Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Největšími pijáky v Evropě jsou Litevci. Porážejí Čechy i Dány

  • 18
Litevci čím dál tím více pijí a nic nenaznačuje tomu, že by se trend měl zlomit. Měřeno statistikami roční spotřeby alkoholu, v souboji s nimi prohrávají Češi, Rumuni, Bulhaři i Němci. Přepočteno na obyvatele, každý Litevec za rok vypije 910 půllitrů piva.

Denně tak v průměru Litevci vypijí dvě a půl piva. Neholdují ale pochopitelně jen pivu. Data Světové zdravotnické organizace na spotřebu piv přepočítal server euronews.

Češi loni vypili nejvíc piva v historii, v hospodách ale spotřeba klesá

Průměr se v poslední době výrazně zvyšuje. Obyvatelé Litvy loni vypili 18,2 litrů čistého alkoholu, před deseti lety to bylo 14,9 litrů. V trochu pochopitelnějším přepočtu na vypitá piva, odpovídá aktuální množství 910 velkým, tedy půllitrovým pivům.

Češi jsou v množství vypitého alkoholu druzí, zato s velkým odstupem - 685 piv. O stříbrné místo by se však podělili s Rumuny, kteří vypijí stejně.

Problém si uvědomují i litevští zákonodárci, kteří zakázali prodávat alkohol na benzinových pumpách a zvýšili sazby spotřební daně. Situace se trochu zlepšila. V roce 2015 prodeje mírně klesly. Přesto spotřeba alkoholických nápojů zůstává velmi vysoká.

Litevci jsou nešťastní

Trend poměrně nevybíravě shrnula i Evropská komise. „Jedním z důvodů, proč Litevci vypijí tolik alkoholu je, že mentální zdraví společnosti je velmi špatné. Lidé jsou nešťastní a alkohol je pro ně prostředkem k tomu, aby se cítili lépe. Obzvláště pro muže je relaxací, která pomáhá zapomenout na rutinu,“ stojí ve zprávě.

Z dat WHO vyplývá, že spotřeba padá ve většině zemí Evropské unie. Ale ani Evropa se nemá čím chlubit. Skleničku si totiž Evropané dají častěji než lidé ve zbytku světa. „Evropa má s alkoholem problém, nejen kvůli vysoké spotřebě, ale i kvůli následkům na zdraví. Máme zde velké množství úmrtí následkem alkoholu, nemocí jako je cirhóza jater, zranění a nehod,“ uvedla Marianna Skarová z Evropské aliance alkoholové politiky.