Diskuze

Lithium těžit budeme, máme na to právo, vzkázali Australané Česku

Australská společnost European Metals Holdings pokračuje v přípravách těžby lithia u Cínovce, a to i přesto, že ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner ve čtvrtek oznámil, že Česko vypovědělo s firmou memorandum o porozumění při těžbě tohoto kovu. Vyplývá to z pátečního vyjádření EMH na jejím webu.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Ono žádné memorandum není potřeba. Stačí se řídit horním zákonem. Geomet, ať už v současnosti patří komukoli, jakožto firma provádějící průzkum má přednostní právo na těžbu v případě povolení těžby. Nemá ale žádné právo na zahájení těžby po skončení průzkumu. Pouze ji v případě povolení těžby nemůže nikdo předběhnout, povolení ale dostat nemusí.

Těžba státní firmou je možná, ale až po uplynutí doby, po kterou nesmí nikdo kromě Geometu využít data získaná průzkumem. Zda je to dobrý nápad těžit státní firmou je otázka. Odtěžil se tak v podstatě veškerý uran, co jsme měli. Ten bohužel zadarmo skončil v Rusku. Nicméně zatím není v otázce budoucnosti lithia nic jisté. Ceny ostatních rud nutných pro výrobu baterií jdou díky zvýšené poptávce nahoru, takže to nevypadá, že by baterie mohly zlevňovat, kdy cena baterií je hlavní kámen úrazu elektromobilů. Elektromobily se prodávají jen díky dotacím a ve velké míře lidem, kteří by si je klidně mohli dovolit ze svého, což jim nedává zrovna dobrý statut. Lidé neradi vidí, když se bohatým dotuje Tesla. Navíc nikdo nezaručí, že budoucnost elektromobilů bude zrovna v lithiových bateriích. Za 10 let tu mohou být odlišné baterie vhodnější pro automobilový průmysl a pak by lithium nebylo moc perspektivní.

Čili stát má spoustu prostoru a času prozatím přenastavit zákonem dané poplatky, aby na případné těžbě pouze nepaběrkoval.

Jinak ohledně zpracování rudy a získávání lithia z ní ... on to není zrovna extra ekologický proces a je otázka, zda něco takového tu opravdu potřebujeme. Zvlášť když stát nemá účinné nástroje na to, aby si ohlídal budoucí ekologickou zátěž. Čili ono to klidně může skončit tak, že zahraniční firma odtěží rudu, vydělá, něco skončí u státu a ten pak dá 2x tolik na sanaci ekologických následků těžby, zpracování atd. ... zákon na to sice pamatuje, kdy těžební firma musí k tomu účelu mít samostatný fond, ze kterého uzavírku a likvidaci ekologické zátěže provede, ale jak to chcete skutečně vynutit, to je otázka.

1 0
možnosti

Možná si ten horní zákon přečtěte. To povolení se vydává automaticky při splnění zákonem určených podmínek. Stát ho nemůže jen tak z plezíru nevydat.

0 0
možnosti

Nestresovat se s arbitráží - majitele firmy inhumovat tak aby to vypadalo jako nehoda a nebude nás nikdo soudit :-P

1 1
možnosti

Škoda, že není tak snadné zhodnotit, co je pro budoucnost dobře a co špatně... Jsou vlastně jen dvě společnosti, které tam chtějí těžit. Jeden je známý, oni australané, kteří zatím vlastní povolení k průzkumu. Nezkoumají ale povrchová ložiska, ale možnosti hlubinné těžby. Takže druhá možnost je společnost na povrchovou těžbu(prozatím), kterou účelově založil miliardář Janeček.

Na druhou stranu už jsou australani poměrně daleko i v jednáních s českou firmou na výrobu lithiových baterií a možnostech rozšíření vlastní zpracovatelské linky. Janeček žádná podobná jednání nedělá a ani se neví, jestli je plánuje...

Takže ve výsledku, když tu budou těžit cizinci, je možná vyšší pravděpodobnost, že se tu bude i většina výsledků danit, než když bude těžit sice čech, ale s tím, že nejspíš vyveze většinu surovin v surovém stavu za přímý zisk, byť nižší než vyvážet hotový produkt.

A teď: co je lepší?

0 0
možnosti

Otázka je proč by Lithium měl těžit soukromý subjekt,když tu máme státní firmu která se v tomto směru může přeorganizovat.Jde přeci o naše nerostné zdroje.Nikoliv Janečkovo nebo Australské.Řekněme si na rovinu že memorandum ČSSD nám víc uškodí než pomůže.Ale na druhou stranu to alespon lidi probudilo aby nebyli tak pasavní a odevzdaní,když jim chce cizí firma plundrovat zdroje.

4 0
možnosti

Ale jistě, ale za pořádnou cenu. Nicméně Češi jstou stejně hloupí. Němcům a Rakušákům prodáváme naše stromy a oni z nich vyrobí nábytek a prodají nám ho za 4 násobek. Pak vyvezeme mléko a oni nám z něj vyrobí jogurty a prodají nám to za 3 násobek. A teď místo abychom vyváželi baterie, tak zase prodáme surovinu a budeme kupovat 3 krát tak drahé baterie. Tomu fakt říkám hloupost.

5 0
možnosti

HE3DA... znáte je? je to firma(zatím ještě pořád česká, i když je na ni čím dál větší nátlak ze strany USA, co by ji rádi koupili). Vyrábí právě lithiové baterie a vlastně jediná firma, která chce na Cínovci těžit a jedná současně i s touto firmou jsou oni australané. Ani Janeček ani nikdo jiný zatím žádné kroky tímto směrem nepodnikl.

1 0
možnosti
Foto

Pratele. Hlupak zustane hlupakem.

Geologicka licence na pruzkum(navic na lozisku ktere je davno zname a jiz jednou zkoumane) neni povoleni k tezbe a zabor!!!

Zasadni kartu drzi cesky stat!

1) geologicky pruzkum neni povoleni k tezbe

2) stat, MP a bansky urad mohou(tedy nemusi) vydat tezebni licenci, zabor atp) tomu, kdo o to pozada a splni parametry. A protoze Geomet ma prednostni pravo pred ostatnimi, musi ho obdrzet pokud pozada a sponi podminky.

3) to “ale” je ale na statu. Stat nemusi nikomu udelit licenci a zacit tezit sam( stat, my vsichni, jsme jedinym majitelem a suverenem). V tom pripade ale musi za geologicke informace z pruzkumu zaplatit, presto ze CGS jiz informace davno ma(dle zakona je ale 7 let nesmi bez souhlasu Geometu pouzit zdrma)

Takze stat muze rici, ja tezit nechci, nebo budu tezit sam.

A to je ted ta hra. EMH dela vse proto, kdyby stat rekl ne, aby v arbitrazi vydelal moc miliard. A nebo take opet uplati urednika a bude tezit.

Stat ziska mozna za 10 let 20 mld na poplatku z tezby horniny, ale hodnota lithia po zpracovani bude v radu bilionu korun...

Spravny hospodar by tezbu nedovolil a tezil by sam. Po 7 letech od vydani licence k pruzkumu, jsou informace od Geometu, ulozene v CGS, zdarma a muzeme je vesele pouzivat. Kdo bude ted dobry hospodar?

7 4
možnosti

Vetsi blabol jsem nikdy neslysel.Dalsi clovek co si nezjisti fakta ktere zpracovala ostravska univerzita a bansky urad a hazi biliony .Nojo Aeronet jede.

2 2
možnosti

Právo je relativní pojem.

1 0
možnosti

Nejlepší u nás naznačit, že budeme těžit, podepsat smlouvy a pak bez kopnutí do země vydělat miliardy na arbitrážích. Tak se dělá moderní byznys čučkaři.

1 1
možnosti

cena lithia má klesat, protože se zvýšila těžba v Jižní Americe, takže než to u nás otevřeme a bude to těžit stát, proděláme na tom miliardy....

0 3
možnosti

můžeš mi říci kde v civilizovaných zemích těží stát a jak moc je to výhodné ?

1 0
možnosti

Je bezva , jak se ANO etablovalo do role ochránce lithia pro Český národ. Že jejich ministr v tom prodeji měl prsty je zapomenuto a že na kauzu jako první upozorňovali Patrioti ČR taktéž.

3 2
možnosti
Foto

Nejsem obhajcem ANo. Nicmene MZP vydalo dle zakona, jinak cinit nemohlo, licenci k pruzkumu. O to muze pozadat kdokoliv. Geomet splnil pozadavky a pozadal.

Druha otazka je, zda suveren stat, MP, se chce chovat jako dobry hospodar a rekne ze bude tezit sam, a nebo zda jako v pripade OKD prenecha miliardy nekomu druhemu.

A pripominam ze stat jsme my vsichni. A statted nema povinnost vydat tezebni licenci a zabor. Tam zakon jasne rika ze stat ma napriklad moznost netezit vubec...atp. Ale to si musite nastudovat zakon.

Ja doufam ze patrioti v PS nedopusti tuto novodobou kradez.

2 3
možnosti
  • Nejčtenější

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

27. března 2024  17:29

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu...

Seznam zakázaných kotlů. Co vám od září hrozí, když v nich budete dál topit

23. března 2024

Premium Češi stále provozují nejméně 150 tisíc starých neekologických kotlů na tuhá paliva 1. a 2. emisní...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

25. března 2024  11:54

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200...

Loď v Baltimoru měla potíže už dřív, most si o nehodu říkal, soudí odborníci

27. března 2024  11:17

Bezprostředně po úterní nehodě lodi v americkém Baltimoru vedení společnosti, která loď provozuje,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Bankrot zažehnán, zatím. Saúdové nalijí do luxusních elektroaut miliardu dolarů

25. března 2024  18:42

Americký výrobce luxusních elektromobilů Lucid získá od divize saúdskoarabského státního...

Dražší než Costa Concordia. Pojistné škody za Baltimore jdou do miliard dolarů

28. března 2024  10:58

Zřícení mostu Francise Scotta Keye v americkém Baltimoru může podle analytiků stát pojišťovny...

Statistici vylepšili odhad výkonu ekonomiky. HDP loni klesl o 0,2 procenta

28. března 2024  10:18

Česká ekonomika v loňském roce klesla o 0,2 procenta, zpřesnil Český statistický úřad (ČSÚ) svůj...

Kapesní reaktory ty velké nenahradí. Spíše uhelné elektrárny a teplárny

28. března 2024

Premium První malý jaderný reaktor v Česku by měl vyrůst v Temelíně. ČEZ chce do konce roku vybrat...

OBRAZEM: Proč na českých bankovkách chyběly ženy a co skrývá pětitisícovka

28. března 2024

Nad podobou českých bankovek se pozastaví málokdo, skrývají ale pozoruhodné příběhy i detaily....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!