouho a pro firmu něco udělali, mají své místo jisté i do budoucna," ujišťuje Pelc.

Ještě před rokem přitom řešil nedostatek lidí sháněním Vietnamců. "Stále jich několik desítek ve fabrice máme. Jsou pracovití a takové potřebujeme, takže zbavovat se jich zatím nechceme," říká rezolutně loděnický šéf. V důsledku krize také omezil výrobu produktů s menší přidanou hodnotou. "Levná CD, například příbaly, těch dnes děláme minimálně. Je to výroba pro výrobu, na které se nedá vydělat," dodává Pelc.

Investovat do nových technologií na výrobu disků typu Blu-ray zatím neplánuje, zdůvodňuje to tím, že teď na to není vhodná doba. V souvislosti s letošním "krizovým" rokem odhaduje pokles obratu o 10 procent. Ten v roce 2008 činil 1,6 miliardy korun.

Cesta k novým klientům

Světovou krizi nevidí jen černě. Podle něj je paradoxně nyní větší šance dostat se k velkým klientům. "V době růstu globální hráči platili velké peníze za služby dalším velkým globálním dodavatelům. Nikdo neřešil cenu. Z těchto obrů se s námi dřív nikdo nebavil," říká Pelc.

Dnes však i světoví lídři vymýšlejí, kde ušetřit, a nabídkám jsou více otevření. "Jsme objektivně levnější než západní konkurence, také prakticky jediní, kteří nabízejí kompletní servis, tedy od lisu, tisku, zabalení až po distribuci. V zahraničí na tom musí dělat více firem," dodává Pelc.

I díky krizi například od listopadu rozjeli exkluzivní výrobu pro světového výrobce antivirových programů Symantec, což firmě ročně přinese až 200 milionů korun. S dalšími velkými firmami z řad hudebních světových vydavatelů i softwarových firem probíhají jednání.

Zdeněk Pelc (57)

Pelc je generálním ředitelem a předsedou představenstva společnosti GZ Digital Media. Vystudoval Vysokou školu ekonomickou, obor ekonomika a řízení průmyslu. Profesně začínal jako vedoucí marketingu v Poldi Kladno. Od roku 1983 je generálním ředitelem Gramofonových závodů, dnes GZ Digital Media. V roce 1995 mu k tomuto postu ve firmě přibyla také funkce předsedy představenstva. Hovoří plynně anglicky, německy a rusky. Je rozvedený, má dvě děti. Jezdí v BMW 530.Nejčtenější

Putinův poradce připravil nejbohatší Rusy během dne o miliardy dolarů

Ilustrační snímek

Nejzámožnější Rusové ztratili v jednom jediném dni přes tři miliardy dolarů. Může za to návrh ekonomického poradce...

Uhýbejte vpravo. Pravidla pro průjezd sanitek se změní od října

Nový způsob řazení v jízdních pruzích při průjezdu policie, hasičů a záchranářů.

Řidiči v kolonách budou muset nově uvolnit vozům policie, hasičů a záchranářů prostor mezi levým a přiléhajícím jízdním...Turecká krize se přelévá do Evropy, stahuje s sebou i českou korunu

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Evropské akcie i euro zůstávají pod tlakem kvůli obavám z ekonomické krize v Turecku. Jednotná evropská měna během...

Konec nočních nákupů, hlásí Tesco. Obchody v Česku zkrátí otevírací dobu

Obchodní dům Tesco. Logo.

Desítky tuzemských supermarketů britského řetězce Tesco zkrátí od září svou otevírací dobu. Místo půlnoci budou obchody...

KOMENTÁŘ: Hrozí další krize? Už na ni může být zaděláno

Zaměstnanci Lehman Brothers

Současné dění na akciových trzích vyvolává vzpomínky na velké krize v letech 2000 a 2008. A je třeba si připomenout, že...

Další z rubriky

Přívěsky už netáhnou, Pandora chce krizi řešit větším počtem prodejen

Náramek z limitované valentýnské edice, Pandora

Nepříznivý vývoj během posledních měsíců chce dánská šperkařská společnost Pandora zvrátit rychlejší expanzí. Ještě...

Prodejce mexického piva investuje čtyři miliardy dolarů do produkce konopí

LETNÍ JÍZDA: Konopné pole ve Vrači

Prodejce mexického piva Corona, Constellation Brands, oznámil investici čtyř miliard dolarů do největšího kanadského...

Málo lidí a nízké platy. Hamáček chce pro Českou poštu miliardu navíc

Ilustrační snímek

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) chce, aby Česká pošta ze státního rozpočtu místo současných 500 milionů korun mohla...

Najdete na iDNES.cz