Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litoměřice hostí velkou vinařskou přehlídku

  9:32aktualizováno  9:32
V letošním roce si již potřetí v Litoměřickém Domě kultury připomeneme, že Ústecký kraj je krajem dobrého vína, které tu má mnoha set letou tradici. První zmínky o vinařství v kraji se vztahují k Litoměřické oblasti, konkrétně k Žernosecku.

Český král Vladislav II. do zdejšího kraje totiž kolem roku 1140 povolal několik mnichů a ti zde jako první začali vinnou révu pěstovat. Největšího rozkvětu dosáhlo vinohradnictví za vlády císaře římského a krále českého Karla IV, který nechal dovézt zdejším vinařům burgundskou vinnou révu.

V současné době se ve vinařských oblastech Litoměřicka, Roudnicka a Mostecka pěstují odrůdy Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, oblíbené je také Rulandské bílé a šedé a Tramín. Produkce červených vín je poměrně omezená, pěstuje se zde převážně Svatovavřinecké (Sant Lorenc), Modrý portugal (Portugieser) a Rulandské modré. Za zmínku stojí evropská rarita - Mosteckým vinařstvím Chrámce jsou totiž spravované nejsevernější vinice na kontinentu.

Pokud se chcete dozvědět něco víc nejen o zdejším víně a popřípadě i některé ochutnat, neváhejte a zavítejte na třetí ročník dvoudenní prodejní výstavy vín, prezentace vinoték, vinařských potřeb a literatury nazvaný organizátory z Ortopedického centra Vinařské Litoměřice.

Jako každý rok bude i tato prodejní výstava probíhat v Litoměřickém Domě kultury, a to ve dnech 1. - 2. 4. 2005, pod záštitou i patronací mnoha známých osobností včetně hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce, milovníka vín z tohoto kraje. Nejenom že bude možné prezentovaná vína u jednotlivých stánků ochutnávat, ale k mání budou také rady, jak správně s vínem zacházet, jak ho skladovat i doporučení jaká vína se hodí k určitým pokrmům.

Na základě úsudku si pak můžete libovolné víno zakoupit. Pokud si ale nebudete jisti správným výběrem, mohly by vám napovědět výsledky Soutěže českých a moravských vín, která Vinařské Litoměřice doprovází a která je připravována za úzké odborné spolupráce s Cechem českých vinařů. Soutěž vín bude vyhlašována v několika kategoriích.

Tradičně bude oceněno nejlepší bílé víno cenou hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce "Champion bílých vín", tutéž cenu v kategorii vín červených „Champion červených vín" předá starosta města Litoměřic Ladislav Chlupáč. Dále bude předávána cena Nejlepší kolekce českých vín, Nejlepší kolekce vín moravských a cena Cechu českých vinařů ve Zvláštní kategorii vín.

Prodejní výstava Vinařské Litoměřice je doprovázena i dalšími akcemi. Jednou z nich jsou odborné prezentace Víno a zdraví zařazené na úvod prvního dne, ještě před slavnostní zahájení, uváděné moderátorem televizního seriálu "Putování za vínem" Janem Valou.

Přednášky se budou zabývat poutavými tématy, můžete se tu dozvědět něco o mechanismech působení malého množství alkoholu na kardiovaskulární onemocnění nebo zda ovlivňuje umírněné pití alkoholu příznivě metabolismus tuků, zajímavá je i téma víno a sex. Další doprovodnou akcí, která se uskuteční samotném v závěru Vinařských Litoměřic jsou odborné degustace moderované Radkem Johnem. Na Vinařských Litoměřicích nebude zkrátka chybět uvolnění, zábava ani poučení, přijďte se přesvědčit.

Autoři:Nejčtenější

Česká pošta se chtěla zalíbit na Facebooku, sklidila výsměch

Česká pošta na svém Facebookovém profilu vyhlásila soutěž o modré reklamní...

Po pošťácké internetové televizi, kterou loni Česká pošta rozjela na kanále YouTube, nyní rozpačitě baví své zákazníky...

Motýlí efekt a duha na českých bankovkách. Podívejte se na nové prvky

Státní tiskárna cenin představila nové ochranné prvky, které budou na...

Státní tiskárna cenin slaví devadesát let od svého vzniku. Významné jubileum spojila s unikátní výstavou cenin, kde má...Ceny pozemků pro dům vyskočily na dvojnásobek. Kolik stojí ve vašem kraji?

Inženýrské sítě

Ceny stavebních pozemků stoupaly nejstrměji v posledních sedmi letech na Vysočině, v Královéhradeckém kraji a ve...

KLDR čaruje s rozpočtem jak Voldemort. Její lži drásaly i otrlé Sověty

Severokorejský diktátor Kim Čong-un na vojenské přehlídce v Pchjongjangu (15....

Představte si státní rozpočet, který vykazuje stálý růst, notně podporuje rozvoj vědy i technologií, velkou část...

KVÍZ: Kolik chmele je v půllitru a co je spilka? Otestujte se, co víte o pivu

(Ilustrační snímek)

Jsme národ pivařů. Alespoň to platí o spotřebě na hlavu. Každý Čech do sebe za rok otočí v průměru pár set půllitrů....

Další z rubriky

Podezřele levné stavební nabídky budou mít utrum, stát víc ocení kvalitu

Asfaltér Josef Horák pracuje jako řidič finišeru na dostavbě dálnice D8 u...

Úředníci ministerstva dopravy dostanou manuál, který by je měl upozornit na podezřele nízkou cenu ve výběrových...

Čínský kolos CITIC založí společný podnik s CEFC Europe

Delegace čínského státního konglomerátu CITIC, který převzal investice skupiny...

Zástupci čínských společností CITIC Group a CEFC Europe již podepsali závazné memorandum o vzniku společného podniku....

Žalobce žádá v kauze privatizace OKD podmínky a zaplacení miliard

Obžalobě kvůli údajně nevýhodnému prodeji OKD do soukromých rukou čelí dva...

Za nevýhodnou privatizaci těžebního podniku OKD navrhl státní zástupce Tomáš Černý třem obžalovaným podmínky. Měli by...

Najdete na iDNES.cz