Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Litoměřice hostí velkou vinařskou přehlídku

  9:32aktualizováno  9:32
V letošním roce si již potřetí v Litoměřickém Domě kultury připomeneme, že Ústecký kraj je krajem dobrého vína, které tu má mnoha set letou tradici. První zmínky o vinařství v kraji se vztahují k Litoměřické oblasti, konkrétně k Žernosecku.

Český král Vladislav II. do zdejšího kraje totiž kolem roku 1140 povolal několik mnichů a ti zde jako první začali vinnou révu pěstovat. Největšího rozkvětu dosáhlo vinohradnictví za vlády císaře římského a krále českého Karla IV, který nechal dovézt zdejším vinařům burgundskou vinnou révu.

V současné době se ve vinařských oblastech Litoměřicka, Roudnicka a Mostecka pěstují odrůdy Müller Thurgau, Ryzlink rýnský, oblíbené je také Rulandské bílé a šedé a Tramín. Produkce červených vín je poměrně omezená, pěstuje se zde převážně Svatovavřinecké (Sant Lorenc), Modrý portugal (Portugieser) a Rulandské modré. Za zmínku stojí evropská rarita - Mosteckým vinařstvím Chrámce jsou totiž spravované nejsevernější vinice na kontinentu.

Pokud se chcete dozvědět něco víc nejen o zdejším víně a popřípadě i některé ochutnat, neváhejte a zavítejte na třetí ročník dvoudenní prodejní výstavy vín, prezentace vinoték, vinařských potřeb a literatury nazvaný organizátory z Ortopedického centra Vinařské Litoměřice.

Jako každý rok bude i tato prodejní výstava probíhat v Litoměřickém Domě kultury, a to ve dnech 1. - 2. 4. 2005, pod záštitou i patronací mnoha známých osobností včetně hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce, milovníka vín z tohoto kraje. Nejenom že bude možné prezentovaná vína u jednotlivých stánků ochutnávat, ale k mání budou také rady, jak správně s vínem zacházet, jak ho skladovat i doporučení jaká vína se hodí k určitým pokrmům.

Na základě úsudku si pak můžete libovolné víno zakoupit. Pokud si ale nebudete jisti správným výběrem, mohly by vám napovědět výsledky Soutěže českých a moravských vín, která Vinařské Litoměřice doprovází a která je připravována za úzké odborné spolupráce s Cechem českých vinařů. Soutěž vín bude vyhlašována v několika kategoriích.

Tradičně bude oceněno nejlepší bílé víno cenou hejtmana Ústeckého kraje Jiřího Šulce "Champion bílých vín", tutéž cenu v kategorii vín červených „Champion červených vín" předá starosta města Litoměřic Ladislav Chlupáč. Dále bude předávána cena Nejlepší kolekce českých vín, Nejlepší kolekce vín moravských a cena Cechu českých vinařů ve Zvláštní kategorii vín.

Prodejní výstava Vinařské Litoměřice je doprovázena i dalšími akcemi. Jednou z nich jsou odborné prezentace Víno a zdraví zařazené na úvod prvního dne, ještě před slavnostní zahájení, uváděné moderátorem televizního seriálu "Putování za vínem" Janem Valou.

Přednášky se budou zabývat poutavými tématy, můžete se tu dozvědět něco o mechanismech působení malého množství alkoholu na kardiovaskulární onemocnění nebo zda ovlivňuje umírněné pití alkoholu příznivě metabolismus tuků, zajímavá je i téma víno a sex. Další doprovodnou akcí, která se uskuteční samotném v závěru Vinařských Litoměřic jsou odborné degustace moderované Radkem Johnem. Na Vinařských Litoměřicích nebude zkrátka chybět uvolnění, zábava ani poučení, přijďte se přesvědčit.

Autoři:


Nejčtenější

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Dostanu o 5 Kč na hodinu navíc? Beru. Firmy tápou nad odchody zaměstnanců

Ilustrační snímek

Potravinářské řetězce, sklady nebo pošta mají jedno společné: až třetina zaměstnanců tam nevydrží déle než rok. Nemají...KVÍZ: Maturita z piva. Vyzkoušejte se, jak znáte značky, hospody i pijany

Šikovný hospodský umí načepovat hladinku, šnyt i mlíko.

V předchozím pivním kvízu jsme vás zkoušeli hlavně z výroby piva, tentokrát to bude více ze života - co pijeme, jak to...

ČSA se vracejí do minulosti. Aerolinky vymění flotilu airbusů za boeingy

Ilustrační snímek

České aerolinie čeká během následujících měsíců velká výměna provozovaných letadel. Do dvou let mají ve flotile...

Mám obavu, že přijde nová světová hospodářská krize, varuje Zeman

Prezident Miloš Zeman při setkání se zástupci německých firem, které investují...

Prezident Miloš Zeman se obává další světové hospodářské krize. Podle něj za každou takovou krizí stojí „blbost...

Další z rubriky

Kvalita života v Česku se zlepšila, žebříček tradičně vede Norsko

Vesnice Ludmírov, která těsně před koncem války unikla masakru.

Česká republika si oproti loňsku mírně polepšila v kvalitě života, přesto se v pravidelném žebříčku společnosti...

Falešný „smažák“, pangas místo candáta. Restaurace dál klamou zákazníky

Smažené sýry restaurace občas nahradí takzvanými analogy, které se méně...

Klamání hostů náhražkami potravin z restaurací nemizí. Místo Plzeňského Prazdroje dostávají zákazníci pražského podniku...

Odhad: Češi utratí do Vánoc za hračky přes tři miliardy korun

Pardubická společnost eBrána otevřela po Velikonocích Family & Job Friendly

České domácnosti letos utratí za hračky před Vánocemi přes 3,1 miliardy korun, což je o 100 milionů více než loni....Najdete na iDNES.cz